.
.
Έλλειψη ενέργειας...

Εννέα ημέρες μετά τη συμμετοχή στον ευρωπαϊκό τελικό του Challenge Cup, o Oλυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα για φέτος στις εγχώριες διοργανώσεις, από τον ΠΑΟΚ στο τάι μπρέικ του πρώτου ημιτελικού του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας που διεξάγεται στη Ρόδο. Ο πολυνίκης του θεσμού Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει το 18ο Κύπελλο της ιστορίας του, πληρώνοντας την έλλειψη ενέργειας και το ψυχολογικό άδειασμα από την ιστορική στιγμή της παρουσίας του σε έναν ευρωπαϊκό τελικό. Από κει και πέρα ο ρυθμός της αναμέτρηση με τους Θεσσαλονικείς, επηρεάστηκε και από τις συνεχείς διακοπές που προκαλούσαν οι ιθύνοντες του ΠΑΟΚ  και τις οποίες επέτρεπαν και ανέχονταν οι διαιτητές και οι παράγοντες της ΕΟΠΕ, εξυπηρετώντας με τον τρόπο αυτό τους σκοπούς των αντιπάλων του Ολυμπιακού.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Στην έναρξη του πρώτου σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει μπροστά με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά το σερβίς του Σαφράνοβιτς που κ ατέληξε στο φιλέ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 8-8 στη συνέχεια αλλά με ένα 3-0 σερί οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 11-8 αναγκάζοντας τον Ντανιέλε Ρίτσι να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ.  Ο Αλεξίεφ στη συνέχεια νίκησε το τριπλό μπλοκ των Θεσσαλονικέων διατηρώντας το +3 για το 12-9 και ακολούθησε η διεύρυνση της διαφοράς πρώτα με 14-10 και μετά από νέα επίθεση του Αλεξίεφ στο +5 (15-10). Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε και με άσσο του Οϊβάνεν ο Θρύλος πήγε με +6 (16-10) μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Στην εξέλιξη του σετ οι Πειραιώτες διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα και έφτασε στο 21-16 με επίθεση του Οϊβάνεν ενώ ο Αλεξίεφ με μπλοκ διαμόρφωσε το 23-17. Μετά από σερβίς του Πελεκούδα που κατέληξε στο φιλέ, προέκυψε το πρώτο σετ μπολ υπέρ των Πειραιωτών με 24-18 αλλά μετά από νέο σερβίς του Σακόγλου στο φιλέ διαμορφώθηκε το 25-19 χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0.

Ισοφάριση σε 1-1…

Στην έναρξη του 4ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-4 αλλά απάντησε άμεσα ισοφαρίζοντας σε 4-4. Ακολούθησε νέο σερί των τυπικά φιλοξενούμενων που προηγήθηκαν με 4-7 και μετά από σερβίς του Μπέμε στο φιλέ οι δυο ομάδες πήγαν με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-12 στο σημείο που κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ. Ακολούθησε το 10-14 για να μειώσει στους δυο πόντους ο Ολυμπιακός πλησιάζοντας σε  13-15 αλλά ακολούθησε ένα 4-0 σερί των Θεσσαλονικέων που έφτασαν στο 13-19. Στην εξέλιξη του σετ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 20-22, 21-23 και 22-24 αλλά ο ΠΑΟΚ πήγε στο  22-25 και ισοφάρισε σε 1-1.

Κυριάρχησε στο 3ο σετ και προηγήθηκε ξανά!

Ο Θρύλος ξεκίνησε πιο δυνατά στο 3ο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με 5-1 αναγκάζοντας τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να καλέσει εσπευσμένα το πρώτο του τάιμ άουτ. Με επίθεση του Ραουβέρντινκ οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν με 8-5 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και μετά από μπλοκ του Οϊβάνεν επανέφεραν τη διαφορά των τεσσάρων πόντων (9-5). Το προβάδισμα αυτό αυξήθηκε στο +5 μετά από επίθεση άουτ του ΠΑΟΚ  (10-5). Ο Γερούν Ραουβέρντινκ και ο Τόντορ Αλεξίεφ διαμόρφωσαν το 11-6 και το 12-6 για τον Θρύλο. Ακολούθησε ένα 3-0 σερί των Θεσσαλονικέων που μείωσαν σε 12-9 με τον Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ. Μετά από εξαιρετική συνεργασία που απέδωσε τον επιτυχημένο πρώτο χρόνο, μεταξύ των Ντρζίγκα  και Πετρέα προήλθε το  16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.  Με νέο πρώτο χρόνο, ο Μπέμε έγραψε το 17-13 για τον Ολυμπιακό που έλεγχε απόλυτα το σετ και μετά από επίθεση άουτ του Σαφράνοβιτς η διαφορά αυξήθηκε στο +5 (18-13). Ύστερα από δυο επιθέσεις σε πρώτο χρόνο του Μπέμε ο Θρύλος αύξησε το προβάδισμα στους έξι πόντους φτάνοντας στο 20-14 και στο 21-15 και με τον ίδιο τρόπο ο Πετρέας πέτυχε το 22-16! Ο Μίκο Οϊβάνεν «έγραψε» το 23-17, ο Πετρέας με μπλοκ το 24-18 και ο Ζουπάνης το 25-19 για τον Θρύλο που κυριάρχησε απόλυτα στο 3ο σετ και ανέκτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 2-1!

Ισορροπία και 2-2!

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην έναρξη του 4ου σετ, με τους Θεσσαλονικείς να πηγαίνουν μπροστά με την ελάχιστη διαφορά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8) αλλά στη συνέχεια αύξησαν το προβάδισμά τους φτάνοντας στο 10-14. Ο Ολυμπιακός απάντησε πλησιάζοντας σε  13-14 και 14-15 και οι δυο ομάδες πήγαν με 14-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.  Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 15-18 με τους Πειραιώτες να μειώνουν σε 17-18 στο πιο ισορροπημένο σετ σε σχέση με τα προηγούμενα. Παρ’ όλα αυτά στην εξέλιξη του σετ, οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 22-25 ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 2-2.

Απώλεια στο φινάλε...

Πόντο, πόντο πήγαιναν οι δυο ομάδες και στην έναρξη του τάι μπρέικ (5-5) με τον Ολυμπιακό να οδηγεί στο σκορ και τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει μέχρι το 6-6 και να περνάει μπροστά με 6-7. Μετά από φάση διαρκείας οι Θεσσαλονικείς απέκτησαν προβάδισμα δυο πόντων  (6-8) στην αλλαγή τερέν και στη συνέχεια έφτασαν στο 6-9 με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 8-9.  Ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενοι με ένα σερί έφτασαν στο 8-15.

Τα σετ:  2-3 σε 2.17’ 25-19 (30’), 22-25 (30’), 25-19 (30’), 22-25 (33΄), 8-15 (14’)

1ο σετ: 8-7, 16-10, 21-16, 25-19

2ο σετ: 4-8, 13-16, 16-21, 22-25

3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-19

4ο σετ:  7-8, 14-16, 18-21, 22-25

5ο σετ: 5-4, 8-10, 8-12, 8-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 16 (13/31επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 8 (3/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μπέμε 6 (6/8 επ.), Ντρίζγκα 2 (1/1 επ., 1μπλοκ), Αλεξίεφ 20 (17/29 επ., 3 μπλοκ, 50%υπ.-30%αρ.), Ράουβερντινκ 17 (17/34 επ., 50%υπ.-31%αρ.), Στεφάνου - λ (59%υπ.-41%αρ.) / Στιβαχτής, Ζουπάνης 2 (2/4 επ.), Χριστοφιδέλης, Ανδρεάδης, Δαρίδης -λ

ΠΑΟΚ (Ντανιέλε Ρίτσι): Κουμεντάκης 22 (16/35 επ., 6 μπλοκ, 51%υπ.-20%αρ.), Ουτσίκοφ 20 (16/34 επ.,1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (7/9 επ.,  3 μπλοκ), Πελεκούδας 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 4 (1/2 επ., 3 άσσοι), Σαφράνοβιτς 2 (1/5 επ., 1 άσσος, 100%υπ.-100%αρ.), Κωνσταντινίδης - λ (58%υπ.-11%αρ.) / Σακόγλου 3 (3/6 επ.), Τερζής, Γκιόν 10 (10/21 επ., )

