.
.
Συνεχίζει την επέλαση ο Θρύλος!

Μετά τη νίκη πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, επί του ΓΑΣ Κιλκίς, η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π.-«Ομίλου Ξυνή» ντούμπλαρε τις νίκες της στη Βόρεια Ελλάδα, επικρατώντας με 16-26 του Φίλιππου Βέροιας για τη 10η αγωνιστική της Hanball Premier. Σε λιγότερο από ένα 24ωρα οι πρωταθλητές Ελλάδας, σημείωσαν δυο νίκες για του Κύπελλο και το πρωτάθλημα και συνέχισαν την επέλαση τους! Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, οι Πειραιώτες ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης και έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση, ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο.

Προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος!

Με τη συμπλήρωση του πρώτο 10λεπτου, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με σκορ 4-4, αλλά ήταν και η τελευταία φορά που θα συνέβαινε κάτι τέτοιο αφού στα επόμενα δέκα λεπτά ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 4-0 σερί και προηγήθηκε με 4-8 στο 20:49. Από δυο διαδοχικά τέρματα του Λέμος προήλθε το 7-11 στο 27:36 για να κλείσει το ημίχρονο με 9-12 υπέρ των «ερυθρολεύκων». Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα επιμέρους 4-0 σερί διεύρυνε το προβάδισμά του, μετατρέποντας το 9-13 σε 10-17. Οι Πειραιώτες διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και τη διαφορά σε επίπεδα… ασφαλείας (12-19, 13-20, 14-22) στα λεπτά που ακολούθησαν και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στην επικράτηση με 16-26, με τον Δεληχρήστο να διαμορφώνει το τελικό σκορ, ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-4, 4-6, 4-8, 7-9, 9-12 (ημχ) 10-17, 12-19, 13-20, 13-21, 14-22, 16-26

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Πιπελίδης): Τζιμπούλας 3, Ταραμονλής, Παντελίδης 1, Λιακόπουλος, Χαραλαμπίδης 1, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης, Τριανταφυλλίδης 5, Αποστολίδης 2, Μαυρόπουλος, Κουκουτσίδης, Δάσκαλος 1, Κορωνάς, Φιλόσογλου 1, Παπαδόπουλος 1, Τζωρτζίδης 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π./ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Ζαραβίνας): Κρητικός 2, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 2, Ρέινα 7, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 2, Κόντης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Δεληχρήστος 2, Τσίλης 2.

Δίλεπτα: 3-2 Πέναλτι: 1/2-6/6

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Ζαραβίνας ανέφερε στο olympiacossfp.gr τα εξής:  «Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών και τη σοβαρότητα που έδειξαν. Θέλουμε να κλείσουμε τη χρονιά με τον ίδιο τρόπο στα δυο παιχνίδια που απομένουν και από όλα τα ματς είτε εύκολα είτε δύσκολα να βελτιωνόμαστε και να κερδίζουμε πράγματα».