.
.
Στις λεπτομέρειες...

Στο ντέρμπι κορυφής της 3ης αγωνιστικής του Eurocup, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες με 72-78 από τη Ρίγα στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας. Οι «ερυθρόλευκες» που μετρούν πλέον 2 νίκες σε 3 αγώνες, είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, όμως στην επανάληψη πλήρωσαν την αστοχία τους και το γεγονός ότι η Ρίγα βρήκε λύσεις από μακρινή απόσταση (11/23 τριπ.) ενώ παράλληλα οι διαιτητές ανέχτηκαν το πολύ σκληρό παιχνίδι της ομάδας της Λετονίας. Παρ' όλα αυτά ο Θρύλος έχει τις δυνατότητες για να ανατρέψει την κατάσταση στην εξέλιξη του ομίλου και να καλύψει τη διαφορά της σημερινής ήττας στη «μάχη» για τη διεκδίκηση της πρώτης θέσης.

Ισορροπία στο πρώτο μέρος με «ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε έχοντας το προβάδισμα μέχρι το πρώτο πεντάλεπτο (8-5) όμως στη συνέχεια η Ρίγα προηγήθηκε με 10-13. Με 4 διαδοχικούς πόντους της Άντερσον ο Θρύλος μείωσε (12-13) και προσπέρασε με 14-13 ενώ η ίδια παίκτρια ισοφάρισε στη συνέχεια σε 16-16. Η Βικτόρια Μακόλι έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό διαμορφώνοντας το 18-16 για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 18-17. Στην έναρξη της 2ης περιόδου οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 18-20 αλλά με ένα σερί που προήλθε από προσπάθεια της Άντερσον και καλάθι και φάουλ της Σωτηρίου προηγήθηκαν με 24-20.  Η Ρίγα μείωσε με τρίποντο σε 24-23, στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έφτασε στο 28-23 αλλά οι φιλοξενούμενες με ένα σερί προηγήθηκαν με 29-32, 3:59 πριν την ολοκλήρωση του 1ου ημιχρόνου. Με καλάθι της Χατζηνικολάου οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν με 31-32. Μετά το 31-34 υπέρ της Ρίγα προήλθε το «ερυθρόλευκο» 6-0 το οποίο έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Θρύλο. Η Σωτηρίου μείωσε σε 33-34 και η Άντερσον πέτυχε το 35-34 (2:10) ενώ η Καλτσίδου διαμόρφωσε το 37-34. Η ίδια με δυο εύστοχες βολές σημείωσε το 39-34 (56''), διευρύνοντας στο 8-0 το σερί του Ολυμπιακού. Οι φιλοξενούμενες απάντησαν, μειώνοντας σε 39-38 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ στην 3η περίοδο

Στην έναρξη του 3ου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενες βρήκαν λύσεις από μακρινή απόσταση αρχικά και προηγήθηκαν με 47-56 (4:50). Το «ερυθρόλευκο» μπλακ-άουτ έδωσε την ευκαιρία στη Ρίγα να φτάσει στο 48-59 με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 52-59, 1 λεπτό πριν την ολοκλήρωση της περιόδου. Η Ρίγα αύξησε και πάλι τη διαφορά όμως ο Θρύλος αντέδρασε και με τρίποντο της Άντερσον στην εκπνοή πλησίασε σε 57-61.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου η Ρίγα διατηρούσε το προβάδισμα με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει την προσπάθεια ανατροπής. Από το 59-66 με ένα σερί που ολοκληρώθηκε με καλάθι της Καλτσίδου ο Θρύλος πλησίασε σε 63-66, 4:40 πριν το φινάλε.  Η άμυνα βγήκε στην επόμενη φάση και η Μάζιτς στη συνέχεια με το επιθετικό ριμπάουντ ανανέωσε την κατοχή για τον Ολυμπιακό. Η ίδια παίκτρια κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ στην εκπνοή της επίθεσης αλλά αστόχησε στις δυο ελεύθερες βολές. Ακολούθησε μια εύστοχη βολή της Καλτσίδου η οποία μείωσε σε 64-66, 3 περίπου λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Στη συνέχεια η Ρίγα με ένα σερί 4-0 από τη γραμμή των ελευθέρων βολών έφτασε στο 64-70, (2:30). Η Ιβόν Άντερσον με τρίποντο μείωσε εκ νέου σε 67-70 (2:00) αλλά η Ρίγα «χτύπησε» μέσα από τη ρακέτα για το 67-72.  Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 67-72 αλλά με τρίποντο της Σωτηρίου (70-74) και καλάθι της Μακόλι, 24'' πριν το τέλος ο Θρύλος μείωσε σε 72-74. Με δυο εύστοχες βολές της Στιούαρτ διαμορφώθηκε το 72-76 (23:4'') και στην επόμενη επίθεση το τρίποντο της Άντερσον δεν είχε ευτυχή κατάληξη (9:4) για να λήξει η αναμέτηση με 72-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-38, 57-61, 72-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Μάζιτς 3, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 9 (5 ασσίστ), Νικολοπούλου, Σωτηρίου 12 (1 τριπ.), Άντερσον 21 (2 τριπ.), Μακόλι 15, Σπυριδοπούλου, Καλτσίδου 12

