.
.
Στους τελικούς του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός

Στους τελικούς του πρωταθλήματος προκρίθηκε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, για μία ακόμη σεζόν. Οι «ερυθρόλευκες» πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν με 67-61 του Πρωτέα στη Βούλα, στον δεύτερο ημιτελικό των πλέι οφ της Α1, έκαναν το 2-0 στη σειρά και «σφράγισαν» το εισιτήριο για την τελική φάση. Στον δεύτερο ημιτελικό του πρωταθλήματος, τα κορίτσια του Θρύλου προηγήθηκαν με 42-28 στο ημίχρονο, στην τρίτη περίοδο βρέθηκαν πίσω (52-48), αλλά τελικά, έφτασαν στη νίκη-πρόκριση στην έδρα του Πρωτέα, με κορυφαία την Χριστινάκη, με 25 πόντους και εννιά ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με +16 (9-25), με 1/2 βολές της Νικολοπούλου (0:20). Στα 7:15 του δεύτερου δεκάλεπτου, η Τόμπιν ανέβασε τη διαφορά στο +19 (13-32), αλλά ο Πρωτέας μείωσε σε 40-28. Η Χριστινάκη, ωστόσο, «ξεκόλλησε» τον Θρύλο, κάνοντας το 42-28, στο 1:16, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκες» δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά στο τρίτο δεκάλεπτο, δέχθηκαν 24-6 σερί από τον Πρωτέα και βρέθηκαν πίσω με 52-48! Η Κολλάτου μείωσε σε 52-51, με καλάθι και φάουλ (1:00) και ο Ολυμπιακός «έκλεισε» την τρίτη περίοδο πίσω στο σκορ. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα κορίτσια του Θρύλου έβγαλαν αντίδραση και με καλάθι της Νικολοπούλου (2:37), ξέφυγαν με +6 (58-64) και τελικά, επικράτησαν με 67-61, με γκολ-φάουλ της Χριστινάκη (0:43).

Τα δεκάλεπτα: 9-25, 28-42, 52-51

Πρωτέας Βούλας (Δεσποτάκης): Σάντερς 8(1), Μορχάουζ 6, Σταμάτη 18(4), Πολυμένη 5(1), Σακελλαρίου, Χατζηγιακουμή 3(1), Αλεξιά 9, Αναστασοπούλου, Τζορτζ 12(1), Τζανετάτου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 7(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα 3, Νικολοπούλου 11(2), Καρλάφτη, Δίελα 2, Βίτολα 12, Χριστινάκη 25(2), Κολλάτου 3, Τόμπιν 4

Θάνος Νίκλας: «Συγχαρητήρια στα κορίτσια για τη νίκη και την πρόκριση στους τελικούς. Ηταν κάτι που ο κόσμος περίμενε και θεωρούσε αναμενόμενο. Εμείς, όλη τη χρονιά δουλεύουμε πολύ, τερματίσαμε πρώτοι, δίκαια. Είχαμε, γενικότερα, την καλύτερη παρουσία στο πρωτάθλημα και τώρα, έχουμε μπροστά μας τους τελικούς. Όσον αφορά στο ματς, ο Πρωτέας έπαιξε χωρίς άγχος, χωρις καν τακτική. Στο πρώτο δεκάλεπτο, ήμασταν συγκεντρωμένοι, κάναμε τη δουλειά μας, στο ημίχρονο ήμασταν 14 πόντους μπροστά, ακολουθώντας την τακτική. Στο τρίτο δεκάλεπτο, δυστυχώς, πιστέψαμε για κάποιο λόγο ότι το ματς έχει τελειώσει, πήγαμε σε πολλές λάθος επιλογές, αυτοκαταστροφικά βρεθήκαμε πίσω, χωρίς να υπάρχει κάτι στην αντίπερα όχθη, καμία τακτική, τίποτα, απλά έτρεχαν. Βρεθήκαμε πίσω, αλλά κάποια στιγμή συγκεντρωθήκαμε και φέραμε το ματς εκεί που έπρεπε. Δυστυχώς, δεν ανταποκριθήκαμε καλά σε εκείνο το σημείο, είναι κάτι που πρέπει να δούμε και να διορθώσουμε, ενόψει των τελικών».