.
.
Με εξαιρετικό βόλεϊ, 3-0 τον ΠΑΟΚ σε 64 λεπτά!

Ιδανικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Θρύλου, που επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση και 3-0 σετ (25-19, 25-12, 25-14) σε 64 λεπτά του ΠΑΟΚ στο κλειστό γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, λειτουργώντας εξαιρετικά σε όλους τους τομείς, αποδίδοντας σπουδαίο βόλεϊ. Μόνο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά μετά το 14-14, με ένα 6-0 σερί, ξέφυγαν και προηγήθηκαν. Στο δεύτερο σετ, ο Θρύλος κυριάρχησε απόλυτα, αποκτώντας προβάδισμα με διψήφιες διαφορές, ενώ και στο τρίτο η εικόνα ήταν ανάλογη, καθώς δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να διεκδικήσει κάτι ουσιαστικό από τη σημερινή (21/10) αναμέτρηση. Πρώτες σκόρερ η Κούμπουρα και Μλεΐνκοβα, που σημείωσαν αμφότερες από 13 πόντους.

Με ανατροπή και 6-0 σερί, προηγήθηκε ο Θρύλος!

Στην έναρξη της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-4 και 3-6, όμως με ένα 3-0 σερί ισοφάρισε σε 6-6 με την Νίζετιχ και προσπέρασε στο 8-7 την Κούμπουρα. Με μπλοκ της Νίζετιχ (9-8) οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν εκ νέου με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, μέχρι το 14-14. Στο σημείο αυτό με επίθεση της Κούμπουρα και άσσο της Καράρο ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 και διεύρυνε στο 3-0 το σερί του, ύστερα από επίθεση των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ για το 17-14. Η πασαδόρος του Θρύλου που παρέμενε στο σερβίς, με τον δεύτερο της άσσο έγραψε το 18-14 και η Λαμπρούση με μπλοκ διεύρυνε στο 5-0 το «ερυθρόλευκο» σερί για το 19-14. Με τον ίδιο τρόπο, η Νίζετιχ μαζί με την Λαμπρούση, μπλόκαραν την επίθεση του ΠΑΟΚ για φτάσουν με το 6-0 σερί στο 20-14. Το σερί του Ολυμπιακού σταμάτησε με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν σε 20-15, αλλά η Νίζετιχ με ωραία επίθεση έγραψε στη συνέχεια το 21-16 με τις «ερυθρόλευκες» να διατηρούν τον έλεγχο και να φτάνουν στο 25-19, μετά από επίθεση της Κούμπουρα για να προηγηθούν με 1-0 στα σετ.

Κυριάρχησε σε 20 λεπτά, πήρε μεγάλες διαφορές και έφτασε άνετα στο 2-0!

Ο Θρύλος μπήκε αποφασιστικά στο 2ο σετ και προηγήθηκε με ένα γρήγορο 4-0, με τη Λαμπρούση στο σερβίς. Η Εμμανουηλίδου με πρώτο χρόνο σημείωσε το 5-1, η Μλεΐνκοβα με μπλοκ άουτ το 6-2 και μετά από επίθεση των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ, διαμορφώθηκε το 8-2, για να ξεφύγει με +6 ο Θρύλος που είχε κυριαρχήσει στο σημείο αυτό. Με νέο πρώτο χρόνο, αυτή τη φορά από την Τζίνα Λαμπρούση οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 10-5 ενώ η Νίζετιχ επανέφερε το +6 στο 11-5, αναγκάζοντας τον τεχνικό του ΠΑΟΚ, να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Από επίθεση στο φιλέ των φιλοξενούμενων προήλθε το 12-5 και η Κούμπουρα με ωραία επίθεση την αύξησε στο +8 για το 13-5. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε με μπλοκ της Κούμπουρα για το 14-5, άσσο της Καράρο στο 15-5 και μπλοκ της Λαμπρούση για το 16-5. Το σερί του Ολυμπιακού που έφερε τη διαφορά στο +11 σταμάτησε στο 16-6, όμως η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι είχε βάλει τις βάσεις για την κατάκτηση και του 2ου σετ. Στη συνέχεια η Μλεΐνκοβα έγραψε το 19-9 για τον Θρύλο που μετρούσε αντίστροφα για το 2-0 στα σετ. Η Νίζετιχ με νέο άσσο,διαμόρφωσε το 21-9 για να ακολουθήσει το 22-9 από λάθος του ΠΑΟΚ και να φτάσει η διαφορά το +13. Από ωραία επίθεση της Μλεΐνκοβα ο Θρύλος πήγε στο σετ μπολ με 24-12 και στη συνέχεια στο 25-12, μετά από επίθεση του ΠΑΟΚ που κατέληξε στο φιλέ, για να φτάσει άνετα στο 2-0!

