.
.
Με το... ζόρι ισοβαθμία!

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε από τις εξοργιστικές διαιτητικές αποφάσεις και στιγματίστηκε από τις πρωτόγνωρες προκλήσεις των παικτών του ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα (2-3 σετ). Για να συμβεί αυτό έγιναν σημεία και τέρατα στο "Μελίνα Μερκούρη".

Όλα ξεκίνησαν όταν λίγο πριν την έναρξη του αγώνα ο Χιμένες είχε προκλητική συμπεριφορά εναντίον του κόσμου, με αποκορύφωμα αυτής, να γυρίσει στους φιλάθλους του Ολυμπιακού και να κατεβάσει το σορτσάκι του πιάνοντας τα γεννητικά του όργανα και κάνοντας χειρονομίες άσεμνες. Μία συμπεριφορά απαράδεκτη, για την οποία ενημερώθηκε ο διαιτητής αμέσως. Ο ίδιος διαιτητής όμως, στο φινάλε του δεύτερου σετ...πετούσε αετό, όταν ο Χιμένες πήγε μπροστά του και διαμαρτυρόμενος κουνούσε τη σκάλα και ούτε καν τον παρατήρησε με κόκκινη κάρτα.
Στην ίδια προκλητική και κομπλεξική συμπεριφορά προέβη ο παίκτης του ΠΑΟΚ και μετά την ολοκλήρωση του 2ου σετ όπου μαζί με τον Γκόμεζ πανηγύρισαν εριστικά προκαλώντας εκ νέου την αντίδραση των οπαδών του Ολυμπιακού.

Με το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι φτάνοντας στο τάι μπρέικ, όπου  ο διαιτητής δεν δέχεται την εισήγηση του επόπτη και ενώ το σκορ είναι 16-16 στο τάι μπρέικ σε μια φάση όπου η επίθεση του Κλαρκ ήταν εντός γραμμής να υποδεικνύει άουτ και να γίνεται το 16-17 αναλαμβάνοντας ο ίδιος την ευθύνη της φάσης.

Αυτά είναι μόνο μερικά από όσα έγιναν στο Ρέντη για να αποκτήσει πλεονέκτημα νίκης ο ΠΑΟΚ και να ισοβαθμήσουν οι δυο ομάδες μετά την ολοκλήρωση της 16ης αγωνιστικής. Μιας αγωνιστικής που στιγματίστηκε από τα πολλά λάθη εις βάρος του Ολυμπιακού από τη διαιτησία των Γεωργουλέα και Δεληκωστίδη και την προκλητική συμπεριφορά των παικτών της αντίπαλης ομάδας.

Πλέον όπως ετσιθελικά διαμορφώθηκε η κατάσταση στην πρώτη θέση προκύπτει απόλυτη ισορροπία μεταξύ των δυο ομάδων στα μεταξύ τους παιχνίδια όσον αφορά τις νίκες, τα σετ και τους πόντους αλλά και ισοβαθμία στα συνολικά σετ. Με βάση αυτό το αποτέλεσμα ενδέχεται και ένα χαμένο σετ στην υπόλοιπη διάρκεια του πρωταθλήματος να κρίνει την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της σεζόν.

Σε περίπτωση που παραμείνει η ίδια κατάσταση μέχρι το φινάλε το πλεονέκτημα της έδρας θα κριθεί στους συνολικούς πόντους.

Ξεκίνησε νωθρά...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε χαλαρά την αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω μέχρι και ένα 1-5 στο σημείο που κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ ο Δημήτρης Καζάζη αφού έβλεπε ότι δεν λειτουργούσε καλά η ερυθρόλευκη υποδοχή. Ένας τομέας που δεν βελτιώθηκε άμεσα με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι να πάνε πίσω στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με -4 (4-8). Πέρα από την υποδοχή ούτε το μπλοκ του Ολυμπιακού λειτουργούσε καλά στο ξεκίνημα του αγώνα με αποτέλεσμα η υπέρ του ΠΑΟΚ διαφορά να διατηρείται και οι φιλοξενούμενοι να πάνε μπροστά και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το +4(12-16). Το πρόβλημα του Ολυμπιακού ήταν ότι δεν πίεζε στο σερβίς γεγονός που καθιστούσε εύκολη την υποδοχή για τον ΠΑΟΚ, αυτό επεσήμανε και ο Δημήτρης Καζάζης στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ που ζήτησε ενώ οι ερυθρόλευκοι βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 16-21. Από εκείνο το σημείο ο Θρύλος έκανε μια μίνι αντεπίθεση για να καλύψει το χαμένο έδαφος και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους μείωσε τη διαφορά στους δυο (20-22) αλλά τελικά έχασε το πρώτο σετ με 22-25.

