.
.
Ο Θρύλος 33-26 τον Διομήδη!

Νικηφόρα επέστρεψε στη «μάχη» του πρωταθλήματος η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή, η οποία εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια και το πλεονέκτημα έδρας (ενόψει των πλέι οφ). Μετά την ιστορική πρόκριση στους «4» του EHF European Cup, με τη σπουδαία νίκη (19-25) στον δεύτερο προημιτελικό στην έδρα της Κρκα, ο Θρύλος επικράτησε εύκολα με 33-26 του Διομήδη Αργους στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, στο εξ αναβολής ματς για την 20ή αγωνιστική της Handball Premier. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 15-10 στο πρώτο ημίχρονο του ματς, ενώ στο δεύτερο, ανέβασαν «στροφές» και ξέφυγαν με 30-22, φτάνοντας στη νίκη επί του Διομήδη, συνεχίζοντας το νικηφόρο τους σερί στο φετινό πρωταθλήμα!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 4-1, με γκολ του Τζίμπουλα, στο 5:36, με τον Τζηρά να σκοράρει, στη συνέχεια (11:01), για το 7-4. Ο Διομήδης ισοφάρισε (7-7) και Ζέλικο Μπάμπιτς κάλεσε τάιμ άουτ, με τον Τσιγαρίδα να δίνει ξανά το προβάδισμα (8-7) στον Θρύλο, με ωραίο τέρμα από προσωπική ενέργεια (18:17). Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν «στροφές» και έφτασαν στο +3 (11-8), με τον Σλίσκοβιτς, στο 23ο λεπτό, ενώ ο Παπαβασίλης έδωσε «αέρα» τεσσάρων τερμάτων (13-9), στο 25:46. Ο Κάβτσιτς «έγραψε» το 14-10 (27:53) και το 15-10 (29:29), με τον Διομήδη να μειώνει, για το 15-11 του ημιχρόνου.

Δυνατά ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, ο οποίος ξέφυγε με +5 (16-11), με εξαιρετικό γκολ του Μοντόρο από μακριά (30:29). Στο 35:59, ο Σλίσκοβιτς δήλωσε «παρών» με ένα τεχνικό σουτ, για το +6 (20-14), ενώ ο Πασσιάς έκανε το +7 (21-14), στο 38:35. Στο 50ο λεπτό, Τζηράς έκανε το 30-22, με τον Βίντα να διαμορφώνει το τελικό 33-26, στο 59:59.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-5, 8-8, 11-9, 15-11 (ημχ.), 19-13, 21-15, 24-18, 27-21, 30-24, 33-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Βίντα 2, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 6, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτιτς 3, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 5

Διομήδης (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Κρητικός 5, Αναστασίου 1, Τσάκαλος 2, Τσέλιος 2, Τερλέτσκι, Τσακουρίδης 3, Ασβεστας 1, Μπάγιος 2, Κωστακίδης 2, Μανθος, Γκρισικασβίλι, Μπεκιάρης 4, Καρκαγκέλης, Νικολίνταης, Στεφανίτσης 3

Διαιτητές: Ζήσης-Χαραλαμπίδης, Δίλεπτα: 3-1, Πέναλτι: 2/2-1/2

Ανχελ Μοντόρο: «Το ματς ήταν σημαντικό για εμάς, έπρεπε να δείξουμε σοβαρότητα, γιατί υπήρχε και πολλή κούραση από το ευρωπαϊκό ματς στη Σλοβενία. Είχαμε μια καλή εμφάνιση, δοκιμάσαμε και κάποια πράγματα ενόψει των ημιτελικών Ευρώπης με την Φερεντσβάρος. Έχουμε αρχίσει να δουλεύουμε για αυτό το ματς, παίξαμε καλά και συνεχίζουμε».