Δια... περιπάτου, έφτασε στη νίκη!

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 0-2, όμως ο Θρύλος απάντησε άμεσα και με 4-0 σερί, προσπέρασε με 4-2 και έφτασε στο 7-3 με κερδισμένο μπλοκ άουτ της Νίζετιχ. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον έλεγχο και το προβάδισμα για το 10-6 με την Κούμπουρα και το 11-6 με πρώτο χρόνο της Λαμπρούση. Από επίθεση της Κυπαρίσση που πέρασε άουτ προήλθε το 16-9, με την Κούμπουρα να γράφει στη συνέχεια το 17-10 ενώ και στην εξέλιξη του σετ, ο Θρύλος είχε τον απόλυτο έλεγχο, έφτασε στο 25-14 και δια… περιπάτου στην τελική επικράτηση με 3-0 σετ!

Tα σετ (3-0 σε 64’): 25-19 (23’), 25-12 (20’), 25-14 (21’)

Η διακύμανση:

1ο σετ:  8-7, 16-14, 21-16, 25-19

2ο σετ: 8-2, 16-5, 21-9, 25-12

3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-14

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ από 1 άσσο, 26 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 7 (5/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Καράρο 6 (2/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 13 (12/25 επ., 1 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 13 (12/19 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. - 16% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 58% υπ. - 42% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Τάνη

ΠΑΟΚ (Ντάρκο Ζάκοτς): Βίγκαρς, Πολυνοπούλου 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Τερζόγλου 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Τσούμπα 10 (9/30 επ, 1 μπλοκ), Γουίλιαμς 3 (3/10 επ., 33% υπ. - 33% άριστες), Μιλάνοβα 2 (2/13 επ., 62% υπ. - 29% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 52% υπ. - 33% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 4 (3/17 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. - 18% άριστες), Τσιόγκα 3 (3/6 επ.)

Δηλώσεις:

Λορέντζο Μιτσέλι: «Το πρώτο ματς σήμερα. Ξεκίνησε έντονα το ματς, τα κορίτσια ήταν λίγο μουδιασμένα και είναι λογικό, γιατί ήταν το πρώτο φετινό παιχνίδι, όμως βγάλαμε όλη μας τη δύναμη στον αγωνιστικό χώρο. Συγχαρητήρια στα κορίτσια, ξεκινήσαμε καλά την πορεία μας, έχουμε προετοιμαστεί καλά για το πρώτο στάδιο της σεζόν. Δεν ήταν το καλύτερο μας επίπεδο αυτό, το επίπεδο του βόλεϊ που θέλουμε και μπορούμε να παίξουμε, όμως ήταν λογικό, γιατί είμαστε νέα ομάδα. Είναι πολύ ωραίο που ξεκινάμε τη σεζόν έτσι, γιατί ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι».

Μίλιτσα Κούμπουρα: «Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη από τον τρόπο που ξεκινήσαμε αυτή τη σεζόν. 3-0 έναν αντίπαλο πολύ καλό, τον ΠΑΟΚ, που έχει πολύ καλές παίκτριες. Παλέψαμε πολύ σκληρά σήμερα, όμως θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε σκληρά και να βλέπουμε μπροστά».