.
.
Τέταρτη νίκη σε ισάριθμα «τεστ», με... καλό βαθμό!

Στο τέταρτο φιλικό προετοιμασίας ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ (25-22, 22-25, 25-16, 25-13) του ΑΟ Μαρκοπούλου στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη», πραγματοποιώντας μια ακόμα καλή εμφάνιση. Ο Λορέντζο Μικέλι είχε την ευκαιρία να προχωρήσει σε αρκετές δοκιμές  στο τέταρτο φετινό φιλικό, στο οποίο προφυλάχθηκε η Νίζετιχ και να τσεκάρει την αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι αθλήτριές του στο συγκεκριμένο στάδιο της προετοιμασίας.  Η Μίλιτσα Κούμπουρα σημείωσε 15 πόντους, με 15/25 επ., όσους και η Κωνσταντίνα Βλαχάκη με 12/19 και 3 μπλοκ, ενώ διψήφια ήταν και η Τσιτσιγιάννη που ακολούθησε με 14 για τον Ολυμπιακού που ολοκλήρωσε το ματς με 11 μπλοκ και 11 άσσους.  Επόμενο τεστ για τις «ερυθρόλευκες», το Σάββατο (7/10) στις 17:00, στο Ρέντη με την ουγγρική Βάσας.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και απέκτησε το προβάδισμα ελέγχοντας το 1ο σετ. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 14-1, με τις φιλοξενούμενες να πλησιάζουν στο 14-13, όμως δεν επέτρεψαν την ισοφάριση, φτάνοντας στο 17-14 με την Φαριόλ. Με άσσο της Μικαέλα Μλείνκοβα διαμορφώθηκε το 19-14,ε ενώ η Κούμπουρα «έγραψε» με ωραία επίθεση το 20-15 και με κερδισμένο μπλοκ άουτ το 21-17. Από σερβίς της Νικολογιάννη που πέρασε άουτ διαμορφώθηκε το 22-19 και ακολούθησε 23-19 με προσπάθεια της Κωνσταντέλλου πάνω στο φιλέ. Στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός δέχθηκε ένα 3-0 σερί, χάρη στο οποίο μείωσε η ομάδα του Μαρκόπουλου, σε 23-22, αλλά με επίθεση της Μλείνκοβα (24-22) και μπλοκ της Φαριόλ, ο Θρύλος κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-22.

Ισοφάρισε (1-1) το Μαρκόπουλο

Στην έναρξη του 2ου σετ, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 3-1, με το Μαρκόπουλο να ισοφαρίζει σε 3-3 και με 5-3 στο σημείο που δέχθηκαν ένα 6-0 σερί και έμειναν πίσω στο σκορ με 5-9, γεγονός που οδήγησε το Λορέντζο Μιτσέλι να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Στο συγκεκριμένο σετ, ο Ιταλός τεχνικός προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, δίνοντας χρόνο στις υπόλοιπες αθλήτριες. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός μείωσε την απόσταση αλλά παρέμεινε πίσω στο σκορ στη διάρκεια του σετ, (10-12, 11-14, 15-16, 17-18), με τον Μιτσέλι να καλεί το δεύτερο τάιμ άουτ στο 17-21. Ακολούθησε το 19-23, με τις «ερυθρόλευκες» να μειώνουν σε 21-23, με άσσο της Κωνσταντέλλου, αλλά το Μαρκόπουλο έφτασε στο 22-25 και ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Ολυμπιακός ανέκτησε τον έλεγχο!

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο ξεκίνημα του 3ου  σετ μέχρι το 7-7. Στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 5-0 και ξέφυγε με 12-7, αναγκάζοντας τον τεχνικό του Μαρκόπουλου να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν στο +6 το υπέρ τους προβάδισμα για στο 15-9 με μπλοκ της Βλαχάκη η οποία έγραψε και το 16-11 με ωραία επίθεση. Από κερδισμένο μπλοκ άουτ της Κούμπουρα (17-11) και άσσο της Λαμπρούση η διαφορά ανέβηκε στο +7 για το 18-11. Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 18-13, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με δυο σερί δικούς του πόντους φτάνοντας στο 20-13. Με νέα επίθεση της Κούμπουρα διαμορφώθηκε το 22-15 και με άσσο της Εμμανουηλίδου το 23-15. Στο σετ μπολ με 24-15, ο Ολυμπιακός έφτασε μετά από επίθεση των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ και στο 25-16, ύστερα από σερβίς των αντιπάλων που είχε την ίδια εξέλιξη, για να ανακτήσει το προβάδισμα με 2-1 στα σετ.

