.
.
Νίκησε (69-55) ξανά τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου!

Έτοιμη να διεκδικήσει το 5ο Κύπελλο της ιστορίας της είναι η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού! Τα κορίτσια του Θρύλου προκρίθηκαν θριαμβευτικά στον τελικό του Final-4 του θεσμού, αφού νίκησαν εύκολα με 69-55 τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό, στα Χανιά. Στο κλειστό γυμναστήριο Κλαδισού, οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, κυριάρχησαν απόλυτα, αφού πήραν διαφορά +16 στο ημίχρονο και με πρωταγωνίστρια την Βίτολα με 15 πόντους και εννιά ριμπάουντ, πανηγύρισαν τη νίκη-πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, αλλά και το «τρία στα τρία» φέτος επί των «πράσινων». Την Κυριακή (10/4) στις 15:00, στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης στην Κρήτη, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς θα αντιμετωπίσει την Ελευθερία Μοσχάτου, με στόχο τον πρώτο τίτλο της σεζόν!

Προβάδισμα +16 στο ημίχρονο!

Στα μέσα του πρώτου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (2-5) από τον Παναθηναϊκό, όμως αντέδρασε και προσπέρασε με 8-6, με ωραίο λέι απ της Βίτολα (2:52). Με δύο εύστοχες βολές της Νικολοπούλου (0:55), τα κορίτσια του Θρύλου προηγήθηκαν με +3 (11-8) των «πράσινων», προβάδισμα που κράτησαν ως το φινάλε της περιόδου, αφού με τζαμπ σουτ της Σπυριδοπούλου (0:11), έκαναν το 13-10. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με +7 (19-12) από τον Παναθηναϊκό, με ντράιβ και λέι απ της Νικολοπούλου (8:38), ενώ έφτασαν στο 23-17, με καλάθι της Δίελα (5:44). Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 (31-21), με την Νικολοπούλου (1:57), ενώ έφτασε στο +14 (35-21) επί των «πράσινων», με καλάθι της Χάμπλιν (0:53), «κλείνοντας» το ημίχρονο με 37-21, με ντράιβ της Σταμολάμπρου (0:27).

Κυριαρχία και νίκη-πρόκριση!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά και στο τρίτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 40-24, με τρίποντο της Σταμάτη (8:30), ενώ έκανε το 44-30 επί του Παναθηναϊκού, με δύο εύστοχες βολές της Σταμολάμπρου (5:23). Ο Θρύλος πήγε στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 52-42, κυριαρχώντας απόλυτα επί των «πράσινων» και με δύο βολές της Βίτολα (3:20), έφτασε στο +15 (63-48). Με νέο καλάθι της Βίτολα (2:22), οι «ερυθρόλευκες» απομακρύνθηκαν με +17 (65-48) από τον Παναθηναϊκό και έτσι, στα εναπομείναντα δύο λεπτά, «σφράγισαν» τη νίκη με 69-55 και συνάμα, την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 37-21, 52-42, 69-55

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 7, Σταμολάμπρου 13(1), Σταμάτη 3(1), Αλεξανδρή 3, Σπυριδοπούλου 7, Σύρρα, Νικολοπούλου 9, Φουράκη, Διέλα 2, Βαμβακά 2, Βίτολα 15(1), Χάμπλιν 8

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Ριντ 11, Φιτζέραλντ 14(3), Σταμάτη, Λύμουρα 7(1), Κωτούλα, Μυλωνάκη, Χολμς 12(1), Χατζηνικολάου 9, Κάιζερ 2

Μάρτιν Ζίμπαρτς: «Θα ήθελα να ευχαριστήσω τις παίκτριες μου, τους φιλάθλους και όλη την οικογένεια του Ολυμπιακού για τη νίκη. Παίξαμε καλά σχεδόν σε όλα τα δεκάλεπτα, ίσως με εξαίρεση την τρίτη περίοδο, όμως το καλό ξεκίνημα που είχαμε μας βοήθησε να κερδίσουμε τον αγώνα. Η άμυνα ήταν καθοριστικός παράγοντας για την νίκη μας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που περιορίσαμε πολύ το σκορ του Παναθηναϊκού. Αυτή νίκη αφιερώνεται στην οικογένεια του Ολυμπιακού. Ήταν μια δικαίωση για τις προσπάθειες που καταβάλουμε το τελευταίο διάστημα. Η ατμόσφαιρα ήταν καταπληκτική στο γήπεδο και σίγουρα, ήταν ένα παιχνίδι που συμβάλει στην προώθηση του μπάσκετ γυναικών στην Ελλάδα».

Άννα Σπυριδοπούλου: «Αρχικά, να πω ένα ευχαριστώ στην πόλη των Χανίων για την φιλοξενία και την ομοσπονδία που είναι δίπλα μας. Ένα παιχνίδι Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός είναι ντέρμπι και εμείς ήμασταν έτοιμες για 40 λεπτά στο πλάνο μας. Κάναμε, όμως, πολλά λάθη, όπως είπε και ο προπονητής, αλλά στο τέλος καταφέραμε να έχουμε καθαρό μυαλό και να πάρουμε την νίκη. Το θέλαμε πάρα πολύ, είμαστε ομάδα, μπήκαμε πολύ δυνατά, παίξαμε η μία για την άλλη».