.
.
Βήμα τίτλου ο Θρύλος, 72-69 τον Παναθηναϊκό!

Το πρώτο, από τα τρία βήματα, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της σεζόν 2023-24 πραγματοποίησε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία «μπήκε» με το «δεξί» στη «μάχη» των τελικών. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας νίκησαν με 72-69 τον Παναθηναϊκό στην κατάμεστη αίθουσα 5 του ΣΕΦ, στον πρώτο τελικό της Α1 και έκαναν το 1-0 στη σειρά, με διψήφιες σε πόντους τις Χριστινάκη (19), Βίτολα (15) και Τόμπιν (15). Τα κορίτσια του Θρύλου ήταν πίσω από τις «πράσινες» στο πρώτο ημίχρονο (31-34), όμως στην τρίτη περίοδο, ξέφυγαν με +9 (52-43, 54-45) και «πήραν» στο ΣΕΦ τον πρώτο τελικό της Α1, παίρνοντας προβάδισμα στη «μάχη» του τίτλου! Την Τετάρτη (17/4) στις 20:30, οι «ερυθρόλευκες» θα δώσουν τον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος στην έδρα των «πράσινων», με στόχο το 2-0.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και στα πρώτα πέντε λεπτά περίπου, «κόλλησε» στο «μηδέν» (0-5), αλλά με τέσσερις σερί πόντους της Χριστινάκη (5:11, 4:47), μείωσε σε 5-4. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 10-6, αλλά η Χριστινάκη «χτύπησε» ξανά (3:02) και μείωσε σε 10-8, ενώ στο 0:55, η Γουίλιαμς ισοφάρισε σε 13-13, με τρίποντο στη γωνία. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 15-13 προβάδισμα υπέρ των «πράσινων». Στο ξεκίνημα (9:26) του δεύτερου δεκάλεπτου, η Βίτολα ευστόχησε από τα 6,75μ. και μείωσε σε 17-16, αλλά στη συνέχεια, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας βρέθηκαν πίσω με 24-16, με τον Θάνο Νίκλα να καλεί τάιμ άουτ. Ο Θρύλος αντέδρασε και με δύο δίποντα της Χριστινάκη (5:36, 4:59), πλησίασε στο -2 (24-26), με τον ΠΑΟ να σκοράρει και πάλι (24-28). Νέα «απάντηση» από την Χριστινάκη και 28-26, στο 4:20, όμως η διαφορά του Παναθηναϊκού έφτασε και πάλι στο +4 (26-30). Ωστόσο, η Βίτολα ισοφάρισε σε 30-30, με δύο διαδοχικά λέι απ (3:16, 2:48), με την Νικολοπούλου να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα, στο 1:30, κάνοντας το 31-30, με μία εύστοχη βολή. Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη «έτρεξε» 4-0 σερί, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 34-31. Στο πρώτο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκες» είχαν 50% στο δίποντο (10/20) και 20% στο τρίποντο (2/10).

Mε 5-0 σερί (τρίποντο της Χριστινάκη: 9:50, δίποντο της Τόμπιν: 8:22) ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο, παίρνοντας προβάδισμα με 36-34. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 5:44, ξέφυγαν με +5 (41-36), με καλάθι και φάουλ της Τόμπιν, διαφορά που κράτησε η Σύρρα (5:00), με τρίποντο από τη γωνία, για το 44-39! Το +6 (46-40) του Θρύλου ήρθε από καλάθι της Σπυριδοπούλου από τα έξι μέτρα (4:40), με την Βίτολα να δίνει «αέρα» επτά πόντων (50-43), με ωραίο λέι απ, 2:02 για τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Νέο καλάθι της Βίτολα, με χουκ (1:14) και +9 (52-43) οι «ερυθρόλευκες», με την Ελένη Καπογιάννη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ! Με ένα φοβερό καλάθι της Σπυριδοπούλου (0:25), με ντράιβ, ο Ολυμπιακός διατήρησε το +9 (54-45), αλλά ο Παναθηναϊκός μείωσε, με μία βολή, για το 54-46 της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι «πράσινες» μάζεψαν σταδιακά τη διαφορά και εν τέλει, ισοφάρισαν σε 58-58, όμως η Χριστινάκη έδωσε και πάλι το προβάδισμα (60-58) στις πρωταθλήτριες Ελλάδας, στο 4:54, μετά από εξαιρετική ασίστ της Τόμπιν. Με 6-0 σερί, ο ΠΑΟ προσπέρασε (60-64), αλλά η Τόμπιν ισοφάρισε σε 64-64, με τέσσερις βολές (2:04, 1:38), με την Χριστινάκη να βάζει και πάλι μπροστά τον Θρύλο, με 66-64, 1:12 για τη λήξη του πρώτου τελικού. Με τρίποντο, οι «πράσινες» προσπέρασαν (66-67), αλλά οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν στη νίκη με 72-69, με βολές της Τόμπιν (0:05).

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-34, 54-46, 72-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 7(1), Σπυριδοπούλου 6, Σύρρα 3(1), Νικολοπούλου 3, Καρλάφτη, Δίελα 2, Βίτολα 15(1), Χριστινάκη 19(1), Κολλάτου, Τόμπιν 15

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 15(3), Καρακασίδου 2, Παυλοπούλου 5(1), Τσβίτκοβιτς 11(2). Σωτηρίου 4, Αλεξανδρή, Τζόουνς 17(1), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 15, Χαιριστανίδου

Δηλώσεις:

Θάνος Νίκλας: «Δύσκολο παιχνίδι. Πάντα, το πρώτο παιχνίδι με πλεονέκτημα έδρας έχει ιδιαίτερο βάρος, γιατί πρέπει να επιβεβαιώσεις αυτό το πλεονέκτημα. Σίγουρα, η σειρά δεν θα είναι εύκολη. Ο Παναθηναϊκός, όπως έχω ξαναπεί, κάθε χρόνο συνεχώς δυναμώνει. Στο πρώτο ημίχρονο, ήμασταν πάρα πολύ αγχωμένοι και κακοί στις επιλογές μας, κυρίως επιθετικά. Μετά, στο τρίτο δεκάλεπτο, παίξαμε εξαιρετικό μπάσκετ και πήραμε μια διαφορά. Δεν έχει γίνει κάτι ακόμα... Συγχαρητήρια στα κορίτσια! Τώρα, πρέπει να δούμε τις πρέπει να διορθώσουμε, πως μπορούμε να ετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι, το οποίο θα είναι εκτός έδρας και δύσκολο».

Αγγελική Νικολοπούλου: «Το ματς κρίθηκε στο χαρακτήρα που δείξαμε στο τέλος, στην ώθηση που πήραμε από τον κόσμο μας. Παρόλο που είχαμε κάποια κακά σημεία στο παιχνίδι, με τα επιθετικά ριμπάουντ, με το τρέξιμο που αφήσαμε στον Παναθηναϊκό, ήμασταν εκεί να τελειώσουμε το ματς και να κρατήσουμε την έδρα μας. Δεν θεωρώ ότι ήταν το άγχος, αλλά σε κάποια σημεία, τις αφήσαμε να κάνουμε το παιχνίδι τους και δεν το θέλαμε, αλλά αυτό είναι το μπάσκετ. Έπρεπε να τελειώσουμε το παιχνίδι και αυτό κάναμε. Πάμε, τώρα, στην έδρα του Παναθηναϊκού για ό,τι καλύτερο μπορούμε».