.
.
Πρεμιέρα με νίκη για τις Νεάνιδες!

Με το «δεξί» ξεκίνησαν τις επίσημες υποχρεώσεις τους για τη φετινή σεζόν οι Νεάνιδες του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΔΑ. Οι απουσίες των Σπύρο Σαραντίτη και Μανώλη Ζωγραφάκη, έφεραν τον Κωνσταντίνο Καρρά στον πάγκο της ομάδας, με τα κορίτσια να δυσκολεύονται μόνο για ένα σετ απέναντι στον Αίολο Ταύρου το μεσημέρι της Κυριακής (9/10) στο «Μελίνα Μερκούρη» και να παίρνουν τελικά τη νίκη με 3-0 σετ.

Στην αναμέτρηση με την ομάδα από τον Ταύρο, τα κορίτσια ξεκίνησαν δυνατά από την αρχή και πήραν προβάδισμα με 7-0 χάρη σε δύο συνεχόμενους άσσους της Σουφλέρη, ενώ στη συνέχεια κατάφεραν να ξεφύγουν με 14-2. Ο Ολυμπιακός έφτασε γρήγορα στο 22-6, ενώ λίγο αργότερα έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ, με την Κτενά να διαμορφώνει το 25-8 με ωραίο χτύπημα στην διαγώνιο.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, η Σουφλέρη βρέθηκε ξανά στη θέση του σερβίς και με έξι δικούς της άσσους έφερε το  σκορ στο 7-0. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν τη διαφορά στο -5 (12-7),  ενώ στη συνέχεια πλησίασαν ακόμα περισσότερο (15-13), με τις «ερυθρόλευκες» να διατηρούν την ψυχραιμία τους και να φτάνουν στο 20-15 με επίθεση της Ανδρέου και μπλοκ της Δημητρίου. Στο τελευταίο κομμάτι του σετ, ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο και με την Δαγρέ να σημειώνει τρεις σερί πόντους, έφτασε στο τελικό 25-17, κάνοντας παράλληλα το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα του Ταύρου ξεκίνησε με άσσο, όμως η πετυχημένη επίθεση από τη Μαραβέλια και οι τρεις συνεχόμενοι άσσοι της Σουφλέρη έδωσαν προβάδισμα στις Πειραιώτισσες με 6-1. Το 13-5 από την Ανδρέου, λίγο αργότερα έγινε 18-7 από τη Λαφαζάνου, με τις «ερυθρόλευκες» να κλειδώνουν ουσιαστικά το παιχνίδι. Αυτό συνέβη και τυπικά στη συνέχεια, με τον άσσο της Λαφαζάνου να διαμορφώνει το τελικό 25-10, δίνοντας τη νίκη στον Ολυμπιακό με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 σε (53’). 25-8, 25-17, 25-10

1ο σετ: 8-1, 16-4, 21-6, 25-8
2ο σετ: 8-1, 16-13, 21-17, 25-17
3ο σετ:  8-2, 16-7, 21-10, 25-10

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κωνσταντίνος Καρράς): Μιχαλοπούλου, Στύλιου, Λιάλιου, Λαφαζάνου, Δαγρέ, Ανδρέου, Σουφλέρη, Ελευθεριάδου, Παπαθανασίου, Μαραβέλια, Καρρά, Κτενά, Στεργίου

Η Κατερίνα Σουφλέρη μετά το τέλος του παιχνιδιού, δήλωσε τα εξής: «Σίγουρα είμαστε ευχαριστημένες από την απόδοσή μας σήμερα. Όλα τα κορίτσια είμαστε ενωμένες σαν ομάδα και αυτό φαίνεται και στο παιχνίδι. Είμαστε ακόμα στην αρχή της σεζόν και έχουμε πολλή δουλειά ακόμα, αλλά είμαστε αποφασισμένες φέτος να φτάσουμε μέχρι το τέλος. Σε προσωπικό επίπεδο νιώθω ικανοποίηση και θέλω να βοηθάω την ομάδα όσο περισσότερο μπορώ. Ήταν ένα καλό ξεκίνημα και στοχεύουμε να συνεχίσουμε έτσι.»