.
.
Κόκκινα «λιοντάρια» στη «ζούγκλα» της Κυψέλης!

Για μια ακόμα φορά σε αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό, ο Θρύλος ήταν νικητής.

Για μια ακόμα φορά σε αναμέτρηση στην ακατάλληλη για τέτοιους αγώνες έδρα των «πράσινων» στο Κλειστό του Πανελληνίου στην Κυψέλη, είχαμε «βροχή» από ρίψη αντικειμένων,  που τραυμάτισαν αθλητές του Ολυμπιακού και για μια ακόμα φορά ο αγώνας συνεχίστηκε σα να μην έχει συμβεί τίποτα, αντί να διαταχθεί η εκκένωση του γηπέδου.

Για μια ακόμα φορά στη συγκεκριμένη έδρα ακούστηκαν υβριστικά συνθήματα με αποδέκτες φυσικά πρόσωπα που πάρα τις συστάσεις από τα μεγάφωνα, εξακολουθούσαν να ακούγονται σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Αλλά για μια ακόμα φορά, για 9η διαδοχική με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό και για 23η σε 24 αγώνες στο βόλεϊ Ανδρών, ο Θρύλος ήταν ο νικητής!

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού πανηγύρισε την 24η νίκη σε ισάριθμα ματς στις εγχώριες διοργανώσεις (Πρωτάθλημα, Κύπελλο, Λιγκ Καπ) έκανε το 18Χ18 στο πρωτάθλημα αυξάνοντας τη διαφορά στο +9 από τον δεύτερο Παναθηναϊκό. Παράλληλα διεύρυνε στο 28-0 το εντυπωσιακό ερυθρόλευκο σερί των διαδοχικών νικών επί των πράσινων στα ομαδικά αθλήματα του Ερασιτέχνη!.

Προβάδισμα με το «καλημέρα»!

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός πήγε πίσω στο σκορ στο 1ο σετ με 8-6 αλλά με διαδοχικές επιθέσεις του Αγκάμεζ (4/4 ) ισοφάρισε και μετά από επίθεση στο φιλέ του Τσίροβιτς προηγήθηκε με 8-9.  Οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο +2 με  από φιλέ του Μαρούλη (9-11) για να ισοφαρίσουν οι «πράσινοι» σε 12-12 και στη συνέχεια προηγήθηκαν με 14-13 ύστερα από επίθεση άουτ του Κοκκινάκη. Μετά από σερβίς στο φιλέ του Μαρούλη οι Πειραιώτες ισοφάρισαν (14-14) και πέρασαν ξανά μπροστά με 14-15 ύστερ από μπλοκ των Κοκκινάκη-Άθος Κόστα στον Τσίροβιτς και πήγαν με προβάδισμα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (15-16). Στη συνέχεια ο Θρύλος διεύρυνε το προβάδισμα στο +3 (16-19)  και με τρομερή επίθεση του Κονσταντίν Τσούπκοβιτς πήγε στο 16-20! Ο Σουλτανόπουλος διαμόρφωσε το 19-22 και το 20-23 για να πλησιάσουν οι γηπεδούχοι σε 22-23. Με εξαιρετικό πρώτο χρόνο, ο Άθος Κόστα σημείωσε  το 22-24 και ο Αγκάμεζ (5/7 επ.)με κερδισμένο μπλοκ άουτ, «έγραψε» το 22-25 για τον Θρύλο που προηγήθηκε με 1-0 στα σετ!

Διατήρησε τον έλεγχο και έφτασε στο 0-2!

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τον ίδιο καλό ρυθμό και είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα, με τον Τσούπκοβιτς να οδηγεί επιθετικά, πηγαίνοντας μπροστά με +2 και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (6-8, 14-16). Ο Άθος Κόστα με νέο φοβερό πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 16-18 για να ισοφαρίσουν μετά από ώρα οι γηπεδούχοι σε 19-19. Όμως ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με δυνατό καρφί έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (19-20) και στη συνέχεια με κερδισμένο μπλοκ άουτ «έγραψε» το 20-21. Μετά από τέσσερις μπαλιές των «πράσινων» προέκυψε το 20-22, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά σε 22-22, αλλά ο Κοκκινάκης μετά από υποδοχή και διαγώνιο χτύπημα σημείωσε το  22-23. Με το 3ο μπλοκ του Αγκάμεζ πάνω στον Γκονζάλες οι Περαιώτες έφτασαν στο 22-24 και προηγήθηκαν με 2-0 στα σετ μετά από σερβίς του Χαραλαμπίδη που κατέληξε στο φιλέ!

Αντί για 0-3, 2-1…

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-6 αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 4-0 και πέρασε μπροστά με 9-10 μετά από επίθεση του Τσούπκοβιτς. Το «ερυθρόλευκο» σερί αυξήθηκε σε 5-0 μετά από άσο του Άθος Κόστα (9-11) και με επιμέρους 7-1 μετά από πόντο του Στιβαχτή ο Θρύλος έφτασε στο 13-10 και στη συνέχεια στο 13-16 με τον Τσούπκοβιτς. Ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με τον 17οπόντο του διαμόρφωσε το 15-18 με τους «πράσινους» να πλησιάζουν σε 18-19, ο Τσούπκοβιτς πέτυχε το 18-20 αλλά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 5-0 και προηγήθηκαν με 23-20 και στη συνέχεια με 24-21. Ο Θρύλος αντέδρασε όμως,  πλησίασε με τον Κοκκινάκη (24-23) και ισοφάρισε σε 24-24 με τον Τσούπκοβιτς. Στο νέο προβάδισμα των γηπεδούχων (25-24) απάντησε ξανά ο Τσούπκοβιτς (25-25) αλλά ο Παναθηναϊκός είχε την 5η ευκαιρία να πάρει το σετ (26-25). Η νέα αντίδραση του Θρύλου ήρθε αφού ο Αγκάμεζ ισοφάρισε σε 26-26 και ο Τσούπκοβιτς έδωσε το προβάδισμα πετυχαίνοντας το 26-27! Οι γηπεδούχοι στην 6η τους ευκαιρία να πάρουν το σετ τα κατάφεραν τελικά, έφτασαν στο 30-28 και μείωσαν σε 2-1.

