.
.
Νίκη στην Πυλαία, πρωτάθλημα στο Ρέντη!

Ο Ολυμπιακός δεν αξιοποίησε την έδρα του στον 3ο τελικό των πλέι οφ του  πρωταθλήματος και πλέον χρειάζεται τη νίκη την ερχόμενη Πέμπτη (19:00) στην Πυλαία για να ισοφαρίσει σε 2-2 τη σειρά και να την ξαναφέρει στο Ρέντη για να διεκδικήσει το πρωτάθλημα στον 5ο τελικό (Κυριακή, 7/5, 19:00). Οι Πειραιώτες ηττήθηκαν στο τάι μπρέικ από τον ΠΑΟΚ και παρά την άσχημη μέρα στην οποία βρέθηκαν, είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν με 2-0 στα σετ και να διευκολύνουν το έργο τους αλλά την απώλεσαν.

Προηγήθηκε ο Θρύλος!

Στο ξεκίνημα του 1ου σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 6-9 και τον Ολυμπιακό να απαντάει ισοφαρίζοντας σε 9-9. Στη συνέχεια ο Άθος Κόστα έγραψε το 13-12 δίνοντας το προβάδισμα στον Θρύλο με τον ΠΑΟΚ να προσπερνάει εν νέου με 13-14. Οι ανατροπές στο σκορ συνεχίστηκαν με το μπλοκ του Άθος Κόστα στον Ντάντε για το 15-14 και με πρώτο χρόνο του ίδιο ο Θρύλος πήγε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Μετά από επίθεση άουτ του Σωτηρίου οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν για πρώτη φορά (μετά το 3-1) σε προβάδισμα 2 πόντων (17-15) και ο Τσούπκοβιτς πάνω στο φιλέ το αύξησε πετυχαίνοντας το 18-15! Ο Αγκάμεζ με δυνατή επίθεση διατήρησε το +3 (19-16) το οποίο μετατράπηκε σε +4 στη συνέχεια (20-16, 22-19). Από επίθεση του Αγκάμεζ στην ευθεία οι «ερυθρόλευκοι» που είχαν επιβάλει πλήρως το παιχνίδι τους έφτασαν στο 23-19, ο Φράγκος σημείωσε το 24-19 και ο Κοκκινάκης πέτυχε το 25-20 για τον Θρύλο που προηγήθηκε με 1-0 στα σετ!

Έχασε δικό του σετ και 1-1!

Ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά στο 4ο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με 4-1 όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 4-4 και 5-5. Με μπλοκ του Κοκκινάκη στον Στάροβιτς ο Θρύλος πήγε μπροστά με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Αγκαμέζ νικώντας το τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ διαμόρφωσε το 11-9 και το +2 διατηρήθηκε με πρώτο χρόνο του Νταφ (12-10). Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Τσούπκοβιτς οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν το προβάδισμά τους (13-10) και με άσσο ο Αγκάμεζ σημείωσε το 14-10! Από επίθεση του Κολομβιανού διαγώνιου στην ευθεία προήλθε το 15-11 για τους Πειραιώτες που πήγαν μπροστά με 16-13 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.  Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν με 17-16 και 18-17 και προσπέρασαν με 18-19 μετά από δυο άσσους του Σαφράνοβιτς. Ο Τσούπκοβιτς ισοφάρισε άμεσα σε 19-19 και ο Νταφ με μπλοκ στον Ντάντε έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Θρύλο (21-20)! Ο Καναδός κεντρικός του Ολυμπιακού με το δεύτερο διαδοχικό πόντο σημείωσε το 22-20 όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στη συνέχεια σε 23-23 και πήραν το σετ με 23-25, για το 1-1 στα σετ.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ…

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ για να ισοφαρίσουν πρώτη φορά σε 7-7 με μπλοκ του Άθος Κόστα στον Ντάντε και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν με 7-8 υπέρ των φιλοξενούμενων στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Από το 8-10 με το οποίο βρέθηκε να χάνει ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 10-10 με νέο μπλοκ του Άθος Κόστα στον Ντάντε. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Αγκάμεζ να ισοφαρίσει σε 11-11, ενώ ο Τσούποκβιτς έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον Θρύλο σημειώνοντας το 13-12. Οι φιλοξενούμενοι με 3-0 σερί προσπέρασαν για το 13-15 και πήγαν μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ με 14-16. Ο Ολυμπιακός πλησίασε (16-17) όμως η διαφορά διευρύνθηκε στη συνέχεια (17-20) στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Σλόμπονταν Μπόσκαν. Με επίθεση του Τσούπκοβιτς μειώθηκε η διαφορά (19-20) και με τον Αγκάμεζ πλησίασε ξανά στο ελάχιστο (20-21).  Ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια ανατροπής και έχασε το σετ με 22-25 για να βρεθεί πίσω στο σκορ με 1-2.

