.
.
Με το… μυαλό στο Κάουνας

Την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα σημείωσε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-2 σετ (25-17, 26-28, 29-27, 29-31, 15-13) του Απολλώνιου στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι «ερυθρόλευκες» λίγες ώρες πριν την αναχώρηση (το βράδυ του Σαββάτου 1:00π.μ.) για το Κάουνας ενόψει της ευρωπαϊκής πρεμιέρας (την Τρίτη 7/11) με την VDU Κάουνας στη Λιθουανία, για τον δεύτερο γύρο του Challenge Cup, έβγαλαν την εγχώρια υποχρέωση χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Η εμφάνιση των «ερυθρόλευκων» δεν ήταν η αναμενόμενη και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στα επόμενα ματς που ακολουθούν αρχής γενομένης με την Κάουνας και εν συνεχεία με τον Παναθηναϊκό το ερχόμενο Σάββατο (11/11) στο Μετς.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του σετ, αποκτώντας μεγάλες διαφορές και όσες φορές πλησίασε ο Απολλώνιος είχε τον τρόπο να ξεφεύγει στο σκορ. Από σερβίς των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ, ο Θρύλος πήγε στο πρώτο σετ μπολ με 24-17 και με πρώτο χρόνο της αρχηγού Τζίνας Λαμπρούση έφτασε στο 25-17 και προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.

Έχασε δικό του σετ, αλλά ανέκτησε το προβάδισμα !

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός οδηγούσε στο σκορ, μέχρι το 19-18, όταν δέχθηκε ένα σερί διαδοχικών πόντων και έμεινε πίσω με 19-22, στο σημείο που κάλεσε το δεύτερο τάιμ άουτ ο Λορέντζο Μιτσέλι.  Με δυο σερί πόντους και άσσο της Μλείνκοβα οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά για το 21-22. Ακολούθησε το 21-23 και το 22-23 ύστερα από σερβίς των φιλοξενούμενων που σταμάτησε στο φιλέ. Η Νίζετιχ με ωραία επίθεση ισοφάρισε σε 23-23 και μετά από λάθος της Φακοπουλίδου, προήλθε το πρώτο σετ μπολ για τον Ολυμπιακό στο 24-23.  Η ίδια ισοφάρισε για το 24-24, δίνοντας παράταση στο σετ, με τη Νίζετιχ να γράφει με μπλοκ άουτ το 25-24, δίνοντας το δεύτερο ερυθρόλευκο σετ μπολ. Ακολούθησε νέα ισοφάριση στο 25-25 αλλά και νέο προσπέρασμα με τη Νίζετιχ στο 26-25. Οι Αμαζόνες στη συνέχεια πέρασαν μπροστά και έφτασαν στο πρώτο δικό τους σετ μπολ, με 26-27 για να πάρουν το σετ με 26-28.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-20 στο 3ο σετ, αλλά και με 16-21 και 19-22, για να ισοφαρίσει στο 23-23. Από διαδοχικές παρατάσεις και εναλλαγές οι δυο ομάδες πήγαν στο 27-27, με την Μλείνκοβα να σημειώνει το 29-27, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στον Θρύλο με 2-1 στα σετ.

Πιο αποφασιστικά μπήκαν οι «ερυθρόλευκες» στο 4ο σετ φτάνοντας γρήγορα στο 5-1, στο 9-4 με την Κούμπουρα και στο 11-6 με τη Νίζετιχ. Ο Απολλώνιος πλησίασε σταδιακά σε 14-12, ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα και πήγε στο 20-16, όμως δέχθηκε ένα 5-0 σερί με τις φιλοξενούμενες να προσπερνούν για πρώτη φορά στο σετ στο 20-21. Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο πόντο, μέχρι το 23-23, όταν η Μελίνα Εμμανουηλίδου με μπλοκ έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 24-23. Ο Απολλώνιος ισοφάρισε σε 24-24, αλλά η Μλείνκοβα με επίθεση έφερε το δεύτερο ματς μπολ στο 25-24 για να ακολουθήσει νέα ισοφάριση σε 25-25. Το τρίτο ερυθρόλευκο ματς μπολ ήρθε δια χειρός Νίζετιχ στο 26-25, όμως και αυτό το «έσβησαν» οι φιλοξενούμενες για το 26-26 για να πετύχει η Κούμπουρα το 27-26  πριν το 27-27! Με νέα επίθεση της Κούμπουρα, το 5ο σετ μπολ στο 28-27, όμως οι «ερυθρόλευκες» απώλεσαν και αυτή την ευκαιρία για να τελειώσουν το ματς. Αντί αυτού ο Απολλώνιος πήγε στο πρώτο δικό του σετ μπολ με 28-29, με την Κούμπουρα να ισοφαρίζει σε 29-29 αλλά να ακολουθεί το 29-30 και το 29-31 με το οποίο ισοφάρισε σε 2-2 ο Απολλώνιος τα σετ και έστειλε το ματς στο τάι μπρεικ.

