.
.
Με εμφάνιση πρωταθλητή, 3-0 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη!

Σπουδαία νίκη, στο δρόμο για τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος, πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι μόνιμες πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν με 3-0 σετ (19-25, 20-25, 23-25) του Άρη στη Θεσσαλονίκη, για την 23η αγωνιστική της Volley League, συνεχίζοντας την ανοδική τους πορεία! Με εμφάνιση πρωταθλητή, τα κορίτσια του Θρύλου κυριάρχησαν απόλυτα επί των «κίτρινων» και με πρώτη σκόρερ την Χίπε με 19 πόντους, πανηγύρισαν ένα σημαντικό «διπλό», φτάνοντας τις έξι διαδοχικές «καθαρές» νίκες στο πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκες», που βρίσκονται σε ανοδική τροχιά, χάρη στη σκληρή δουλειά στο κλειστό του Ρέντη, αποδεικνύουν, ότι μπορούν να διεκδικήσουν με αξιώσεις τον φετινό τίτλο της Volley League.

Προβάδισμα +8 (11-19) στο πρώτο σετ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και με καρφί της Σάλας, προηγήθηκε με 8-6 του Άρη, ενώ με μπλοκ της Χίπε, αύξησε τη διαφορά στο +3 (6-9). Με πρώτο χρόνο της Γιώτα, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ξέφυγαν με +8 (11-19) από την ομάδα της Θεσσαλονίκης, έπειτα, με έξυπνο πόντο της Χριστοδούλου, έκαναν το 20-12, ενώ στη συνέχεια, με νέο φοβερό πλασέ της αρχηγού, έφτασαν σε σετ μπολ (19-24). Έτσι, με νέο πόντο της εξαιρετικής Χριστοδούλου, τα κορίτσια του Θρύλου κατέκτησαν άνετα το πρώτο σετ κόντρα στις «κίτρινες», με 25-19.

2-0 σετ, με 25-20!

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν γρήγορα-γρήγορα στο +4 (5-9), με νέο πόντο της Χριστοδούλου, διαφορά που κράτησαν (8-12) με καρφί της Σάλας, ενώ στη συνέχεια, ξέφυγαν με +5 (8-13) από τη γηπεδούχο ομάδα, με επίθεση της Χίπε. Με μπλοκ άουτ της Σάλας, η ομάδα του Κάρλο Παρίζι έφτασε σε σετ μπολ (18-24) επί του Άρη και έτσι, με πλασέ της Γιώτα, έκανε το 25-20, κατακτώντας και το δεύτερο σετ!

Ανατροπή, 25-23 και 3-0!

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +3 (7-10), με μπλοκ της Σάλας, όμως στη συνέχεια, έχασε τη συγκέντρωση του και βρέθηκε πίσω από τον Άρη, με 17-15 και 21-19. Ωστόσο, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας αντέδρασαν, ανέβασαν… στροφές και πραγματοποίησαν μεγάλη ανατροπή, παίρνοντας προβάδισμα με 22-21, με μπλοκ άουτ της Χίπε και με 23-21, με άσσο της Γιώτα! Έτσι, μετά από άουτ σερβίς της Μερκάντο, ο Θρύλος έκανε το 25-23 και κατέκτησε το τρίτο σετ και συνάμα, τη νίκη (0-3) επί των Θεσσαλονικέων.

Τα σετ 0-3 σε 75’: 19-25, 20-25, 23-25

Η διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 10-16, 13-21, 19-25

2ο σετ: 5-8, 11-16, 14-21, 20-25

3ο σετ: 7-8, 16-14, 21-19, 23-25

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 10 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 7 άσσους, 47 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 9 (4/7 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 4 (4/10 επ.), Σάλας 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 00% άριστες), Χριστοδούλου 7 (6/6 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 19 (15/32 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Άγκοστ 9 (7/26 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 18% άριστες) / Κονόμι (λ, 70% υπ. - 60% άριστες), Ζιώγα, Συριστρατίδη

Άρης (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Μυλωνά 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Μερκάρδο 23 (22/38 επ., 1 άσσο), Δρακουλίδου 1 (0/2 επ., 1 άσσος), Σουάν 13 (8/20 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 29% άριστες), Έβανς 6 (5/24 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 18% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Τάνη, Γαϊτανίδου

Δηλώσεις:

Κάρλο Παρίζι: «Συγχαρητήρια στις αθλήτριες μου, γιατί έκαναν ένα καλό αγώνα. Ειδικά στο πρώτο και το δεύτερο σετ, ήταν πολύ καλές, με συγκέντρωση και έτοιμες να κάνουν όσα σχεδιάσαμε στις προπονήσεις αυτή την εβδομάδα. Παίξαμε πολύ καλά στο σερβίς, αλλά και στο μπλοκ και πήραμε μια σημαντική νίκη. Τώρα, συνεχίζουμε, προετοιμαζόμαστε για το επόμενο ματς, την άλλη εβδομάδα».

Κατερίνα Γιώτα: «Σίγουρα, είναι μια σημαντική νίκη. Χαιρόμαστε πάρα πολύ, παίξαμε πάρα πολύ καλά. Έχουμε μια σειρά από δύσκολα ματς τώρα, αφήνουμε αυτό το παιχνίδι πίσω και συγκεντρωνόμαστε για τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό».