ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΛΗ 2019-2020
.
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2019-2020
.
Προελαύνει για το 60ο πρωτάθλημα!
Η εξαιρετική παρουσία του τμήματος κολύμβησης του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και κατά τη δεύτερη ημέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στο κολυμβητήριο του Αλίμου.
 
Οι «ερυθρόλευκοι» κολυμβητές με την παρουσία τους έφεραν τον Θρύλο ακόμα πιο κοντά στο 24ο διαδοχικό πρωτάθλημα του τμήματος και 60ο συνολικά της ιστορίας του καθώς εξακολουθούν να οδηγούν την κούρσα, διευρύνοντας μάλιστα το εμφατικό προβάδισμα τους, τόσο στις επιμέρους βαθμολογίες των Ανδρών και των Γυναικών όσο και σε αυτή της Γενικής.
 
Ο Ολυμπιακός έχει συγκεντρώσει 624,5 βαθμούς στη Γενική βαθμολογία, διπλασιάζοντας σχεδόν τη διαφορά, φτάνοντας την στους 285,5, από τον δεύτερο ΠΑΟΚ που έχει 339 ενώ ακολουθεί τρίτο το Παλαιό Φάληρο με 271,5. Οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριες του Ολυμπιακού έχουν συγκεντρώσει στους Άντρες 364 βαθμούς, έναντι 197,5 του ΠΑΟΚ και 157,5 του Εθνικού και στις Γυναίκες 260,5 βαθμούς, έναντι 170 του Παλαιού Φαλήρου και 141,5 του ΠΑΟΚ.
 
Η συγκομιδή του Ολυμπιακού τη δεύτερη μέρα των αγώνων είναι δεκατρία μετάλλια εκ των οποίων 5 χρυσά, 4 ασημένια και 4 χάλκινα και συνολικά 19 παρουσίες σε μεγάλους τελικούς και 8 σε μικρούς. Ο συνολικός απολογισμός των δυο πρώτων ημερών είναι 21 μετάλλια εκ των οποίων 5 χρυσά, 9 ασημένια και 7 χάλκινα.
 

Οι αγώνες συνεχίζονται την Κυριακή (4/8), με τα προκριματικά να ξεκινούν στις 9:00 το πρωί και τους τελικούς στις 18:00 το απόγευμα.

Αναλυτικά ο απολογισμός της 2ης ημέρας:
 
Χρυσά μετάλλια:
Απόστολος Χρήστου (50μ ύπτιο Ανδρών, 25.27)
Ιωάννης Καρπουζλής (100μ πρόσθιο Ανδρών, 1.02.50)
Στέφανος Δημητριάδης (200μ πεταλούδα Ανδρών, 1.58.88)
Ηλέκτρα Λεμπλ (400μ μικτή ατομική Γυναικών, 4.52.35)
Μελίνα Τροχαλάκη-Ελένη Κοντογεώργου-Ηλέκτρα Λεμπλ-Σοφία Κλικοπούλου (4Χ100 μικτή ομαδική Γυναικών, 4.17.51)
 
Ασημένια μετάλλια:
Ελένη Κοντογεώργου (100μ πρόσθιο Γυναικών, 1.10.83)
Παναγιώτης Χιώτης (400μ μικτή ατομική Ανδρών, 4.27.81)
Μαρία Φιλοπούλου (400μ μικτή ατομική Γυναικών, 5.00.68)
Νικόλαος Γιαννόπουλος-Ιωάννης Καρπουζλής-Στέφανος Δημητριάδης-Απόστολος Χρήστου (4Χ100 μικτή ομαδική Ανδρών, 3.44.21)
 
Χάλκινα μετάλλια:
Μελίνα Τροχαλάκη (50μ ύπτιο Γυναικών, 29.57)
Δημήτρης Νέγρης (200μ ελεύθερο Ανδρών, 1.50.62)
Παναγιώτης Χιώτης (100μ πρόσθιο Ανδρών, 1.03.61)
Κωνσταντίνος Κωνσταντινέσκου (200μ πεταλούδα Ανδρών, 2.03.04)