Με Μλείνκοβα στη νίκη!

Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο πόντο στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ μέχρι το 3-3, όταν ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 3-0 σερί και έφτασε στο 6-3 με την Μλείνκοβα. Ο Απολλώνιος μείωσε σε 6-4, η Καράρο επανέφερε το +3 για το 7-4, για να ακολουθήσει η μείωση του σκορ στο 7-6. Μετά από σερβίς των φιλοξενούμενων που κατέληξε στο φιλέ, διαμορφώθηκε το 8-6 υπέρ του Θρύλου στην αλλαγή των τερέν. Το μπλοκ της Κούμπουρα έφερε ξανά τον «αέρα» των τριών πόντων στο 9-6 ενώ η ίδια με επίθεση έγραψε το 10-7, με τις φιλοξενούμενες να απαντούν και να ισοφαρίζουν σε 10-10. Η Κούμπουρα έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού για το 11-10, πριν το 11-11 με τις ερυθρόλευκες να ανακτούν τα ηνία στο 12-11. Στη συνέχεια ο Απολλώνιος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο τάι μπρεικ με 12-13, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (13-13) και προσπέρασε με την Μλείνκοβα για το πρώτο ματς μπολ στο 14-13. Η ίδια με πλασέ διαμόρφωσε το 15-13, για να φτάσει στην τελική επικράτηση με 3-2 σετ ο Θρύλος.

Τα σετ: 3-2 σε 2.30. 25-17 (28’), 26-28 (29’), 29-27 (36’), 29-31 (38’), 15-13 (19’)

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-14, 25-17

2ο σετ: 7-8, 16-12, 19-21, 26-28

3ο σετ: 7-8, 11-16, 16-21, 29-27

4ο σετ: 8-3, 16-13, 20-21, 29-31

5ο σετ: 5-3, 10-7, 12-11, 15-13

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 75 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Απολλώνιου προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 23 (21/49 επ., 2 άσσοι, 55% υπ. - 19% άριστες), Καράρο 6 (2/3 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 2 (2/6 επ.), Εμμανουηλίδου 8 (4/13 επ., 4 μπλοκ), Κούμπουρα 27 (23/63 επ., 4 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 27 (21/56 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 51% υπ. - 23% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 50% υπ. - 17% άριστες), Κωνσταντέλλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 3 (2/8 επ., 1 άσσος), Τάνη.

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Πήττα 5 (3/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φακοπουλίδου 15 (12/44 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 41% υπ. - 23% άριστες), Ράπτη 18 (18/60 επ., 60% υπ. - 24% άριστες), Λάβδα 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Καββαδία 10 (5/16 επ., 5 μπλοκ), Ασόνια 25 (22/60 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Τουλγαρίδου (λ, 64% υπ. - 18% άριστες), Κούμπουρα, Διάλλα, Σιδεράτου.

Λορέντζο Μιτσέλι: «Γνωρίζαμε ότι αν δεν είμαστε επιθετικοί στο σερβίς κόντρα σε αυτό τον αντίπαλο δεν θα ήταν εύκολο. Είναι λογικό κάθε αντίπαλος όταν παίζει κόντρα στον Ολυμπιακό να αγωνίζεται χωρίς άγχος και πίεση και δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό. Είχαμε την ευκαιρία στο 4ο σετ να κερδίσουμε με 3-1 αλλά δεν την αξιοποιήσαμε αφού κάναμε κάποια λάθη. Είναι το πρώτο κομμάτι της σεζόν και μπορώ να το κατανοήσω. Είναι σημαντική η νίκη για εμάς και τώρα κοιτάμε τις δυο μάχες που έχουμε μπροστά μας την εβδομάδα που έρχεται».

Μαριαλένα Αρτακιανού: «Ξέραμε από την αρχή ότι η ομάδα του Απολλώνιου, είναι πολύ καλή στο μπλοκ άμυνα και έπρεπε να είμαστε θεωρώ πιο συγκεντρωμένες γιατί κάναμε αρκετά λάθη στο κομμάτι της επίθεσης. Λόγω της πολύ καλής άμυνας της αντίπαλης ομάδας, χάσαμε λίγο το μυαλό μας, τη συγκέντρωσή μας και από ένα σημείο και μετά είχαμε κολλήσει. Ευτυχώς καταφέραμε και βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα και καταφέραμε να ανατρέψουμε την κατάσταση. Πρέπει να μπαίνουμε αποφασιστικά όποια ομάδα και αν έχουμε απέναντί μας. Προχωράμε και το μυαλό μας είναι στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι».