.
.
Άνετο πέρασμα από την Αλεξανδρούπολη

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα με 3-0 σετ (17-25, 8-25, 19-25) από την έδρα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης έχοντας και τη θερμή υποστήριξη των οπαδών του και στρέφει την προσοχή του στον δεύτερο τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό που θα διεξαχθεί την Τετάρτη (19/2) στις 18:00 στο Μαρούσι.  Από κει και πέρα στην αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής της Volleyleague,  ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ επέλεξε να ξεκουράσει τους βασικούς Πετρέα, Φίνγκερ, Χουσάϊ, Τερβαπόρτι. Γκέργκι με τους Πειραιώτες να μην αντιμετωπίζουν κανένα απολύτως πρόβλημα και να φτάνουν στη νίκη που τους επιτρέπει να απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα.

Εύκολα το προβάδισμα

O Oλυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση, προηγήθηκε γρήγορα με  5-1 και διατήρησε το προβάδισμα σε όλη την εξέλιξη του σετ. Το +4 παρέμεινε με τους «ερυθρόλευκους» που είχαν πρώτο σκορ τον Ασπιώτη με 5 πόντους και το απόλυτο 100% στην επίθεση, ενώ ακολουθούσαν με 3 οι Κουμεντάκης (3/4 επ.), Ανδρεάδης 1 (1/1, 2 μπλοκ) και Παπαλεξίου (2/3 επ., 1 μπλοκ) και με 2 ο Ριζόπουλος (2/5 επ.). Ο Θρύλος έφτασε στο πρώτο σετ μπολ με 17-24 και πήρε το σετ με 17-25 κάνοντας το 1-0.

Με 25-8 σε 18 λεπτά, πήρε και το 2ο σετ!

Ο Θρύλος μπήκε πολύ αποφασιστικά και στο 2ο σετ, στην έναρξη του οποίο προηγήθηκε με 5-0, φτάνοντας στο 1-9 στη συνέχεια στο σημείο κατά το οποίο  το τεχνικό επιτελείο των γηπεδούχων εξάντλησε και τα δυο τάι άουτ. Η εξέλιξη του σετ ήταν ένας μονόλογος για την ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ η οποία εκτόξευσε σε διψήφια νούμερα τη διαφορά φτάνοντας στο 2-11 και στο 5-13.  Ακολούθησε ένα 6-0 σερί που διαμόρφωσε το σκορ στο 5-19 με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 8-21 και με ένα νέο 4-0 σερί να παίρνει με 8-25 το δεύτερο σετ, μέσα σε 18 λεπτά.

Έφτασε στη νίκη ο Θρύλος!

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο 3ο σετ, στο ξεκίνημα του οποίου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-4 και με 9-6 στη συνέχεια. Στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με ένα 4-0 προηγήθηκε με 9-10, πηγαίνοντας στο +2 με 10-12.  Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν μέχρι το 14-15 το προβάδισμα, όταν ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι σε 15-15, σημείο στο οποίο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 16-16. Με ένα 2-0 σερί ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +2 αρχικά  για το 16-18 και το +3 στη συνέχεια με 18-21. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μείωσε σε 19-21, όμως ο Θρύλος έτρεξε ξανά ένα 4-0 σερί, έφτασε στο 19-25 και την τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

Τα σετ: 0-3 σε 61’.  17-25 (19’), 8-25 (18’), 19-25 (24’)

1ο σετ:  4-8, 12-16, 14-21, 17-25

2ο σετ: 1-8, 5-16, 7-21, 8-25

3ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 19-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Παπαλεξίου 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 10 (5/6 επ., 5 μπλοκ),  Ασπιώτης 19 (17/24 επ., 2 μπλοκ ), Κουμεντάκης 12 (11/14, 1 μπλοκ, 41%υπ.-19%αρ.), Ριζόπουλος 9 (5/13, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 86%υπ.-71%αρ.), Κοκκινάκης –λ (80%υπ.-80%αρ.)/ Βουλκίδης

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ: Δαλακούρας 5 (5/18 επ. 57%υπ.-43%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 6 (6/11 επ.), Χατζόπουλος 5 (2/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 1 (1 μπλοκ), Πιτακούδης 4 (3/14, 1 μπλοκ), 1 (1/4 επ.), Χρηστουηλίας 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ, 50%-30%αρ.), Κοντοστάθης –λ (69%υπ.-42%αρ.), Σιμανίδης, Παλαβουζόπουλος, Λουμπούτης, Ζαχαρούλης

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ

Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ: «Είμαι ικανοποιημένος από το παιχνίδι.  Θέλω να ευχαριστήσω τους παίκτες μου που ανταποκρίθηκαν και έπαιξαν συγκεντρωμένοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Έχουμε μπροστά μας ένα δύσκολο πρόγραμμα αρχής γενομένης από το δεύτερο τελικό της Τετάρτης κόντρα στον Παναθηναϊκό».

Ανδρέας Ανδρεάδης: «Σήμερα έπαιξαν οι παίκτες που είχαν μικρότερη συμμετοχή γιατί ο κόουτς θέλει να είμαστε όλοι έτοιμοι. Τώρα πάμε για να σηκώσουμε το τρόπαιο και προετοιμαζόμαστε πολύ καλά για αυτό το παιχνίδι» .