Έχασε δικό του σετ...

Βελτιωμένος σε μπλοκ και υποδοχή εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στην έναρξη του δεύτερου σετ, γεγονός που το έδωσε τον έλεγχο και το προβάδισμα μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6). Ο Θρύλος λειτουργούσε καλύτερα στην επίθεση και ξέφυγε με +4 (10-6 και 11-7) αλλά και +5 (12-7) στο σημείο που ο Γιάννης Καλμαζίδης αναγκάστηκε να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Στη συνέχεια αντέδρασαν οι φιλοξενούμενοι με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 13-11 και εκεί ήταν η σειρά του Δημήτρη Καζάζη να πάρει και αυτός τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός πήγε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με +3 (16-13) και έφτασε δυο φορές στο + 4 χάρη σε διαδοχικούς πόντους του Γιούρισιτς σε πρώτο χρόνο (18-14 και 19-15). Από κει και πέρα όμως ο Ολυμπιακός έχασε τη συγκέντρωσή του με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει ο ΠΑΟΚ σε 24-24, να πάρει το προβάδισμα 24-25 και τελικά το σετ με 24-26 για να κάνει το 0-2 σετ.

Μείωσε ο Θρύλος...

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με 1-1 αφού παρατηρήθηκαν με κόκκινη κάρτα ο team manager του Ολυμπιακού, Νίκος Μαντούβαλος και ο Χιμένες για την προκλητική του συμπεριφορά. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο ξεκίνημα και ο Ολυμπιακός έφτασε μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7. Από κει και πέρα ο Θρύλος αύξησε τη διαφορά του και πήγε με +3 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι νταμπλούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του σετ και το υπέρ τους προβάδισμα έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Μίλαν Γιούρισιτς οδηγούσε τον Θρύλο στην επίθεση μέχρι το 24-20. Όμως στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός βραχυκύκλωσε με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να βρει τέσσερις διαδοχικούς πόντους και να ισοφαρίσει σε 24-24 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Παρ' όλα αυτά ο Θρύλος αντέδρασε και πήρε τελικά το τρίτο σετ με 26-24  χάρη στους δυο πόντους που προήλθαν από τις 4 μπαλιές του ΠΑΟΚ μετά από επίθεση του Κοκκινάκη και το μπλοκ άουτ του Ντιάτσκοφ.

Η αντίδραση συνεχίστηκε...

Το τέταρτο σετ στην έναρξή του είχε πανομοιότυπη εικόνα με αυτή του τρίτου. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει ξανά μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7. Στη φάση αυτή ο Κοκκινάκης ήταν αυτός που έδινε ενέργεια και οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν μέχρι και +3 (15-11) και με αυτή τη διαφορά πήγαν ξανά μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13).  Ο Ντιάτσκοφ διεύρυνε τη διαφορά στο +4 και ανάγκασε τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλέσει τάιμ άουτ αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με πέντε πόντους 19-14. Το +5 διατηρήθηκε (20-15, 21-16, 22-17). Στο σημείο εκείνο ο διαιτητής Γεωργουλέας έδωσε από μια κόκκινη σε Προύσαλη και Ρανγκέλ και έτσι διαμορφώθηκε το 23-19 με τον Θρύλο να παίρνει το τέταρτο σετ 25-20 και να ισοφαρίζει σε 2-2 και να στέλνει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

"Ρώσικη ρουλέτα" στο τάι μπρέικ...

