.
.
Στην Βουδαπέστη έτσι και αλλιώς…

Την πρώτη φετινή ήττα γνώρισε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, με 4-6 από την Ζόλνοκ στο Παπαστράτειο στο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής του Champions League και απώλεσε την ευκαιρία να δώσει το παρών απευθείας στον ημιτελικό του Final Six. Παρ’ όλα αυτά οι Πειραιώτες που έχουν εξασφαλίσει από τις 28 Φεβρουαρίου (μετά την νίκη επί της Σπαντάου) την πρόκριση στο Final Six θα δώσουν και φέτος το παρών στη Βουδαπέστη με στόχο να φτάσουν στον τελικό και να διεκδικήσουν το ευρωπαϊκό!  Από κει και πέρα στην αναμέτρηση με την Ζόλνοκ, ο Ολυμπιακός δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα επιθετικά και ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο είχε τις ευκαιρίες του για να ανατρέψει την κατάσταση. Κορυφαία εξ’ αυτών ήταν το σουτ του Μλάνταν Γιάνοβιτς, 1:40 πριν τη λήξη του αγώνα, όπου η μπάλα φαίνεται να περνάει την νοητή γραμμή, όμως διαιτητής δεν καταλόγισε το γκολ και έτσι δεν σημειώθηκε το 5-5  που θα έδινε την δυνατότητα στον Θρύλο για την ολική ανατροπή στα λεπτά που απέμεναν.

Κόλλησε επιθετικά…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με προσήλωση στην άμυνα και με τον Γιόζιπ Πάβιτς να πραγματοποιεί ορισμένες καλές επεμβάσεις. Ωστόσο στα μισά του πρώτου οκταλέπτου (4:08), ο Βάργκα με σουτ από την περιφέρεια, άνοιξε το σκορ , πετυχαίνοντας το 0-1 με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος. Στην έναρξη της 2ης περιόδου, ο Άλμπερτ Εσπανιόλ επιχείρησε να ισοφαρίσει, όμως η προσπάθειά του σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών και στην επόμενη επίθεση η Ζόλνοκ σκόραρε στον παίκτη παραπάνω με τον Μεζέι για το 0-2. Τελικά το πρώτο γκολ του Θρύλου, ήρθε δια χειρός Γιάννη Φουντούλη ο οποίος με δυνατό σουτ από την περιφέρεια, μείωσε σε 2-1 (4:23). Δυο λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου  ο Πρλαϊνοβιτς έδωσε ξανά προβάδισμα δυο τερμάτων στη Ζόλνοκ, για να μειώσει εκ νέου ο Γενηδουνιάς σε 2-3, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε.

Προσπάθησε να αντιδράσει…

Ο Θρύλος πίεσε περισσότερο στην έναρξη της 3ης περιόδου και ισοφάρισε για πρώτη φορά με σκόρερ τον Μανώλη Μυλωνάκη (6:07). Με γκολ του Κις στην κόντρα, οι Ούγγροι έφτασαν στο 3-4 και με γκολ του Βάμος 2’’πριν την λήξη της περιόδου στο 3-5. Στην τελευταία περίοδο, ο Γιάννης Φούντουλης μείωσε σε 4-5 με πέναλτι. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με το σουτ του Μλάνταν Γιάνοβιτς όπου η μπάλα φάνηκε να έχει περάσει τη νοητή γραμμή. Και αντί της ισοφάρισης, στην επόμενη φάση η Ζόλνοκ κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βάργκα για το 4-6 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 2-2, 1-2, 1-1

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Βάργκα ( περιφέρεια, 4:08)

2ο οκτάλεπτο: 0-2 Μεζέϊ (π/π., 5:33), 1-2 Φουντούλης (4:23), 1-3 Πρλαϊνοβιτς (π/π.,2:02), 2-3 Γενηδουνιάς (1:22)

3ο οκτάλεπτο: 3-3 Μυλωνάκης (κόντρα, 6:07), 3-4 Κις (κόντρα, 2:58), 3-5 Βάμος (π/π., 0:02)

4ο οκτάλεπτο: 4-5 Φουντούλης (πέναλτι, 2:50), 4-6 Βάργκα (πέναλτι, 1:12)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης2, Μπούσλιε, Ποντικέας, Ντόσκας, Μουρίκης, Κολόμβος, Γιάνοβιτς, Εσπανιόλ, Γαλανόπουλος

ΖΟΛΝΟΚ: Νάγκι, Γκότσιτς, Κρουσιγιάτ, Βάμος 1 , Γιάνσικ, Μέζεϊ 1, Άλεκσιτς, Γιάνγκερ, Πρλαϊνοβιτς 1 ,  Βάργκα 2, Κις 1, Φούλοπ, Κάρντος.

Θοδωρής Βλάχος:

«Χάσαμε ένα παιχνίδι, το πρώτο μας μετά από πολύ καιρό, στην Ευρώπη νομίζω από χρόνια. Στην έδρα μας, ένα παιχνίδι που αποφάσιζε την πρώτη θέση αλλά νομίζω μέχρι εκεί. Δεν ήταν κάτι το οποίο είναι η καταστροφή για μας. Η ομάδα έχει προκριθεί ήδη στο Final 6, θα παίξουμε επιπλέον ένα παιχνίδι παραπάνω με ένα διαφορετικό αντίπαλο από αυτόν που περιμέναμε. Θέλω ξανά να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά, στον κόσμο γιατί ήταν το τελευταίο παιχνίδι σήμερα μπροστά στον κόσμο μας. Πλέον θα αγωνιστούμε στην Ιταλία σε ένα αδιάφορο τελευταίο παιχνίδι πριν τη Βουδαπέστη. Συγχαρητήρια σε όλους για μια δεύτερη πρόκριση, και πλέον προετοιμασία για το Final 6 για να φτάσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται, να διεκδικήσουμε αυτό που δεν πήραμε πέρυσι και να πάρουμε αυτό που μας αξίζει».