.
.
Παγκόσμιος Θρύλος!

Συνεχίζει να γράφει ιστορία! Ο Ολυμπιακός επικράτησε των Χανίων με 91-65 για την 15η αγωνιστική της Α1 Γυναικών και παραμένει αήττητος σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις. Με τη νίκη απέναντι στην ομάδα της Κρήτης έσπασε το ρεκόρ των Χάσκις του Κονέκτικατ, φτάνοντας τις 112 σερί στο πρωτάθλημα και έγινε η πρώτη ομάδα παγκοσμίως σε επίπεδο γυναικών που το έχει καταφέρει αυτό το επίτευγμα. Αυτό ήταν το 130ο σερί θετικό αποτέλεσμα σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις για τον Θρύλο που γράφει με χρυσά γράμματα το όνομά του στην ιστορία του γυναικείου μπάσκετ. Οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν  το ρεκόρ, υπό το βλέμμα του Δήμαρχου του Πειραιά, Γιάννη Μώραλη, ο οποίος με το τέλος του παιχνιδιού τις βράβευσε για την επιτυχία τους, αλλά και του προέδρου του Ερασιτέχνη, Μιχάλη Κουντούρη.

Τα Χανιά έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο, με τις «ερυθρόλευκες» να είναι πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο και μόλις με δύο πόντους προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκες» πίεσαν στην τρίτη περίοδο, ήταν πιο αποτελεσματικές στην επίθεση και απέκτησαν διαφορά 10 πόντων και έβαλαν τις βάσεις  για μία εύκολη αλλά και ιστορική επικράτηση. Οι Αγγελική Νικολοπούλου, Πηνελόπη Παυλοπούλου και Άννα Γιουρτσένκοβα είχαν από 14 πόντους, ενώ Άννα Σπυριδοπούλου και Άννα Νίκη Σταμολάμπρου είχαν από 11.

ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τα παιχνίδι έχοντας στο παρκέ τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα  με την ομάδα των Χανίων να προηγείται με έξι πόντους στο πρώτο τρίλεπτο (2-8), η Γέμελος πραγματοποίησε το 7-11 και η Γιουρτσένκοβα το 9-11 από τις βολές. Η Γκρέιβς έφερε το ματς στα ίσα, με την Νικολοπούλου να δίνει τα πρώτο προβάδισμα (13-12), με τις φιλοξενούμενες να πετυχαίνουν σερί καλάθια για το  15-19 με 2:58 για το δεκάλεπτο. Η Γιουρτσένκοβα μείωσε σε 20-21, αλλά το δεκάλεπτο έληξε στο 22-23 στο Φάληρο. Η σέντερ του Θρύλου πέτυχε το 24-23, τα Χανιά πέρασαν με τέσσερις πόντους, για να σκοράρει για τρεις η Παυλοπούλου για το 27-28. Η Σταμάτη με σουτ από τα 6,75μ διαμόρφωσε το 30-29, σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι για γερά νεύρα στην αρχή του. Η Τόμας σκόραρε για δύο (34-35),για να ακολουθήσει η Παυλοπούλου με δίποντο για το 37-35 (3:01). Και πάλι οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν, η Γκρέιβς έκανε το 39-40 και η Παυλοπούλου ξανά ισοφάρισε με τρίποντο (42-42). Το δίποντο της Σπυριδοπούλου στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-42.

Ο Θρύλος ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τις Γκρέιβς και Νικολοπούλου να σκοράρουν πέντε πόντους, την Σπυριδοπούλου να ευστοχεί σε τρίποντο και την Παυλοπούλου με ντράιβ να φέρνει το παιχνίδι στο 54-46. Η ομάδα από την Κρήτη πλησίασε (54-50), η Γιουρτσένκοβα σκόραρε εκ νέου αλλά το τρίποντο της Ντράμοντ έκανε το 56-53. Ο Ολυμπιακός αναθάρρησε και με ένα 7-0 προηγήθηκε με 10 πόντους (63-53) με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 65-55 για τον Θρύλο. Στον ίδιο ακριβώς ρυθμό κινήθηκαν οι «ερυθρόλευκες» και στην τελευταία περίοδο. Η Νικολοπούλου έστειλε το παιχνίδι στο 71-55 μετά από ένα ακόμα 6-0 σερί, με την Σταμολάμπρο από τις βολές φέρνει την απόσταση στους 18 πόντους (73-55). Ο Θρύλος με κεκτημένη ταχύτητα συνέχισε να… φορτώνει το καλάθι των φιλοξενούμενων με την Σπυριδοπούλου να σκοράρει για το 80-57, τα Χανιά έριξαν την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους προσωρινά, με την Γκρέιβς να σκοράρει για το 87-63, ενώ είχε προηγηθεί και δίποντο της Σταμάτη. Το παιχνίδι έληξε στο 91-65, με τις «ερυθρόλευκες» να κάνουν επίδειξη δύναμης και να παίρνουν τη νίκη, γιορτάζοντας το ρεκόρ τους μαζί με τον μεγάλο τους χορηγό, την Winmasters, το ρεκόρ του.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-42, 65-55, 91-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 2, Σταμάτη 8 (2/6 τρ.), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 11 (2/6 διπ., 4 ριμπ), Παυλοπούλου 14 (3/4 διπ., 2/2 τρ., 6 ασ.), Νικολοπούλου 14 (5/6 διπ., 9 ασ., 9 ριμπ.), Γκρέιβς 10 (11 ριμ.), Γέμελος 7 (2/5 τρ., 8 ασ.), Γιουρτσένκοβα 14 (4/5 διπ., 9 ριμπ.), Λούκα, Κοσμά, Σταμολάμπρου 11 (3/6 διπ., 1/3 τρ.)

Ο.Α. Χανίων (Νανάκος): Μπιν 12, Θεοδοσουλάκη 2, Βιντσιλαίου Αγ. 13 (1), Ψυχογιού 3 (1), Λίτσι, Παπαδάκη, Δασκουλίδου, Βιντσιλαίου Στ. 11, Ντράμοντ 18 (4), Μπουθ 6.

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε: «Είναι πολύ σημαντική στιγμή για εμάς και το τμήμα μας, αφού σπάσαμε αυτό το ρεκόρ των Χάσκις. Είμαστε πολύ περήφανοι και πολύ τυχεροί που το ζήσαμε και το κατακτήσαμε. Είμασταν εμείς που το κάναμε. Εχω ξαναπεί για τα ρεκόρ, πολλά συγχαρητήρια για τις παίκτριες που αγωνίζονται καθημερινά και είναι πρωταγωνίστριες για αυτό το ρεκόρ. Από την μεριά μου λοιπόν, θέλω να ευχαριστήσω όλους τους ανθρώπους που είναι δίπλα μας.  Αρχικά τον κ. Βαγγέλη Μαρινάκη, ο οποίος μας στηρίζει και είναι πάντα δίπλα μας, τον πρόεδρό μας, κ. Μιχάλη Κουντούρη και στην συνέχεια εννοείται τον χορηγό της ομάδας, κ. Γιώργο Λεριώτη. Οσο για το παιχνίδι νομίζαμε ότι μόνο με το όνομά θα μπορέσουμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Είχαμε ένα πάρα πολύ κακό ημίχρονο στην άμυνα. Δεν έχουμε ξαναδεχτεί τόσους πόντους σε ημίχρονο στο ελληνικό πρωτάθλημα. Από εκεί και πέρα τα διορθώσαμε όλα στο δεύτερο ημίχρονο. Ήμασταν πιο συνεπείς στην άμυνά μας και έτσι ήρθε ένα εύκολο αποτέλεσμα. Και συγκεντρωνόμαστε στην κατάκτηση του Κυπέλλου και του πρωταθλήματος αήττητοι».

Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου τόνισε: «Αρχικά να πούμε ότι είναι μία πολύ μεγάλη μέρα για τον σύλλογο. Είναι ένα παγκόσμιο ρεκόρ και είμαστε υπερήφανες για αυτό. Αναφορικά με το παιχνίδι δεν ήμασταν συγκεντρωμένες σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο ημίχρονο. Ο κόουτς βοήθησε υπερβολικά για να μπορέσουμε να το καταλάβουμε αυτό και να εμφανιστούμε βελτιωμένες στη συνέχεια. Έτσι το σκορ έφυγε και κατακτήσαμε αυτήν την ιστορική νίκη. Κοιτάμε τα επόμενα ματς, ειδικά μετά τον αποκλεισμό από την Ευρώπη, θέλουμε να πάρουμε ένα ακόμα αήττητο νταμπλ».