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο τάιμ μπρεικ τρεις φορές μέχρι το 3-2 αλλά δέχθηκε τρεις διαδοχικούς πόντους και βρέθηκε πίσω με -2 (3-5) στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Δημήτρης Καζάζης.  Με εξαιρετικό πλασέ ο Ντιάτσκοφ ισοφάρισε σε 6-6 και πέρασε μπροστά με 8-7 ύστερα από άστοχη επίθεση του Χιμένες. Ο Κοκκινάκης με τρομερό πόντο, ύστερα από δύσκολη άμυνα που έβγαλε ο Ολυμπιακός και αφού είδε το άδειο γήπεδο, έστειλε τη μπάλα εκεί και έδωσε προβάδισμα δυο πόντων 9-7. Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο σκoρ και μετά από μια δραματική εξέλιξη του σετ με συνεχείς ανατροπές ηττήθηκαν με 25-27.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 24-26, 26-24, 25-20, 25-27)

Διακύμανση:

1ο σετ: 4-8, 12-16, 16-21, 22-25

2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 24-26

3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 26-24

4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-20

5ο σετ: 3-5, 10-8, 12-11, 25-27

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 67 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 73 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ, 47% υπ - 40% άριστες), Γιούρισιτς 10 (10/13 επ), Ντιάτσκοφ 17 (17/33 επ, 60% υπ - 43% άριστες), Προύσαλης 2 (2/2 επ), Κόιστρα 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Κλαρκ 14 (12/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 69% υπ - 52% άριστες), Κοκκινάκης 17 (16/22 επ, 1 μπλοκ, 80% υπ - 53% άριστες), Σωτηρίου, Τακουρίδης 7 (3/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένεζ 19 (17/30 επ, 2 μπλοκ, 42% υπ - 11% άριστες), Παντακίδης 8 (5/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουρνέτας, Γκόμεζ 38 (32/53 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (9/13 επ, 4 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (10/22 επ, 52% υπ - 43% άριστες) / Γκαράς (λ, 68% υπ - 50% άριστες), Ντίνας, Καρασαββίδης (78% υπ - 44% άριστες)

Καζάζης: "Παραμένουμε στην κορυφή, συνεχίζουμε την προσπάθεια"

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το ματς με τον ΠΑΟΚ:" Ήταν ένα ντέρμπι κορυφής το οποίο κρίθηκε οριακά. Θεωρώ ότι παρότι χάσαμε αυτό ίσως είναι ένα πολύ καλό μάθημα για την ομάδα μας ώστε από εδώ και στο εξής να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι για τη δύσκολη συνέχεια που έχουμε. Πιστεύω ότι χάσαμε οριακά ένα δύσκολο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ ήταν πάρα πολύ καλός μας πίεσε πραγματικά. Ωστόσο παραμένουμε στην κορυφή και συνεχίζουμε την προσπάθειά μας".

Κοκκινάκης: "Συγκλονιστικό παιχνίδι"

Ο Μενέλαος Κοκκινάκης δήλωσε μετά το ματς: "Πιστεύω ότι το σημερινό παιχνίδι ήταν εξαιρετικό. Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι οι δυο ομάδες ανταπεξήλθαν πάρα πολύ καλά. Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 2-0 αλλά το πιστεύαμε ότι θα αλλάξει αυτό, τα καταφέραμε το κάναμε. Ήταν ένα παιχνίδι συγκλονιστικό κατάφερε να κερδίσει ο ΠΑΟΚ, αυτοί εδώ, εμείς κερδίσαμε εκεί. Τώρα το σημαντικό είναι η συνέχεια και στο Κύπελλο, ξεχνάμε το σημερινό αγώνα για να κερδίσουμε τους βαθμούς που χρειαζόμαστε και να καταφέρουμε να μείνουμε ψηλά για να έχουμε το πλεονέκτημα έδρας. Βέβαια το πλεονέκτημα έδρας μπορεί να είναι θετικό, μπορεί και αρνητικό αρκεί να πάμε στους τελικούς και από κει και πέρα να δούμε όμορφα παιχνίδια. Ο κόσμος ήρθε και μας βοήθησε πάρα πολύ, ήταν πολύ σημαντικό για μας, όμως συνέβησαν κάποια πράγματα, έπεσαν κάποια αντικείμενα, βέβαια και η συμπεριφορά ορισμένων παικτών του ΠΑΟΚ δεν ήταν σωστή απέναντι στον κόσμο"