.
.
Ήττα στη Σύρο, παράταση στη σειρά…

Την ήττα με 3-0 σετ (26-24, 25-20 25-21) γνώρισε στη Σύρο ο Ολυμπιακός στον 3ο ημιτελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος με τον Φοίνικα να μειώνει σε 2-1 τη σειρά που  οδηγείται σε 4ο παιχνίδι το οποίο θα διεξαχθεί τη Μεγάλη Πέμπτη (17:00). Οι πρωταθλητές που συνέχισαν το φορτωμένο πρόγραμμα με τα συνεχή ταξίδια, αγωνίστηκαν σε ένα ακόμα ματς χωρίς τους δυο ακραίους Τόντορ Αλεξίεφ και Ραφαήλ Κουμεντάκη, βρέθηκαν σε κακή ημέρα και γνώρισαν την ήττα. Πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στο τέταρτο παιχνίδι όπου ο Ολυμπιακός θέλει τη νίκη για να κάνει το 3-1 στη σειρά και να προκριθεί στους τελικούς που θα κρίνουν τον τίτλο, διαφορετικά θα ακολουθήσει το πέμπτο  και τελευταίο ματς στο Ρέντη  την Τρίτη 30 Απριλίου.

Έχασε δικό του σετ…

Το πρώτο σετ, ήτα ισορροπημένο και αμφίρροπο με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 8-4 στην αρχή και το Φοίνικα να ισοφαρίζει σε 8-8 στη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μετά από ώρα με 11-10 μετά από σερβίς του Σμιτ που κατέληξε στο φιλέ. Στην εξέλιξη του σετ οι Πειραιώτες έφτασαν στο 16-18 και στο 17-19 με το Φοίνικα να ισοφαρίζει και πάλι σε 19-19 και σε 20-20. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 22-22 όταν ο Ολυμπιακός με επίθεσεις των Ζουπάνη και Σμαραγδή έφτασε στο πρώτο σετ μπολ με 24-22. Ωστόσο ακολούθησε ένα 4-0 σερί των γηπεδούχων που ολοκληρώθηκε με άσσο του Βουλκίδη χάρη στον οποίο διαμορφώθηκε το 26-24 για το 1-0 υπέρ του Φοίνικα.

Πίσω στο σκορ με 2-0

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός βρισκόταν πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 10-5 στο ξεκίνημα. Στην εξέλιξη του σετ οι νησιώτες διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα (16-12, 18-14) το οποίο διαμορφώθηκε στο 22-19. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 23-20 αλλά το σετ κατέληξε στην ομάδα της Σύρου με 25-20.

Παράταση στη σειρά…

Στο τρίτο σετ διατηρήθηκε η ισορροπημένη εικόνα με τις δυο ομάδες να βρίσκονται σε όλη τη διάρκεια του κοντά στο σκορ και να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 21-21. Στο σημείο αυτό οι γηπεδούχοι με ένα 4-0 σερί και άσσο του Εβάντρο έφτασαν στο 25-21 και την τελική επικράτηση με 3-0 σετ που οδηγεί τη σειρά στο τέταρτο παιχνίδι το οποίο θα διεξαχθεί τη Μεγάλη Πέμπτη στη Σύρο.

Τα σετ: 3-0 σε 82’, (26-24 (28’) 25-20 (26’), 25-21(28’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 4-8, 14-16, 20-21, 26-24

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-20

3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-21

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 0 άσσοι, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 7π., (5/6επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 21 (17/31επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50%υπ., 50%αρ.), Λέσκοφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 11 (7/11επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 8 (6/13επ., 2 μπλοκ, 61%επ., 43%αρ.), Μήλης 12 (11/29επ., 1 άσσος) / Βελούδης (λ. – 55%υπ., 42%αρ.), Ταυρής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Χριστοφιδέλης 2π. (2/12επ., 44%υπ., 33%αρ.), Σμαραγδής 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 8 (5/8επ., 3 μπλοκ), Σμιτ 7 (7/16επ.), Τερβαπόρτι, Ραουβέρντινκ 14 (13/25επ., 1 μπλοκ, 53%υπ., 35%αρ.) / Στεφάνου (43%υπ., 19%αρ.), Ζουπάνης 5 (4/14επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Ανδρεάδης.

ΔΗΛΩΣΗ

Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ: «Έχουμε ένα βαθύ ρόστερ, για να παίξουμε καλά και παρά τις απουσίες των τραυματιών μπορούμε να παίξουμε το ίδιο καλά και να κερδίζαμε τον αγώνα. Δεν μας επηρέασε  η κατάσταση μετά από τον ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ. Στο σημερινό παιχνίδι  είχαμε προβλήματα στο side out και δεν καταφέραμε να πιάσουμε υψηλή απόδοση για να το κερδίσουμε. Δεν αισθάνομαι άγχος από την εξέλιξη της σειράς. Πρέπει να συγκεντρωθούμε στη δική μας ομάδα να αναλύσουμε πολύ καλά το παιχνίδι και να δούμε τι δεν πήγε καλά ώστε να κερδίσουμε την Πέμπτη εδώ».