«Ερυθρόλευκη» ισοφάριση και τάιμ μπρέικ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά στο 4ο σετ και προηγήθηκε με 14-9, έχοντας βελτιώσει αισθητά την απόδοσή του στο σημείο εκείνο. Με άσσο του Ανδρέα Φράγκου  οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο  +6 (15-9) και με πρώτο χρόνο το Τζάστιν Ντάφ πήγαν με αυτή τη διαφορά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-10). Το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα αυξήθηκε στους 7 πόντους (17-10) μετά από τριπλό μπλοκ στον Σαφράνοβιτς. Ο Αγκάμεζ με πλασέ σημείωσε το 19-13 και από σερβίς του Σωτηρίου που κατέληξε στο άουτ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 20-14. Ακολούθησε το 22-16, δια χειρός Φράγκου για να μειώσουν στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς σε 22-19. Με νέα επίθεση του Αγκάμεζ επανήλθε η διαφορά του +4 για το 24-20 και το σετ μπολ και ο Άθος Κόστα με πρώτο χρόνο πέτυχε το 25-20 για να την «ερυθρόλευκη» ισοφάριση σε 2-2 που έστειλε το παιχίδι στο τάι μπρέικ.

Ήττα στις λεπτομέρειες…

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 και 1-3 στην έναρξη του τάι μπρέικ για να μειώσει ο Αγκάμεζ σε 2-3. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν 2-0 σερί και έμειναν πίσω στο σκορ με 2-5. Με πρώτο χρόνο του Άθος Κόστα σημειώθηκε το 3-5 και με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αγκάμεζ το 4-6.  Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να καλύψει τη διαφορά αλλά οι φιλοξενούμενοι τη διατηρούσαν στο +3 (5-8). Στη συνέχεια και μετά από επίθεση του Τσούπκοβιτς (6-8) δεν δόθηκε διπλή μπαλιά στον ΠΑΟΚ με την οποία θα σημειωνόταν το 7-8. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 8-12, πλησίασε σε 10-12, 11-13, 12-14 και σε 13-14 με τον Αγκάμεζ όμως η προσπάθεια ανατροπής δεν ολοκληρώθηκε για το τελικό 13-15.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 23-25, 22-25, 25-20, 13-15)

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-17, 25-20

2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-20, 23-25

3ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 22-25

4ο σετ: 8-5, 16-10, 21-15, 25-20

5ο σετ: 2-5, 6-10, 8-12, 13-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 64 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σλόμπονταν Μπόσκαν): Νταφ 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/1 επ), Κοκκινάκης 6 (4/12 επ, 2 μπλοκ, 76% υπ - 48% άριστες), Άθος Κόστα 15 (9/14 επ, 6 μπλοκ), Αγκάμεζ 29 (26/44 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 17 (15/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ - 27% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ - 59% άριστες), Ζουπάνι, Σουλτανόπουλος, Φιλίποφ, Φράγκος 5 (2/4 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ - 48% άριστες), Ρουμελιωτάκης.

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Τερζής 2 (2/3 επ), Στάροβιτς 16 (14/31 επ, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (5/10 επ, 4 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (3/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 14 (11/26 επ, 3 άσσοι, 72% υπ - 44% άριστες), Ντάντε 15 (14/31 επ, 1 άσσος, 86% υπ - 71% άριστες) / Γκαράς (λ, 39% υπ - 33% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Πέτκοβιτς, Παντακίδης, Σακόγλου 2 (2/3 επ), Σωτηρίου 3 (3/6 επ, 33% υπ - 33% άριστες), Σμαραγδής 1 (1/1 επ), Παπαδόπουλος 2 (2/2 επ).

O προπονητής του Ολυμπιακού, Σλόμπονταν Μπόσκαν δήλωσε στο osfp.gr τα εξής: «Θέλω να πω ότι όπως παίξαμε  στο τέλος έμεινα ικανοποιημένος, σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι στην Θεσσαλονίκη. Είναι πολύ δύσκολο όταν χάνεις μπροστά στους φιλάθλους σου. Αξίζαμε την νίκη , μπορεί σε κάποιες στιγμές  να ήμασταν ανυπόμονοι αλλά αυτά συμβαίνουν όταν τα παιχνίδια είναι πολύ κρίσιμα. Τώρα πάμε στην Θεσσαλονίκη, προηγούνται 2-1 και νομίζω την πίεση την έχουν εκείνοι . Παίζουν στην έδρα τους και θα θέλουν να πανηγυρίσουν τον τίτλο, αλλά εμείς πάμε εκεί για να κερδίσουμε, να φέρουμε την σειρά στην Αθήνα και να πάρουμε το πρωτάθλημα στην έδρα μας».

O αρχηγός του Ολυμπιακού, Ντίμα Φιλίποφ δήλωσε στο osfp.gr: «Δεν χάθηκε τίποτα για μας, είμαστε Ολυμπιακός και θα τη γυρίσουμε τη σειρά στον 5ο τελικό εδώ στο Ρέντη. Πρέπει να έχουμε καρδιά πρωταθλητή, για να καταφέρουμε να γυρίσουμε το παιχνίδι. Θα τα δώσουμε όλα, όλη η ομάδα, όλο το σταφ, αυτοί που θα πάνε στη Θεσσαλονίκη για να φέρουμε την σειρά στο τελευταίο παιχνίδι στο Ρέντη. Δεν χάθηκε τίποτα για μας, θα παραμείνουμε μαζί μια ομάδα όπως είμαστε, μια οικογένεια για να γυρίσουμε το παιχνίδι πίσω».