.
.
Με νίκη συνέχισαν οι Κορασίδες Δ

Οι Κορασίδες Δ του Ολυμπιακού, συνέχισαν ιδανικά στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησαν της ΓΣ Πετρούπολης με 3-0, συνεχίζοντας αήττητες στην διοργάνωση. Οι «ερυθρόλευκες», είχαν καλή εικόνα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ενώ δεν άφησαν πολλά περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα να αντιδράσει. Επόμενος αγώνας, την Κυριακή 28 Ιανουαρίου στις 18:00, εκτός έδρας με αντίπαλο τον ΑΟΦ Πορφύρα για την 10η αγωνιστική.

Το πρώτο σετ παρότι ξεκίνησε «νωθρά» για τις «ερυθρόλευκες» και αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-5, στην συνέχεια με σωστούς αυτοματισμούς θα ισοφαρίσουν σε 5-5, ενώ λίγα λεπτά αργότερα θα περάσουν μπροστά στο σκορ σε 6-5. Η ομάδα της Πετρούπολης, δεν κατάφερε να αντιδράσει στο σερί των «ερυθρόλευκων» με αποτέλεσμα να αυξηθεί η διαφορά σε 13-6 και σε 18-8. Λίγα λεπτά μετά η ομάδα της Πετρούπολης θα βρει τρόπο να μειώσει για λίγο σε 18-15 και στον πόντο 19-18, αλλά τα κορίτσια του Θρύλου χωρίς να χάσουν την συγκέντρωση τους θα πάρουν το πρώτο σετ με 25-20.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε πολύ ιδανικά, για τις Κορασίδες Δ του Θρύλου, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα στο σκορ με 5-0, στην συνέχεια θα αυξήσουν περισσότερο την διαφορά σε 10-3, ενώ με πολύ καλή άμυνα, θα βρεθούν μπροστά σε 20-12, φτάνοντας στην επίτευξη του δεύτερου σετ με 25-13.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το 3ο σετ και για τις δύο ομάδες. οι «ερυθρόλευκες» αν και προηγήθηκαν με 3-0, η ομάδα της Πετρούπολης ισοφάρισε και πέρασε για λίγο μπροστά στο σκορ σε 3-4. στην συνέχεια, οι Κορασίδες του Θρύλου, θα απαντήσουν αμέσως, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι (4-4), ενώ θα πάρουν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ σε 7-4. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν συνέχεια το προβάδισμα στον αγώνα, παίρνοντας το 3ο σετ και την νίκη.

1ο σετ: 2-5, 13-6, 19-18, 25-20

2ο σετ: 5-0, 16-10, 20-12, 25-13

3ο σετ: 3-4, 9-4, 17-12, 25-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ: (Καλλιγέρη Β): Κοντοφρύδη Ε, Αδαμοπούλου Α, Ταμβακοπούλου Ρ, Γεωργουδάκη Α, Αρχοντάκη Μ, Ταρναβέλη Ε, Ανάγου Α, Κουτσούκου Θ, Χρηστάκου Ε, Αθανασοπούλου Χ, Ψάλτη Λ.

ΓΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ: (Γιαννοπούλου Μ): Μουσαγέα Μ, Αποστολογιωργάκη Α, Κρίνη Ε, Βαρδακαστάνη Α, Λουδάκη Α, Κουκάκη Φ, Αντωνίου Ο, Κεπενέκη Ε, Φιλοπούλου Α, Μπατίνα Δ, Σπηλιοπούλου Α, Τσάντουλα Χ, Παπαγγελάκη Ε, Μαντιόγλου Σ.