Ρίγα (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πίντι 9 (1 τριπ.), Ελμπέλε 5 (1 τριπ.), Μπάσκο-Μελμπάρντε 18 (1 τριπ.), Βεϊντέρε 2 , Στιούαρτ 10, Κρεστίνα 22 (6/9 τριπ.), Μαλότ 8, Κρεσλίνα , Εγκλίτε 4.

Δηλώσεις

Η προπονήτρια του Ολυμπιακού, Ελένη Καπογιάννη δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής:«Δυστυχώς χάσαμε αυτό το ματς. Επιθετικά δεν μπορούμε να πούμε ότι κάναμε κακή δουλειά, ήμασταν καλοί σκοράραμε αρκετούς 72 πόντους. Είχαμε δει ότι η Ρίγα είναι καλή ομάδα με καλές παίκτριες που σουτάρουν όλες. Στην προσωπική μας άμυνα θα πρέπει να μας γίνει μάθημα, το πάθημα όπου δεν μπορούμε να υποτιμούμε. Είναι όλες οι ομάδες καλές. Τώρα ήρθε η ήττα και πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη μας. Έχουμε παιχνίδια μπροστά μας»

Ο Τεχνικός Διευθυντής του Ολυμπιακού, Κώστας Μίσσας δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής:«Θεωρώ ότι σήμερα το πρόβλημα μας ήταν η άμυνα και  συγκεκριμένα στην Κρέστινα που βρέθηκε πάρα πολλές φορές μόνες της. Πήρε πάρα πολλά σουτ και δεν έπρεπε να μείνει μόνη της. Το άλλο το κομμάτι ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ τα οποία ήταν αυτά που σε τελική ανάλυση έφεραν το συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Το κομμάτι όσον αφορά στο αμυντικό σκέλος του παιχνιδιού ενώ θα έλεγα ότι ήμασταν αρκετά, συγκεντρωμένοι στην ομαδική άμυνα, το μεγάλο πρόβλημα ήταν στην ατομική άμυνα. Και είναι δεδομένο ότι αν θέλουμε να προχωράμε κόντρα σε ομάδες που είναι έμπειρες είναι σημαντικό να αυξηθεί το όριο της αποτελεσματικότητας στο κομμάτι της άμυνάς μας. Φυσικά σήμερα βάλαμε κάποια καλάθι από μακρινά ριμπάουντ, αλλά θα πρέπει να μην υπάρχει αυτή η λογική. Σίγουρα προχωράμε στο επόμενο παιχνίδι. Είναι δεδομένο και σίγουρο ότι υπάρχουν ορισμένα πράγματα που κάθε φορά πρέπει να διορθώνουμε και στο αμυντικό κομμάτι και στην επίθεση. Η επίθεση είναι ένα στοιχείο που έχουμε αρκετές καλές επιλογές αλλά κάποια στιγμή όταν τα ματς είναι δύσκολα εκεί χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη συγκέντρωση και να χτυπάμε εκεί που υπάρχουν οι αδυναμίες της αντίπαλης ομάδας».

Η Ιβόν Άντερσον δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr «Αντιμετωπίσαμε μια πολύ καλή ομάδα που διαθέτει πολλές καλές παίκτριες οι οποίες αγωνίζονται πολύ καλά σε όλους τους τομείς. Στο σκοράρισμα, στα ριμπάουντ, στην άμυνα. Πρέπει να αφήσουμε πίσω μας το σημερινό παιχνίδι και να κοιτάξουμε το επόμενο με στόχο να αντιδράσουμε και να επιστρέψουμε στις νίκες»