.
.
Δεν τα κατάφερε...

Την ήττα με 72-53 από την ΤΤΤ Ρίγα, στην πρώτη «μάχη» της φάσης των «32» του Eurocup, γνώρισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ. Στο κρίσιμο πρώτο ματς των «32» της διοργάνωσης, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας είχαν εξ' αρχής δύσκολο έργο κόντρα στην ισχυρή λετονική ομάδα, «πάλεψαν», αλλά δεν βρήκαν τις λύσεις, σε επίθεση και άμυνα, ενώ δέχθηκαν 12 τρίποντα και είχαν μόλις 2/15 (15/35 δίποντα), γνωρίζοντας την ήττα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Τα κορίτσια του Θρύλου θα δώσουν τη ρεβάνς των «32» του Eurocup στις 20/12, στην έδρα της TTT Ρίγα. Οι «ερυθρόλευκες» στρέφουν, πλέον, την προσοχή τους στο πρωτάθλημα της Α1, αφού την Κυριακή (17/12), αντιμετωπίζουν την Ελευθερία Μοσχάτου στο ΣΕΦ, για την 9η αγωνιστική.

Με λέι απ της Γουίλιαμς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-2, στο 7:19, όμως η ΤΤΤ Ρίγα κατάφερε και έφτασε στο +9 (8-17). Η Βίτολα μείωσε σε 17-11, με τρίποντο (1:56), αλλά η λετονική ομάδα ξέφυγε με 11 πόντους, για το 24-13 της πρώτης περιόδου. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας «μπήκαν» νωθρά στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρέθηκαν πίσω με 21 πόντους (14-35). Με τρίποντο της Νικολοπούλου από τη γωνία, 2:56 για το ημίχρονο, ο Θρύλος μείωσε σε 39-23, με την Χριστινάκη να πετυχαίνει δύο βολές (1:06), για το 43-27. Με λέι απ της Βίτολα (0:06), οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 43-29, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε βελτιωμένος στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 6:28, η Χριστινάκη μείωσε σε 47-35, με την Τόμπιν να μαζεύει τη διαφορά στο -10 (37-47), στο 5:53. Με δύο διαδοχικά τρίποντα, η ΤΤΤ Ρίγα «ανέβηκε» ξανά στο +16 (37-53), με την Τόμπιν να σημειώνει 2/2 βολές, στο 4:30, για το 53-39. Νέο τρίποντο των φιλοξενούμενων και -17 (39-56) οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, με την Χριστινάκη να μειώνει σε 60-45, με δύο εύστοχες βολές (0:08). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Κάντζι μείωσε σε 60-47, στο 9:18, ενώ η Γουίλιαμς σε 62-51, στο 5:24. Στα τελευταία πέντε λεπτά, τα κορίτσια του Θρύλου δεν βρήκαν τις λύσεις και έτσι, ηττήθηκαν με 72-53.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 29-43, 45-60, 53-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Χριστινάκη 10, Νικολοπούλου 7(1), Τόμπιν 10, Βίτολα 9(1), Γουίλιαμς 11, Κάντζι 2, Καρλάφτη 2, Κολλάτου 2, Σπυριδοπούλου, Σύρρα

Θάνος Νίκλας: «Πρώτα από όλα, θέλω να πω ότι ξεκινήσαμε άλλο ένα παιχνίδι με τη συγκεκριμένη ομάδα, ενώ έχουμε εστιάσει στο πρώτο δεκάλεπτο, παθητικά, φοβισμένα. Αμυντικά δεν είχαμε τη συγκέντρωση που έπρεπε, επιθετικά βγάζαμε παραπάνω εγωισμό χωρίς να πρέπει, με αποτέλεσμα να μείνουμε από νωρίς πίσω στο σκορ. Προσπαθήσαμε μετά, με διάφορες αλλαγές, να μείνουμε κοντά στο σκορ, να έχουμε επαφή. Παρόλα αυτά, τα νούμερά μας είναι απελπιστικά άσχημα, σουτάραμε με 13% στο τρίποντο, κάναμε 17 λάθη και σουτάραμε οριακά με 40% στο δίποντο. Δυστυχώς, στην Ευρώπη με τέτοια νούμερα δεν μπορείς να έχεις ελπίδα. Συνεχίζουμε για το επόμενο παιχνίδι, πρέπει να βελτιώσουμε αρκετά πράγματα».

Ελεάννα Χριστινάκη: «Δυστυχώς, δεν είχαμε το πρόσωπο που θέλαμε στην άμυνα, ενώ η ΤΤΤ Ρίγα ήταν πολύ εύστοχη. Είναι μια πολύ καλή ομάδα και αν βρει ρυθμό στην επίθεση, το να την σταματήσεις είναι πολύ δύσκολο. Συγκεντρωνόμαστε στο επόμενο παιχνίδι με το Μοσχάτο, συνεχίζουμε την προσπάθεια».