Έφτασε στη νίκη!

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και το 4ο σετ, αποκτώντας από νωρίς τον έλεγχο (7-4, 10-7). Η Τσιτσιγιάννη σημείωσε το 12-8 και με η Εμμανουηλίδου με άσσο το 14-8. Στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα, φτάνοντας στο 16-10 με την Βλαχάκη και στο 17-10 με άσσο της Ζαφειρίου. Από νέα επίθεση της Βλαχάκη διαμορφώθηκε το 18-10 και με διπλό μπλοκ της ίδιας, στη Νικολογιάννη, μαζί με την Λαμπρούση, προήλθε το 19-10. Η Κωνσταντίνα Βλαχάκη έγραψε και το 20-10, το 22-12 και το 23-12 υπέρ του Θρύλου ο οποίος πήρε το σετ με 25-12 και έφτασε στο 3-1.   Μετά την ολοκλήρωση του τέταρτου σετ, παίχτηκε και πέμπτο, προπονητικού χαρακτήρα, το οποίο κέρδισε το Μαρκόπουλο με 25-23.

Τα σετ (3-1): 25-22 (22’), 22-25 (27’), 25-16 (20’),25-13 (20’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-22

2ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 22-25

3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-14, 25-16

4ο σετ: 8-5, 16-10, 21-12, 25-13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Κωνσταντέλλου 5 (1/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καράρο 2 (1 άσσος, 1/2 επ.), Βλαχάκη 15 (12/29 επ., 3 άσσοι, 47%υπ.-28%αρ.), Κούμπουρα 15 (15/25 επ.), Φαριόλ 4 (1/9 επ., 3 μπλοκ), Μλείνκοβα 7 (5/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57%υπ.-36%αρ.), Αρτακιανού-λ (36%υπ.-21%αρ.)/Λαμπρούση 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Εμμανουηλίδου 6 (4 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 14 (14/33 επ.), Τάνη 1 (1/1 επ.), Ζαφειρίου 6 (4/13 επ., 2 άσσοι, 57%υπ.-36%αρ.)

Δηλώσεις:

Λορέντζο Μιτσέλι: «Ήταν για μένα το πρώτο μου φιλικό παιχνίδι της χρονιάς με τον Ολυμπιακό, μετά από τις πρώτες προπονήσεις. Χρησιμοποίησα όλα τα κορίτσια που είναι στη διάθεσή μου, για να δω τη κατάσταση που βρίσκονται. Είμαι ικανοποιημένος με αυτό που είδα, συνεχίζουμε τη δουλειά, για να γινόμαστε καλύτεροι και να φθάσουμε στο σημείο που θέλουμε. Για μένα δεν έχει σημασία το αποτέλεσμα, σημασία έχει να βελτιώνουμε τον τρόπο που παίζουμε, ο αγώνας είναι μέρος της προετοιμασίας μας, θα ακολουθήσουν και άλλα φιλικά».

Κωνσταντίνα Βλαχάκη: «Πρώτο φιλικό στην έδρα μας για φέτος, είμαστε πολύ χαρούμενες που επιτέλους μαζευτήκαμε όλες, ήρθαν πλέον όλα τα κορίτσια, ήρθε και ο προπονητής μας. Παίξαμε με μια ομάδα όπως το Μαρκόπουλο, που είναι πολύ μαχητική ομάδα, βγάλαμε κάποια συμπεράσματα. Σιγά-σιγά γνωρίζουμε η μία την άλλη μέσα στο γήπεδο και συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά».