.
.
Πέρασε από την Έδεσσα ο Θρύλος!

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού, από την έδρα του Αερωπού Έδεσσας στην αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής της Handball Premier. Oι Πειραιώτες επικράτησαν με 25-23 του τρίτου της κατάταξης Αερωπού, στο ντεμπούτο του Νέναντ Κλιάιτς στον «ερυθρόλευκο» πάγκο.  Ο Ολυμπιακός έλεγξε το ματς σε όλη τη διάρκεια του, έχοντας το προβάδισμα και παρότι πλησίασαν οι γηπεδούχοι σε 23-24, τρία λεπτά πριν λήξη, διατήρησε τα ηνία και έφτασε στην τελική επικράτηση.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα από την αρχή

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο ξεκίνημα του με τον Αερωπό να προηγείται με πέναλτι του Μισαηλίδη (1:21) και τον Όστοϊτς να ισοφαρίζει στην επόμενη φάση σε 1-1 το οποίο παρέμεινε μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου. Στα 5:27 ο Τζέριτς με ωραία προσπάθεια έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό και  στη συνέχεια (7:41) Καρβάτσκι ανέβασε τη διαφορά στο +2, γράφοντας το 1-3. Με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Τζέριτς οι Πειραιώτες διεύρυναν στο 4-0 το σερί τους, χάρη στο οποίο μετέτρεψαν το 1-0 σε 1-4 (9: 55). Ακολούθησαν δυο διαδοχικά γκολ των γηπεδούχων για να μειώσει ο Μαυροδουλάκης στην επόμενη φάση σκοράροντας μετά από περίπου δέκα λεπτά και το δεύτερο τέρμα με πέναλτι του Μισαηλίδη για το 3-4. Με τη συμπλήρωση του 13ου λεπτού ο Όστοϊτς επανέφερε τη διαφορά του +2 με τον Μισαηλίδη να μειώνει εκ νέου σε 4-5. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τα διαδοχικά τέρματα των Τσίλη και Τζηρά χάρη στα οποία ξέφυγε ξανά με +3 στο 4-7 ενώ είχε συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με ένα 3-0 σερί ισοφάρισαν σε 7-7, με τέρμα του Βαφείδη στα 19’, αλλά ο Λέμος έδωσε άμεσα και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό πετυχαίνοντας το 7-8 για να ακολουθήσει το τρίτο προσωπικό γκολ του Τζέρτις για το 7-9 (21’). Στα λεπτά μετά το 9-10 με το οποίο μείωσαν οι γηπεδούχοι, ο Θρύλος έτρεξε ένα 3-0 σερί διευρύνοντας για πρώτη φορά στο +4 τη διαφορά και με αυτό το 9-13, που διαμόρφωσε το Όστοϊτς πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ανέβασε τη διαφορά, πλησίασε ο Αερωπός αλλά κράτησε τη νίκη!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και διεύρυνε στο +6 το προβάδισμά του φτάνοντας στο 10-16 με τον Τζηρά στα 35’ ενώ μέχρι το 43’ διατήρησε διαφορά ασφαλείας για το 13-20. Στα 51’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 20-23 με τον Δημάκη και 3 λεπτά πριν τη λήξη πλησίασαν στο γκολ με τον Βαφείδη να πετυχαίνει το 23-24. Ο Σανίκης απάντησε πετυχαίνοντας το 23-25 στα 57:13 και ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-4, 4-6, 7-8, 8-10, 9-13 (ημ.), 10-16, 12-19, 16-20, 19-22, 21-24, 23-25

Ολυμπιακός (Νέναντ Κλιάιτς): Σπίκιτς, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Μάλλιος, Τερλέτσκι, Τζέριτς 4, Κανδύλας, Σανίκης 4, Μπάγιος, Όστοϊτς 3, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2, Καρβάτσκι 1

Αερωπός Έδεσσας (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας 1, Μαυροδουλάκης 2, Γάτσης, Θεοδωρόπουλος 5, Δημάκης 5, Μπάρμπας, Βαφείδης 4, Μισαηλίδης 6, Αποστολίδης, Στάτσκος, Μουμτσιδέλης, Λιόφης, Ρότζιος.

Δίλεπτα: 3 – 2

Πέναλτι: 4/6 – 4/5

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Νέναντ Κλιάιτς δήλωσε μετά το ματς: «Είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνισή μας στα πρώτα 40 λεπτά αλλά όχι από τα τελευταία 20. Νομίζαμε ότι είχε κριθεί το παιχνίδι, πράγμα που δεν είχε συμβεί, κάναμε κάποια χαζά λάθη και δώσαμε την ευκαιρία στον αντίπαλο να μας πλησιάσει. Δεν πρέπει να κάνουμε τέτοιου είδους λάθη και έχουμε μπροστά μας δρόμο για να τα διορθώσουμε και να είμαστε έτοιμοι για τη μάχη του πρωταθλήματος».

Πέτρος Κανδύλας: «Ήταν το πρώτο παιχνίδι με τον νέο μας προπονητή.  Η ομάδα σε κάποια σημεία έπαιξε πολύ καλά και αυτό που μετράει τη δεδομένη στιγμή είναι ότι πήραμε μια νίκη έστω και δύσκολα. Στη συνέχεια πρέπει να δουλέψουμε πάρα πολύ για να αφομοιώσουμε τη φιλοσοφία του νέου προπονητή μας και να προχωρήσουμε»