.
.
Πλήρωσε το κακό τρίτο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην έδρα της Carolo με σκορ 73-68 το πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Ο Θρύλος ήταν σοβαρός στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 7 πόντους και συνέχισε με αυτόν τον ρυθμό στην δεύτερη περίοδο. Η Carolo πίεσε, εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και προσπέρασε στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός πάλεψε στο τελευταίο δεκάλεπτο να αντιστρέψει την κατάσταση όμως δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα στο Σαρλεβίλ-Μεζιέρ.

Πρώτη σκόρερ για τον Θρύλο ήταν η Άννα Σπυριδοπούλου με 15 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Πηνελόπη Παυλοπούλου με 12.

ΣΟΒΑΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΣΚΟΡ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στο ματς με τις Παυλοπούλου, Σταμάτη, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον και με δίποντα των Σπυριδοπούλου και Τζόνσον προηγήθηκε με τέσσερις ποντους (0-4). Η Αμερικανίδα σέντερ πέτυχε και το 2-6, με τον Θρύλο να βρίσκει σκορ και πάλι από την Σπυριδοπούλου για το 5-8. Η ομάδα του Πειραιά έτρεξε 7-0 σερί με τη διαφορά να φτάνει στους 8 πόντους (5-13) με 5:12 για το δεκάλεπτο.

Η Παυλοπούλου συνέχισε στο σκορ για τον Θρύλο για το 7-15, με την Σπυριδοπούλου να πετυχαίνει το τρίποντο και να την ακολουθεί με τον ίδιο τρόπο η Σωτηρίου για το 14-21.

Η Carolo μείωσε και πλησίασε σε 19-21, σκορ με το οποίο έκλεισε και η πρώτη περίοδο.

Δυνατά πέρασε ο Ολυμπιακός και στο β δεκάλεπτο και με τις Μάζιτς και Τόμας προηγήθηκε με έξι πόντους (19-25).  Η άμυνα λειτουργούσε καλά και η Κοσμά στην  επίθεση πραγματοποίησε το 21-27 και η Νικολοπούλου με 5 σερί πόντους το +11 (21-32).

Οι γηπεδούχες επανήλθαν και έκαναν το 25-32, για να τους κόψει τον ρυθμό η Παυλοπούλου με ένα ακόμα ντράιβ. Η Carolo μέσω της Λιούις μείωσε στους 5 (29-34) και με τρίποντο έφερε το ματς στο 32-34  με 2:40 να απομένει. Το τρίποντο της Σταμάτη έδωσε ανάσα στον Θρύλο και η Τζόνσον επανέφερε την τάξη για το +7 (32-39). Με δίποντο η Παυλοπούλου πέτυχε το 32-41, η Λιούς έβαλε νέο τρίποντο για την Carolo, με την Σταμολάμπρου να βάζει το ντράιβ στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου για το 35-43.

«ΠΛΗΡΩΣΕ» ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΡΙΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Οι γηπεδούχες πέρασαν στο ματς με σκοπό να πλησιάσουν στο σκορ και μείωσαν από το πρώτο λεπτό στο 39-43. Το γκολ φάουλ τη Χρουσκάκοβα έκανε το 42-43 με την Τζόνσον να «σπάει» το σερί της Carolo με δίποντο για το +3 (42-45).  Η Σταμάτη με τρίποντο στη λήξη της επίθεσης του Θρύλου πέτυχε το 43-48 κα η Σπυριδοπούλου με δεύτερο σερί σουτ από τα 6,75μ «έγραψε» το 43-51. Ο Ολυμπιακός έδειχνε πυγμή στο ματς, η Τζόνσον πραγματοποίησε το 47-55  με 3 λεπτά για το δεκάλεπτο.

Ένα 5-0 της Carolo ήταν η αιτία για το 52-55, με το αντιαθλητικό φάουλ της Σταμολάμπρου να φέρνει βολές και το 54-55 των γηπεδούχων. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 59-55 για την γαλλική ομάδα με τον Ολυμπιακό να πληρώνει το γεγονός πως γρήγορα συμπλήρωσε τα 5 ομαδικά φάουλ.

Ο Θρύλος προσπάθησε μέσω της άμυνάς του να επιστρέψει στο ματς. Η Σταμολάμπρου πετυχε το 60-57 και η Τζόνσον από τις βολές έκανε το 62-58, αλλά δύο σερί επιθέσεις της Carolo έστειλαν το ματς στο 66-58. Ένα δίποντο της Παυλοπούλου βοήθησε την ομάδα της για να πλησιάσει στο 66-6 και η Σπυριδοπούλου από την περιφέρεια πέτυχε το 68-63.  Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πλησιάσει κι άλλο,  η Ελληνίδα φόργουορντ συνέχισε με δύο βολές με 1:17 για το τέλος για το 68-65, αλλά το τρίποντο της Λιούις έκανε το 72-65 με 46,8’’ να απομένουν. Το ματς δεν μπόρεσε να αλλάξει και ο Θρύλος έχασε εκτός έδρας από την Carolo με 73-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 35-43, 59-55, 73-68

Carolo (Γιερνό): Μπουντέρα 7, Φιλίπ 4, Χρουσκάκοβα 17, Λιούις 32 (5), Πίτερς 6, Σεβαγιόν 2, Μασά, Παζέ 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Μάζιτς 5 (1), Νικολοπούλου 5 (1), Σωτηρίου 3 (1), Σπυριδοπούλου 15 (3), Σταμολάμπρου 4, Τζόνσον 11, Κοσμά 2, Παυλοπούλου 12, Σταμάτη 9 (3), Τόμας 2.

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε για το ματς ότι «το πρώτο που πρέπει να παρατηρήσουμε είναι τα λάθη μας γιατί κάναμε 22 σε όλο το ματς. Σε μερικά σημεία παίξαμε καλά στην άμυνα όμως τους επιστρέφαμε στα χέρια τους την μπάλα.  Στη συνέχεια δεχτήκαμε 24 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο κάτι που έκανε τη ζωή μας δύσκολη.  Είχαμε επικεντρωθεί στο να σταματήσουμε τη δημιουργία της Μπουντέρα και τα πικ εν ρολ που στήνει, πράγμα που το καταφέραμε αλλά δεχτήκαμε κάποια ανοιχτά σουτ από την Λιούις, για την οποία ειχαμε πει πριν από το ματς ότι δεν πρέπει να βρει ρυθμό και εμείς δεν τα πήγαμε καλά επάνω της.  Πέτυχε 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και δεν κάναμε καλή δουλειά επάνω σε αυτό το κομμάτι. Εμείς πρέπει να σταθούμε στα λάθη που κάναμε τα οποία μας στοίχισαν και το παιχνίδι».

Από την μεριά της η Άννα Σπυριδοπούλου τόνισε πως: «Ξέραμε ότι το παιχνίδι θα είναι δύσκολο . Το θέλαμε πολύ και προσπαθήσαμε για να το πάρουμε. Σε κάθε ματς μαχόμαστε για τη νίκη και είμαστε νέα ομάδα. Σήμερα δεν μπορέσαμε να κερδίσουμε. Η Carolo είναι μια ομάδα που είναι χρόνια όλοι μαζί και διαθέτει πολύ καλές παίκτριες. Στο τελευταίο δεκάλεπτο χάσαμε την συγκέντρωση μας και δεν μπορέσαμε να κερδίσουμε. Το μυαλό μας δεν ήταν στο παρκέ και η Carolo πήρε  τη νίκη».