Η δήλωση του κ.Μπενίτεθ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Ξέραμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ένα παιχνίδι ωστόσο στο οποίο μας έκοβαν χωρίς λόγο το ρυθμό από την πλευρά του ΠΑΟΚ με την ανοχή των διαιτητών. Ο αντίπαλός μας επέλεξε από την πρώτη στιγμή να μπει σε μια διαδικασία… περίεργη και να καθυστερήσει την έναρξη του αγώνα με την ιστορία με τα δελτία που εμφάνισε 15 λεπτά μετά την προγραμματισμένη ώρα έναρξης του αγώνα. Μια τακτική  γενικότερα και συνολικά που από ότι φάνηκε τους… βγήκε και εμάς μας επηρέασε.  Από κει και πέρα στο αγωνιστικό σκέλος υπήρχαν δυο σημεία που έκριναν την αναμέτρηση. Αρχικά το πως ξεκινήσαμε το δεύτερο σετ που τους δώσαμε την άνεση να παίξουν όπως μπορούν. Στη συνέχεια στο τέταρτο σετ κάναμε πολλά λάθη χωρίς λόγο. Αυτά ήταν τα κλειδιά του αγώνα. Κρίσιμο ήταν και το σημείο στο πέμπτο σετ που ο Πελεκούδας πήγε στο σερβίς και μας δυσκόλεψε».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Χριστοφιδέλης δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Διαμαρτύρονται οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ για υβριστικά συνθήματα και για οπαδούς που δεν αποχωρούσαν από την κερκίδα πίσω από τον πάγκο. Γιατί να αποχωρήσουν; Δεν μπήκαν παράτυπα! Μπήκαν ονομαστικά και όπως προέβλεπε η απόφαση των μέτρων. Από την πρώτη στιγμή ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το θέατρο του παραλόγου με τα δελτία που δεν εμφανίζονταν, δημιουργούσαν κλίμα και προκαλούσαν. Στο αγωνιστικό σκέλος είμαστε στεναχωρημένοι πάρα πολύ. Δεν καταφέραμε να προκριθούμε στον τελικό πραγματοποιώντας μια πολύ αδικαιολόγητα κακή εμφάνιση. Είναι τέτοια η στιγμή που δεν μπορούμε να πούμε περισσότερα πρέπει να ανασυγκροτηθούμε γιατί έχουμε μπροστά μας το πρωτάθλημα που αποτελεί τον βασικό μας στόχο. Ωστόσο μετά το σημερινό πρέπει να μας γίνει μάθημα και να καταλάβουμε ότι δεν θα μας χαρίσει καείς το πρωτάθλημα. Εμείς πρέπει να το πάρουμε. Έχουμε τις δυνατότητες και αρχής γενομένης από το παιχνίδι με την Κηφισιά, θα «φτύσουμε αίμα» για να φτάσουμε την ομάδα εκεί που τις αξίζει. Στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος».

Γιώργος Στεφάνου: «Δεν ήμασταν έτοιμοι σωματικά»

«Δυστυχώς μετά την απώλεια του ευρωπαϊκού είχαμε άλλο ένα αρνητικό αποτέλεσμα. Αυτό μας στεναχωρεί ιδιαίτερα. Όπως φάνηκε δεν ήμασταν έτοιμοι, πιο πολύ σωματικά, καθώς καταβάλαμε μεγάλη προσπάθεια στο ευρωπαϊκό. Μας μένει ο στόχος του πρωταθλήματος, είναι μία τελείως διαφορετική σειρά αγώνων και θα πρέπει να ανακάμψουμε σωματικά και ψυχολογικά».

Ανδρέας Ανδρεάδης: «Πιστεύω ότι χαλαρώσαμε. Πήραμε το πρώτο και το τρίτο σετ εύκολα και δεν περιμέναμε τον ΠΑΟΚ να δείξει αυτή την αντίσταση. Αυτή η ήττα θα μας κάνει να δουλέψουμε πάνω στα λάθη μας και να είμαστε καλύτεροι στο πρωτάθλημα. Πιστεύω ότι είμαστε καλύτερη ομάδα από τον ΠΑΟΚ αλλά πρέπει να το δείξουμε στο γήπεδο».