.
.
Απόλυτος κυρίαρχος και εντυπωσιακός ο Θρύλος!

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού μετά τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη σε βάρος της Ινεγκόλ στην Τουρκία στην πρεμιέρα του Challenge Cup, πέτυχε μια ακόμα μεγάλη και «καθαρή» νίκη επί του ΠΑΟΚ στο Γυμναστήριο Πυλαίας με 3-1 σετ. Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ παίζοντας πολύ όμορφο βόλεϊ έφτασαν στην επικράτηση μέσα σε μια ώρα και σαρανταεννιά λεπτά διευρύνοντας το απόλυτο νικηφόρο σερί τους σε όλες τις διοργανώσεις.

Ντέρμπι μόνο για δυο σετ

Ο ΠΑΟΚ στην αρχή του αγώνα πίεσε στο σερβίς με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι μέχρι τον εικοστό πόντο. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του, βρήκε ρυθμό και εκμεταλλευόμενος τα λάθη του αντιπάλου πήρε το σετ με 25-21 με τον Γιώργο Πετρέα να είναι καθοριστικός στα τελευταία σερβίς. Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον ΠΑΟΚ να είναι αυτός που έκανε το 25-20 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Απόλυτος κυρίαρχος

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός, πολύ δυνατός από τη θέση του σερβίς ανάγκασε σε πολλά λάθη τον ΠΑΟΚ, πήγε προηγούμενος και στα δυο τεχνικά τάιμ-άουτ (8-2 και 16-9) και έφτασε την διαφορά στους δέκα πόντους (19-9). Με μπλοκ του Ράουβερντινκ έγινε το 20-9 με τον Ολλανδό ακραίο να κάνει και το 22-11. Ο Γιώργος Πετρέας σταμάτησε στο φιλέ τον αντίπαλο του για το 23-11 με τον ίδιο να κάνει και το 24-13. Λάθος του Γκόμεζ στο σερβίς των γηπεδούχων έδωσε χωρίς κόπο τον 25ο πόντο για τον Ολυμπιακό και το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και χωρίς να επαναπαυτεί έδειξε την ανωτερότητα του. Με δυνατό σερβίς έγινε το 2-0 και με σωστά τοποθετημένο μπλοκ ήρθε το 4-1. Χωρίς κανένα λάθος οι παίκτες του Μουνιόθ έφτασαν στο 8-4. Ο Ολυμπιακός πήρε από όλους τους παίκτες του πόντους και λύσεις και διατηρούσε το προβάδισμα με 16-13. Ο Ράουβερντινκ σταμάτησε το σερί του Παντακίδη κάνοντας το 21-19 και ο Οιβάνεν ανέβασε τη διαφορά στους τρεις πόντους για το 22-19. Ένα ακόμα λάθος των παικτών του ΠΑΟΚ έγραψε το 23-20 με τους Αλεξίεφ και Μπέμε να σταματούν το Σαφράνοβιτς με ένα ακόμα καταπληκτικό μπλοκ στους αντιπάλους για το 24-20. Ο Οιβάνεν έγραψε το 25-21 υπογράφοντας μια πολύ μεγάλη εμφάνιση και το 3-1 του Ολυμπιακού μέσα στην Πυλαία.

Μετά το εμφατικό πέρασμα του Θρύλου απο την Πυλαία, συνέχεια τώρα έχει ο επαναληπτικός αγώνας της Τετάρτης με την Τουρκική Ινεγκολ, σε έναν αγώνα που οι ερυθρόλευκοι περιμένουν να δώσει βροντερό παρόν ο κόσμος και να βοηθήσει την ομάδα να προκριθεί στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup.

Τα σετ: 21-25 (26΄), 25-20 (28΄), 14-25 (26΄), 21-25 (29΄)

1ο σετ: 8-5, 16-14, 18-21, 21-25
2ο σετ: 6-8, 16-13, 21-18, 25-20
3ο σετ: 2-8, 9-16, 10-21, 14-25
4ο σετ: 4-8, 13-16, 19-21, 21-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 16 (16/32 επ.), Πετρέας 8 (4/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) Μπέμε 10 (9/9 επ., 1 μπλοκ), Ντρίζγκα 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 15 (13/22 επ., 2 μπλοκ), Ράουβερντινκ 13 (10/23 επ. 2 άσσοι. 1 μπλοκ), Στεφάνου -λ (55% υπ. 45% αρ,), Χριστοφιδέλης

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Γκόμεζ 4 (4/19 επ.), Τακουρίδης 8 (7/9 επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 13 (10/13 επ., 3 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 15 (13/31 επ., 2 άσσοι), Γκιόν 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου -λ (61% υπ. 52% αρ.), Παντακίδης 1 (1 άσσος), Τερζής 1 (1/1 επ.), Σακόγλου, Σωτηρίου 1 (1/2 επ.).