.
.
Επίδειξη δύναμης στο Μετς ο Θρύλος!

Νικηφόρο και άνετο όπως αναμενόταν ήταν το πέρασμα της ομάδας βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού από την έδρα του Παναθηναϊκού στο Μετς με τους Πειραιώτες να επικρατούν με χαρακτηριστική ευκολία και 3-0 (25-27, 16-25,18-25) σετ των «πράσινων» στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε ο Α' Γύρος της Volleyleague. Με τον τρόπο αυτό ο Θρύλος εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος όντας μόνος πρώτος με το απόλυτο «11Χ11», και με απώλεια ενός μόλις σετ.

Και τα σερί μεγαλώνουν!

Ο Θρύλος διεύρυνε μαζί με την απόλυτα νικηφόρα πορεία του στο πρώτο μισό της σεζόν μετρώντας 11 νίκες σε ισάριθμα ματς και το ρεκόρ των 24 νικών σε 25 ματς κόντρα στους «πράσινους» σε όλες τις διοργανώσεις, το οποίο τρέχει από τις 8 Μαΐου 2010. Οι Πειραιώτες μετρούν επίσης σε δέκα χρόνια, 10-0 σερί στα παιχνίδια με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος αφού τελευταία φορά που δεν κέρδισαν ως φιλοξενούμενοι ήταν το 2008.

Παράλληλα διεύρυναν στο 32-0 το ασύλληπτο σερί νικών που τρέχει ο σύλλογός μας με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στα ομαδικά αθλήματα σε επίπεδο Ερασιτέχνη.

Με δυο άσσους του Οϊβάνεν!

Από κει και πέρα, η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δυο ομάδων ήταν εμφανής σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβεβαιώνοντας την αδιαμφισβήτητη ανωτερότητα τους, φανέρωσαν την δυναμική τους και έφυγαν νικητές από την έδρα των «πράσινων». Μόνο το πρώτο σετ κατάφεραν να προβάλουν αντίσταση οι γηπεδούχοι, αλλά με δυο σερί άσσους ο Οϊβάνεν διαμόρφωσε το 25-27 με το οποίο οι Πειραιώτες πήραν το προβάδισμα με 1-0.

Διαφορά δυναμικότητας...

Το 2ο σετ ο Ολυμπιακός το μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο, έχοντας το προβάδισμα με μεγάλες διαφορές σε όλη τη διάρκεια του. Οι Πειραιώτες πήγαν μπροστά και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (με +6 στο δεύτερο), με άσσο του Ζουπάνη έφτασαν στο 24-15 και με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη στο 25-16 με το οποίο έκαναν το 2-0 στα σετ.

Εύκολα στο 3-0!

Στο ξεκίνημα του 3ου σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά με ένα σερί 6-0, ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 9-10 σε 10-15 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο.  Ο Θρύλος διεύρυνε το προβάδισμα στο +6 (14-20), με μπλοκ των Αλεξίεφ και Ανδρεάδη και με σερβίς στο φιλέ του Μπολζάνι διαμορφώθηκε το 18-25 με το οποίο οι Πειραιώτες έφυγαν νικητές με 3-0 από το Μετς.

Tα σετ: 0-3 σε 1.15, 25-27 (30'), 16-25 (22'), 18-25 (23')

1ο σετ: 8-5, 16-14, 18-21, 25-27

2ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 16-25,

3ο σετ: 8-7, 11-16, 15-21, 18-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ):Oϊβάνεν 14 (11/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέμε 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Ντρζίζγκα, Αλεξίεφ 11 (6/11 επ., 5 άσσοι, 30%υπ.-20%αρ.), Ραούβερντινκ 15 (12/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 81%υπ.-50%αρ.), Στεφάνου –λ (71%υπ.-43%αρ.)/Ζουπάνης 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Ανδρεάδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης (50%υπ.-25%αρ.), Στιβαχτής, Δαρίδης

Παναθηναϊκός (Δ. Ανδρεόπουλος): Σιρμπενάγκελ 6 (3/5, 3 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλλος 14 (12/23 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 8 (7/9 επ., 1 άσσος), Μπολζάνι 7 (6/17 επ., 1 άσσος, 58%υπ.-31%αρ.), Ένσινκ 1 (1/1 επ., 31%υπ.-8%αρ.), Γκούζντα –λ (40%υπ.-30%αρ.)/ Βασιλακόπουλος, Κουμιώτης

Μπενίτεθ: «Ο καλύτερος τρόπος να ξεκινάει η χρονιά»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Ο καλύτερος τρόπος να ξεκινάμε τη χρονιά με νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό. Τεχνικά ήταν λογικό να μην έχουμε ρυθμό στο πρώτο σετ. Μετά τη διακοπή λόγω των εορτών ήταν κάτι που περιμέναμε, το είχαμε συζητήσει πριν από το ματς και τελικά ασυνέβη. Στη συνέχεια ελέγξαμε καλύτερα την κατάσταση και δεν δυσκολευτήκαμε. Σίγουρα θα πρέπει να δουλέψουμε για να επανέθλουμε στο φυσιολογικό επίπεδο. Ωστόσο για αρχή είμαστε πολύ καλά και είμαι πολύ χαρούμενος με τον τρόπο που κερδίσαμε τον Παναθηναϊκό. Αφιερώνουμε τη νίκη στους οπαδούς μας γιατί την περίμεναν».

Ο Γιώργος Στεφάνου δήλωσε μετά το ματς: «Καλή χρονιά καταρχάς. Λίγο πολύ ήταν αναμενόμενη αυτή η έναρξη στο νέο έτος γιατί προηγήθηκαν διακοπές και θέλαμε λίγο το χρόνο μας μέχρι να βρούμε τα πατήματα μας. Είμαστε ανώτερη ομάδα αυτή τη στιγμή και έμενε να το αποδείξουμε όπως κάναμε σήμερα. Εύχομαι να πετύχουμε τους στόχους μας το 2018».