.
.
«Διπλό» (71-97) κόντρα στον Αθηναϊκό!

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά τη νίκη (74-61) επί του Παναθηναϊκού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (16η αγωνιστική), οι «ερυθρόλευκες» πρωταθλήτριες Ελλάδας νίκησαν με 97-71 τον Αθηναϊκό στον Βύρωνα, για την 17η αγωνιστική της Α1, με πρωταγωνίστρια την Τόμπιν, με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ και «διψήφιες», επίσης, τις Γουίλιαμς (19π.), Βίτολα (16π.), Νικολοπούλου (14π.) και Κολλάτου (11π.). Τα κορίτσια του Θρύλου, με εξαίρεση την δεύτερη περίοδο, κυριάρχησαν στο ματς, πραγματοποίησαν πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και πήραν το «διπλό» στην έδρα του Αθηναϊκού, συνεχίζοντας στην κορυφή του πρωταθλήματος, κρατώντας το πλεονέκτημα (έδρας) ενόψει των επερχόμενων πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» καλά στο ματς και στο 2', προηγήθηκαν 6-0, με καλάθια των Σύρρα, Γουίλιαμς και Βίτολα. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» επέτρεψαν στις παίκτριες του Αθηναϊκού να έχουν 2/2 τρίποντα. Το αποτέλεσμα ήταν το 12-15 (5'), αλλά η υπεροχή του Θρύλου στη ρακέτα ήταν ξεκάθαρη. Κατά συνέπεια, Βίτολα και Τόμπιν είχαν 10 από τους 17 πόντους (12-17, 6'). Επίσης, «ζεστή», με οκτώ πόντους, ήταν και η Γουίλιαμς, ενώ με γκολ-φάουλ έκανε το 12-20 (7'), με την Καρλάφτη να ανεβάζει τη διαφορά στο +10 (12-22, 8'). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 16-24, με τις Γουίλιαμς και Βίτολα να έχουν σκοράρει από οκτώ πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, 9:09 για το ημίχρονο, υπήρξε διακοπή για δύο λεπτά, καθώς έσβησαν τα φώτα! Ο Αθηναϊκός έκανε σερί 9-0, ως το 13' και προσπέρασε 25-24. Όμως, ξανά η Βίτολα (10π.) έδωσε τη λύση, για το 25-26 (14'). Τα διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ που πήραν τα κορίτσια του Θρύλου, έδωσαν πόντους από δεύτερες επιθέσεις. Κατά συνέπεια, με σερί 7-0, το 28-26 έγινε 28-33, με τη Χριστινάκη να σκοράρει στον αιφνιδιασμό (15'). Να σημειωθεί, πώς και η Τόμπιν έκανε καλή δουλειά (15π.), για να λήξει το ημίχρονο με το καλάθι της Νικολοπούλου (40-45). Ο Ολυμπιακός δέχθηκε 24 πόντους παθητικό στην περίοδο.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο ρυθμός στο ματς συνέχισε να είναι αργός, κάτι που επεδίωξε η ομάδα του Αθηναϊκού. Επιπλέον, οι γηπεδούχοι είχαν 7/11 τρίποντα, ως το 23', για το 51-51. Όμως, η ανωτερότητα του Θρύλου στη ρακέτα ήταν το «κλειδί», καθώς η Τόμπιν (21π.) έκανε το 51-55 (24'). Η άμυνα «έσφιξε» και η Νικολοπούλου, με έμμεσο τρίποντο, έδωσε «αέρα» επτά πόντων στον Ολυμπιακό (53-60, 26'). Επίσης, η Τόμπιν έφτασε στο double-double (24π., 10ρ.), για το 53-63 (26'). Επίσης, η Γουίλιαμς ανέβασε την απόδοσή της (17π.), για το 56-72 (29'). Η περίοδος «έκλεισε» με τρίποντο της Νικολοπούλου (22,8''), για το +15 (60-75). Οι «ερυθρόλευκες» σημείωσαν 30 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Εκκίνηση στο τέταρτο δεκάλεπτο με τρίποντο της Χριστινάκη (60-78), ενώ οι 2/2 βολές της Σύρρα (9:02), δημιούργησαν διαφορά +20 (60-80). Το ματς φαινόταν να έχει κριθεί. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχες δεν σταμάτησαν να σκοράρουν (67-84, 33'), ενώ τα λάθη και από τις δύο πλευρές έριξαν το ρυθμό στην επίθεση. Η Κολλάτου και η Νικολοπούλου, ωστόσο, βοήθησαν οργανωτικά και η διαφορά έφτασε ξανά πάνω από τους 20 πόντους (+21, 71-92) στο 39', με τη Βίτολα. Η Κολλάτου έγινε, επίσης, διψήφια και με τρίποντο, διαμόρφωσε το τελικό 71-97.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 40-45, 60-75, 71-97

Αθηναϊκός (Αντωνόπουλος): Τίλμαν 23(4), Γρύλλια, Χατήρα 3(1), Καλαφάτη, Στεφανίδου 3(1), Τσίκα 3, Μάνου 7(1), Οικονομάκη 2, Παρασκευοπούλου, Γκάβιν 30(1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 19(1), Κυριακούδη , Σύρρα 4, Καμπισιούλη, Νικολοπούλου 14(1), Καρλάφτη 4, Δίελα, Βίτολα 16, Χριστινάκη 5(1), Κολλάτου 11(1), Τόμπιν 24

Δηλώσεις:

Θάνος Νίκλας: «Προερχόμαστε από μια εβδομάδα που πνευματικά έχουμε αδειάσει, γιατί έχουμε δώσει μεγάλη ενέργεια στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Ηρθαμε εδώ και παίξαμε με την τελευταία ομάδα του πρωταθλήματος και αφήσαμε τις δύο ξένες της να σκοράρουν 53 πόντους. Στην άμυνα ήμασταν τελείως χαλαροί, δεν δείξαμε τη σοβαρότητα που χρειάζεται. Δυστυχώς, τα πράγματα δεν είναι έτσι. Έχουμε ακόμα πέντε αγωνιστικές μέχρι το τέλος, πρέπει να καταλάβουν όλοι ότι σε αυτή την ομάδα δεν χαρίζεται τίποτα. Αν κάποια θεωρεί ότι δικαιούται κάτι άλλο, θα πρέπει να το αποδείξει με άλλο τρόπο και όχι με αδιαφορία. Κρατάμε τη νίκη, συνεχίζουμε. Στόχος μα είναι να τελειώσουμε την κανονική διάρκεια με το πλεονέκτημα έδρας, οπότε συνεχίζουμε τη δουλειά».

Κριστίν Βίτολα: «Δύσκολο ματς, χάσαμε σε αρκετά σημεία τη συγκέντρωσή μας και δεχθήκαμε κάποια εύκολα καλάθια. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, επιστρέψαμε στο παιχνίδι μας και είμαστε χαρούμενες που κερδίσαμε. Συνεχίζουμε τη δουλειά που κάνουμε».