.
.
«Σφράγισαν» την παρουσία στα μπαράζ οι Παίδες!

Με νίκη ολοκλήρωσαν το Πρωτάθλημα Παίδων της ΕΣΧΑ τα αγόρια της Κ16 του Ολυμπιακού, αφού επικράτησαν με 28 -20 επί του Αθηναϊκού, το απόγευμα του Σαββάτου (17/6) στο ΣΕΦ. Με αυτό το αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» εξασφάλισαν την παρουσία τους στα μπαράζ του Πανελλήνιου πρωταθλήματος, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον Διομήδη Άργους σε νοκ αουτ παιχνίδι στις 24/6.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 4-3. Στη συνέχεια η ομάδα του Ανδρέα Τρουπη ήταν καταιγιστική στην επίθεση και με πολύ όμορφους αυτοματισμούς έφτασε μέχρι το 17-9 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, μειώνοντας τη διαφορά στο -4 (22-18), μετά τα πρώτα 15’ της επανάληψης, όμως οι Πειραιώτες στο φινάλε ανέβασαν και πάλι την απόδοση τους, επαναφέροντας το +8, για το τελικό 28-20.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-3, 8-3, 11-4, 14-7, 17-9 (ημχ.), 18-10, 20-14, 21-15, 22-18, 26-20, 28-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ανδρέας Τρουπης) Ανδριώτης, Τσιαμποκαλος, Καμπόλης, Αλωπούδης, Οικονόμου, Φουσέκας, Χρυσούλης, Τσολάκης, Στεφανίδης, Μαλατράς, Τσελεμπής, Τουρλος, Ντέρος, Γραμματικός