Διακοπή, «βροχή» αντικειμένων και νίκη του Θρύλου!

Το 4ο σετ σημαδεύτηκε από την διακοπή του αγώνα μετά το 9-9, που προκάλεσαν οι οπαδοί των γηπεδούχων, οι οποίοι πέταξαν αντικείμενα στον πάγκο του Ολυμπιακού ενώ ένα εξ’ αυτών πέτυχε τον Κονσταντίν Τσούπκοβιτς στη μύτη και ένα άλλο λίγο έλειψε να χτυπήσει στο κεφάλι τον Μενέλαο Κοκκινάκη.  Το παιχνίδι ξεκίνησε εκ νέου μετά την διακοπή , με το σκορ 10-10 αφού ο διαιτητής Γεροθόδωρος παρατήρησε με μια κόκκινη κάρτα τους Άθος Κόστα και Πανταλέων που είχαν λογομαχία πριν την διακοπή.  Στο 11-13 είχαμε νέα ρήψη αντικειμένων . Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε με 23-21 πίσω στο σκορ, αλλά το ανέτρεψε φτάνοντας στο 23-24. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν (24-24) και προηγήθηκαν στη συνέχεια με 25-24 όμως μετά από πάιπ του Τσούπκοβιτς ο Θρύλος ισοφάρισε εκ νέου σε 25-25. Μετά από φιλέ των Μαρούλη-Χαραλαμπίδη οι «ερυθρόλευκοι» διαμόρφωσαν το 25-26 και έφτασαν στο 25-27 μετά από επίθεση άουτ του Μελγκαρέχο, πανηγυρίζοντας το τρίποντο μέσα στην Κυψέλη! Μετά τη λήξη του αγώνα είχαμε νέα  μαζική ρήξη αντικειμένων από την κερκίδα των γηπεδούχων προς τους παίκτες και τα μέλη της αποστολής του Ολυμπιακού .

Τα σετ: 1-3 σε 2:09'  22-25 (28'), 23-25 (30'), 30-28 (36'), 25-27 (35')

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 22-25

2ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 23-25

3ο σετ: 8-6, 13-16, 21-20, 30-28

4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-27

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σλόμπονταν Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2/5 επ), Κοκκινάκης 9 (8/29 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ - 57% αριστες), Κόστα 9 (5/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αγκάμεζ 23 (20/42 επ, 3 μπλοκ), Τσουπκοβιτς 22 (19/38 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ -41% άριστες) / Στεφάνου (λ, 75% υπ - 46% άριστες), Γκούζντα (λ), Φράγκος 1 (1/1 επ), Ρουμελιωτάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (μπλοκ), Μελγκαρέχο 11 (11/26 επ, 68% υπ -40% άριστες), Τσίροβιτς 13 (10/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 82% υπ -58% άριστες), Γκονζάλες 23 (21/39 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/20 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 13 (7/16 επ, 6 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 73% υπ - 52% άριστες), Χαραλαμπίδης, Μπέλος

Σλόμπονταν Μπόσκαν : «Είμαι πολύ ικανοποιημένος με αυτή τη νίκη γιατί σε όλο το ματς ήμασταν συγκεντρωμένοι δεν είναι εύκολο να παίζεις σε τέτοιες συνθήκες. Είναι σημαντικό ότι κρατήσαμε υψηλά το επίπεδο μας σε όλα τα σετ. Αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί στο μέλλον θα έχουμε δύσκολα παιχνίδια και με αυτές τις νίκες αποκτάμε ακόμα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Όταν τελειώσει η σεζόν θα έχουμε καιρό να αναλύσουμε την πορεία μας. Τώρα είμαστε στη μέση της μάχης και αυτό που επαναλαμβάνω πάντα στους παίκτες μου είναι να κοιτάμε μπροστά. Τώρα έχουμε το παιχνίδι με την Κηφισιά και αργότερα τον ημιτελικό του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ».

Λίμπερμαν Αγκάμεζ: «Ήταν σημαντική νίκη. Το καλό είναι ότι παίξαμε πολύ καλά και πήραμε τους τρεις πόντους που θέλαμε. Τώρα κοιτάμε τα επόμενα παιχνίδια  που έρχονται και στη συνέχεια το Κύπελλο. Η ομάδα έπαιξε πολύ καλά αλλά στο 3ο σετ χαλαρώσαμε λίγο, κάναμε κάποια λάθη όμως στο τέλος πήραμε τη νίκη και τώρα είμαστε όλοι χαρούμενοι».

Κονσταντίν Τσούπκοβιτς: «Ήταν μια ακόμα νίκη, φυσιολογική για εμάς. Στα προηγούμενα ματς με αυτόν τον αντίπαλο προσωπικά δεν είχα παίξε καλά και για αυτό ήθελα να δείξω σήμερα τι μπορώ να κάνω και να βοηθήσω περισσότερο την ομάδα μου να κερδίσει. Όσον αφορά τις συνθήκες που επικρατούσαν στο γήπεδο, είναι ντροπή να συμβαίνουν τέτοια περιστατικά. Η μύτη μου πάντως είναι καλά...».