.
.
Δεν τα κατάφερε κόντρα στην Καϊσέρι...

Δεν τα κατάφερε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού κόντρα στην Meligkazi Καϊσέρι. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ηττήθηκαν με 95-73 από την τουρκική ομάδα στην κεντρική αρένα του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Eurocup. Τα κορίτσια του Θρύλου προηγήθηκαν με 22-13 και 28-20, αλλά στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενες πήραν προβάδισμα, με τις «ερυθρόλευκες» να κυνηγούν στο σκορ. Ο Ολυμπιακός, που είχε κερδίσει τις Τουρκάλες εκτός έδρας, στρέφει την προσοχή του στο πρωτάθλημα, αφού το Σάββατο (4/11), θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α1.

Με δύο τρίποντα, ένα από κάθε πλευρά άρχισε το ματς. Ειδικά εκείνο της Βίτολα άνοιξε το σκορ (3-0) στα 17''. Αν και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ήταν φανερό πώς ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο. Ωστόσο, μετά το 7-3 (3') της Νικολοπούλου, η Καϊσέρι προσπέρασε 7-11 (4'), ευστοχώντας από την περιφέρεια. Αλλά μέσα από την άμυνά τους, οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν ιδανικά. Καθώς βρήκαν σκορ τόσο από μακριά όσο και μέσα από τη ρακέτα. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνουν σερί 10-0 και επί μέρους 15-2! Ειδικότερα μετά το προβάδισμα με την Βίτολα (12-11, 5'), η Χριστινάκη έδωσε… αέρα 8 πόντων (21-13) στον Ολυμπιακό (8'). Επίσης η Σπυριδοπούλου με μια βολή έφερε το +9 (22-13, 9').

Όμως στην αφετηρία του δεύτερου δεκαλέπτου, η Καϊσέρι έκανε ένα γρήγορο 0-4 μέσα σε 47'' (22-17). Επίσης, το πρόβλημα του Ολυμπιακού δεν ήταν μόνο στην επίθεση. Αλλά κυρίως στην άμυνα. Μιας και η τουρκική ομάδα βρήκε ρυθμό. Έτσι πέτυχε 19 πόντους σε 5:30, ενώ είχε σημειώσει μόλις 13 στο πρώτο δεκάλεπτο. Επιπλέον, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε σχεδόν 2' για να πετύχει το πρώτο σουτ εντός παιδιάς με τη Βίτολα (26-20). Όμως από το 28-20 με τη Λετονή (13') δέχθηκε 12-2, με μόλις ένα καλάθι από τη Βίτολα, για το 30-32 (16'). Επιπρόσθετα, όταν η Χριστινάκη μείωσε σε 33-34 (17') η Καϊσέρι έκανε νέο 9-0 και προηγήθηκε με +10 (43-33) στα 56'' για το ημίχρονο. Αλλά η Βίτολα με τρίποντο σε «νεκρό» χρόνο μάζεψε τη διαφορά (38-45) στα μισά του ματς.

Η άμυνα ήταν πρόβλημα για τον Ολυμπιακό. Όχι μόνο σε ό,τι αφορά το σκοράρισμα από την πλευρά της Καϊσέρι. Αλλά γιατί δεν περιόρισαν τη δημιουργία της τουρκικής ομάδας. Εξάλλου με ό,τι είχε προηγηθεί, ήταν φανερό πώς το τέμπο του αγώνα δεν βόλευε τον Ολυμπιακό. Ειδικά σε ό,τι αφορά τον περιορισμό της Γουίλεϊ και τη Κούιτς. Έτσι όταν η Βίτολα μείωσε σε 43-50 (23') δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Επιπλέον, οι «ερυθρόλευκες» δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς. Κομβικό σημείο ήταν η φάση 3:35 για το τέλος που ο Ολυμπιακός πέτυχε τρίποντο, αλλά δόθηκε επιθετικό φάουλ! Έτσι στο 28' η διαφορά ξεπέρασε τους 10 πόντους (55-66).

Επιπλέον στο τελευταίο δεκάλεπτο χάθηκε εντελώς η συγκέντρωση. Καθώς η τουρκική ομάδα έδειξε διάθεση να πάρει και τη διαφορά. Αντίθετα, οι κοπέλες του Ολυμπιακού δεν είχαν καθαρό μυαλό. Το γρήγορο 5-0 για τις φιλοξενούμενες έκανε το σκορ 56-73 στο 31'. Η Χριστινάκη πέτυχε το πρώτο καλάθι για το 58-73, αλλά τα τρίποντα για την Καϊσέρι μεγάλωσαν τη διαφορά. Επίσης, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν πολλά λάθη στην περίοδο (σ.σ.: 6) με τη διαφορά να φτάνει στους 19 (62-81, 35') και τους 20 (72-92, 38'). Το αποτέλεσμα ήταν η ήττα 73-95.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 38-45, 56-68, 73-95

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Χριστινάκη 14(1), Κολλάτου 4, Σύρρα, Βίτολα 22(2), Γουίλιαμς 17, Κάντζι 8(2), Καρλάφτη 2, Μόρισον, Νικολοπούλου 5, Σπυριδοπούλου 1

Θάνος Νίκλας: «Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς η Καϊσέρι να μας πιέσει στη ζώνη, αρχίσαμε να είμαστε πολύ βιαστικοί στην επίθεση, σουτάραμε μετά την πρώτη πάσα. Δεχτήκαμε πολλά τρανζίσιον, χαλάσαμε την άμυνά μας, χαλάσαμε το μυαλό μας. Στο δεύτερο ημίχρονο, προσπαθήσαμε με λάθος τρόπο επιθετικά, δεν είχαμε καθαρό μυαλό, δεν έχουμε ρυθμό, είχαμε παίκτριες μετά από τραυματισμό, κάναμε πάρα πολλά λάθη και η Καϊσέρι μας κέρδισε δίκαια».

Ελένη Σύρρα: «Ήταν ένα δύσκολο ματς, ήταν διαφορετική ομάδα από το πρώτο ματς. Μας στοίχισε πολύ η άμυνα, ήταν αρκετά επιθετικές οι αθλήτριες της Καϊσέρι. Δεν μπορούσαμε να σταθούμε, λόγω των ελλείψεων που είχαμε, των τραυματισμών. Το αφήνουμε πίσω, πάμε για το επόμενο ματς, που είναι πολύ σημαντικό. Μονόδρομος είναι η νίκη».