.
.
Στην παράταση… του τάι μπρεικ, τη Δευτέρα στο Ρέντη για τη νίκη-τίτλου!

Ο Ολυμπιακός έφτασε ένα σετ… μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος, στον τρίτο τελικό της Volleyleague,  με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στο Κλειστό του Μετς, αλλά γνώρισε την οριακή ήττα στην… παράταση του τάι μπρέικ (25-15, 25-21, 25-20, 25-20, 19-17). Οι πρωταθλητές είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν από σήμερα την… δουλειά αλλά συνεχίζουν να προηγούνται στη σειρά των τελικών με 2-1 νίκες. Την τρίτη νίκη που θα τους δώσει τον τίτλο θα την διεκδικήσουν στον τέταρτο τελικό που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα (22/4) στο Κλειστό του Ρέντη, όπου μαζί με τον κόσμο τους θα παλέψουν για την κατάκτηση του πρωταθλήματος! Από κει και πέρα στο σημερινό αγώνα στο Μετς οι πρωταθλητές είχαν πρώτο σκόρερ τον Ιντάλγκο και 19 πόντους και τέσσερις παίκτες διψήφιους αφού ακολούθησαν με 18 ο Στερν, με 14 ο Τζούριτς και με 11 ο Κουμεντάκης.

Ξεκίνησε χαλαρά και έμεινε πίσω…

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε απόλυτα συγκεντρωμένος στην αναμέτρηση με αποτέλεσμα μετά το 3-3, να μείνει πίσω στο σκορ με 7-3. Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να φτάσουν στο 25-15 και να προηγηθούν με 1-0 στα σετ.

Ανέβασε στροφές και ισοφάρισε!

Πιο αποφασιστικά μπήκε ο Θρύλος στο 2ο σετ και αυτή τη φορά ήταν εκείνος που ξέφυγε στο σκορ μετά το 3-3, φτάνοντας στο 5-8 με μπλοκ των Κουμεντάκη Γκουσταβάο. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 8-10, όμως οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν και αύξησαν στο +5 το υπέρ τους προβάδισμα για το 9-14 με άσσο του Κουμεντάκη.  Μετά το 10-15, ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε 13-15 αλλά οι Πειραιώτες διατήρησαν τον έλεγχο και πήγαν στο 13-16 με επίθεση του Στερν και στο 14-18 στη συνέχεια μετά από επίθεση του Πρωτοψάλτη που πέρασε άουτ. Ακολούθησε το 18-19, όμως ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε την ισοφάριση, ούτε στο σημείο αυτό ούτε στο 19-20, αφού ο Τζούριτς με πρώτο χρόνο σημείωσε το 19-21. Οι πράσινοι μείωσαν σε 20-21, όμως στη συνέχεια ο Θρύλος έτρεξε ένα 3-0 σερί, που προήλθε από το φιλέ του Κοβάρ (20-22), τον άσσο του Τζούριτς (20-23) και το μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο για να πάνε στο 20-24 και να πάρουν το σετ με 21-25, ύστερα από σερβίς του Βουλκίδη που κατέληξε στο φιλέ.

Ανέτρεψε την κατάσταση!

Στην έναρξη του 3ο σετ, οι  «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-1, όμως αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 5-5. Στην εξέλιξη του σετ, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Η ισορροπία διατηρήθηκε μέχρι το 15-15, όταν ο Ιντάλγκο με δυο σερί πόντους από μπλοκ και επίθεση διαμόρφωσε το 15-17. Από εκείνο το σημείο ο Θρύλος δεν κοίταξε πίσω και με οδηγό τον Στερν στην επίθεση διατήρησε το προβάδισμα. Ο Στερν διαμόρφωσε το 17-20 και το 18-22 υπέρ του Θρύλου ο οποίος έφτασε στη συνέχεια στο 21-25, για να ανατρέψει την κατάσταση και να προηγηθεί με 2-1 στα σετ, φτάνοντας ένα σετ μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Σετ εναλλαγών και… τάιμ μπρέικ

Εναλλαγές στην εξέλιξη είχε και το 4ο σετ, στην έναρξη του οποίου ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ με 3-1, για να προσπεράσει στο 7-8 με άσσο του Στερν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου στη συνέχεια μέχρι και με +4, φτάνοντας στο 13-9, όμως ο Θρύλος με ένα 4-0 σερί, ισοφάρισε σε 13-13, μετά από μπλοκ του Τράβιτσα και προηγήθηκε μετά από ώρα με νέο μπλοκ του Τζούριτς για το 14-15. Ο κεντρικός του Θρύλου, συνέχισε να δίνει λύσεις επιθετικά γράφοντας το 15-16 , όμως μετά το 17-17, είχαμε νέα ανατροπή με τους γηπεδούχους να ανακτούν το προβάδισμα, για το 18-17. Στην εξέλιξη του 4ου σετ οι «ερυθρόλευκοι» δεν ανέτρεψαν ξανά την κατάσταση και έτσι διαμορφώθηκε το 25-20 που οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.

Οριακή ήττα στην… παράταση

Στην έναρξη του τάι μπρέικ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (1-1, 2-2,3-3, 4-4), μέχρι το 5-5 στο σημείο που ο Ολυμπιακός έμεινε στο -2 για το 7-5 και ο Ντάνιελ Καστελάνι κάλεσε τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι πήγαν με +3 στην αλλαγή τερέν για το 8-5. Μετά από σερβίς του Πετρέα που κατέληξε στο φιλέ, διαμορφώθηκε το 8-6 για να ακολουθήσει ο εξαιρετικός άσσος του Στερν χάρη στον οποίο ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο (8-7). Ακολούθησε το 9-7 και το 9-8 με το μπλοκ του Τράβιτσα στον Βουλκίδη με τους πράσινους να ανακτούν το +2, ύστερα από σερβίς του Ιντάλγκο που πέρασε άουτ. Με λάθος των πράσινων στο σερβίς προήλθε το 10-9 ενώ ακολούθησε το 11-9 και το 12-10 από τον Ερνάντεζ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 13-13 με μπλοκ του Ιντάλγκο και από το σημείο αυτό οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντo στη συγκλονιστική παράταση του τάι μπρέικ. Οι «ερυθρόλευκοι» έσβησαν τέσσερα σετ μπολ των γηπεδούχων, αλλά εν τέλει διαμορφώθηκε το 19-17.

Τα σετ: 3-2 σε 2.12. 25-15 (22’), 21-25 (33’), 20-25 (26’), 25-20 (28’)

1ο σετ: 8-5, 16-9, 21-12, 25-15

2ο σετ: 5-8, 13-16, 19-21, 21-25

3ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 20-25

4ο σετ: 7-8, 15-16, 21-18, 25-20

5ο σετ: 5-4, 10-8, 12-10, 19-17

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 12 άσους, 53 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων ενώ του Ολυμπιακού από 7 άσους, 51 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 18 (16/34 επ., 2 άσοι), Γκουσταβάο 6 (2/6 επ., 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (9/22 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 28% υπ. – 22% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 14 (9/10 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (14/31 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 33% υπ. – 27% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 37% υπ. – 23% άριστες), Κομητούδης, Καρασαββίδης (λ.), Δαλακούρας

ΠΑΝΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 3 (1 άσος, 2 μπλοκ), Κόβαρ 11 (9/18 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (4/8 επ.), Ερνάντες 25 (22/43 επ., 3 άσοι), Βουλκίδης 6 (3/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 17 (13/27 επ., 4 άσοι, 45% υπ. – 40% άριστες) / Κοντοστάθης (λ., 48% υπ. – 33% άριστες), Πετρέας 1 (1 άσος), Μάρκου, Φράγκος 2 (2/3 επ., 33% υπ. – 33% άριστες)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Ντάνιελ Καστελάνι δήλωσε: «Ήμασταν κοντά στο να τελειώσουμε από σήμερα την σειρά των τελικών. Ωστόσο, δεν κάναμε τόσο καλή δουλειά σήμερα, ειδικά στην επίθεση και μετά στο σερβίς. Η εμφάνισή μας δεν ήταν σε τόσο υψηλό επίπεδο. Πάμε τώρα στο γήπεδό μας για τον τέταρτο τελικό. Περιμένουμε τον κόσμο να έρθει να μας στηρίξει».