.
.
Στον τελικό ο Θρύλος της Ευρώπης, έγραψε ιστορία!

ΕΠΟΣ, ο Ολυμπιακός -αήττητος- σε ευρωπαϊκό τελικό στο χάντμπολ! Ο Θρύλος νίκησε με 39-32 την Φερεντσβάρος στον δεύτερο ημιτελικό του EHF European Cup στο κατάμεστο κλειστό της Ηλιούπολης και με έξτρα «όπλο» τον κόσμο του, έγραψε ιστορία, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τελικό! Μετά την ισοπαλία (28-28) στην πρώτη «μάχη» στη Βουδαπέστη, οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στον δεύτερο ημιτελικό, ήταν μπροστά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια, με μεγάλες διαφορές (37-29, 38-30) και με πρώτο σκόρερ τον Σάββα, με 10 γκολ (οκτώ ο Σλίσκοβιτς) και τον τερματοφύλακα Παπαντωνόπουλο σε μεγάλη μέρα, έφτασαν στη σπουδαία νίκη επί της Φερεντσβάρος στην Ηλιούπολη, παίρνοντας το ιστορικό εισιτήριο (με εννιά νίκες, μία ισοπαλία), για πρώτη φορά, για τους τελικούς του EHF European Cup (18-19/5, 25-26/5, κόντρα σε μία εκ των Βάλουρ και Μπάγια Μάρε).

Προβάδισμα με 15-11, ημίχρονο 21-18!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 2-0, 3-1 και 4-2, όμως ανέβασε «στροφές» και αφού ισοφάρισε σε 4-4, με τον Σάββα, στο 5:50, πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα (7-6), με τον Τζίμπουλα (9:53). Στο 10:35, ο Σλίσκοβιτς επανάφερε τον Θρύλο σε θέση «οδηγού» (8-7), με τον Κανδύλα να δίνει «αέρα» δύο τερμάτων (9-7), ένα λεπτό μετά! Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με γκολ του Σλίσκοβιτς (13:28), ξέφυγαν με +3 (11-8), με τον Κροάτη να «χτυπάει» ξανά (14:20), για το 12-9! Η Φερεντσβάρος μείωσε σε 12-10, αλλά ο Σάββας «απάντησε» (13-10), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (16:01), με τον Κάβτσιτς να ανεβάζει τη διαφορά στο +4, κάνοντας το 14-10, στο 17:30. Νέο γκολ του Κάβτσιτς και 15-11 ο Ολυμπιακός, στο 20ό λεπτό, με τον Τζίμπουλα να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το +5. Η Φερεντσβάρος το εκμεταλλεύτηκε και μείωσε σε 15-13, 16-15 και 17-16, αλλά ο Τζηράς αξιοποίησε την εξαιρετική πάσα του Σάββα και έκανε το 18-16, στο 26ο λεπτό! Γκολ του Σάββα (26:40) και ξανά στο +3 (19-16) ο Θρύλος, με τον Δομπρή να «γράφει» το 21-18, στο 28:50. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν μεγάλες άμυνες και έτσι, «έκλεισαν» το ημίχρονο με 21-18 προβάδισμα.

Στο +8 (37-29) και νίκη (39-32)-πρόκριση!

Στο ξεκίνημα (30:19) του δεύτερου ημιχρόνου, ο Σλίσκοβιτς δήλωσε ξανά «παρών» και ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο +4 (22-18), αλλά με δύο γρήγορα τέρματα, οι Ούγγροι πλησίασαν σε 22-20. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν και πάλι, για το 23-21, ο Σάββας ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι (34:57), για το 24-21, ενώ «βρήκε» και πάλι δίχτυα, σε κενή εστία, για το 25-21, στο 36ο λεπτό! Ο Θρύλος συνέχισε με το «πόδι» στο «γκάζι» και έφτασε στο +5 (26-21), με νέο τέρμα του φοβερού και τρομερού Σάββα, στο 37ο λεπτό, ενώ ο Πασσιάς έκανε το 27-22, δύο λεπτά αργότερα! Στο 39:28, ο Παπαβασίλης «χτύπησε» στην κόντρα και έδωσε προβάδισμα +6 (28-22) στους «ερυθρόλευκους», με τον εξαιρετικό Κάβτσιτς να κάνει το +7 (31-24), στο 42:06, κάνοντας το «έξι στα έξι» σε σουτ! Η ουγγρική ομάδα μείωσε σε 32-26, ο Σάββας «απάντησε» (33-26), στο 45ο λεπτό, αλλά ο Ολυμπιακός δέχθηκα τρία ακόμη τέρματα (33-29). Ο Παπαβασίλης «ξεκόλλησε» τον Θρύλο, στο 50:30, για το 34-29, ενώ ο διεθνής εξτρέμ σκόραρε και πάλι στην κόντρα, για το 35-29, στο 52ο λεπτό! Γκολ του Βίντα και +7 (36-29) οι «ερυθρόλευκοι», στο 52:40, με τον Σλίσκοβιτς να κάνει το +8 (37-29), στο 53ο λεπτό, διαφορά που κράτησε (38-30) ο Σάββας, στο 56:00. Ο Ολυμπιακός άντεξε ως το φινάλε, δεν «λύγισε» και επικράτησε με 39-32.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 7-6, 12-10, 14-11, 17-16, 21-18 (ημχ.), 24-21, 28-23, 32-26, 33-29, 37-30, 39-32

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Βίντα 2, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 8, Δομπρής 2, Σμόκοτ, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 6, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 10

Φερεντσβάρος (Ζολτ Οκσοβάι): Μπογκνάρ 5, Φούζι 5, Νάγκι 8, Ίμρε 2, Μπάλογκ 2, Πορντάν, Ντεμπετσένι 2, Μπορμπέλι, Γκιόρι, Μίκιτα 6, Φούλοπ, Σέπεσι, Μπουζντοσό, Κόβασιτς 2

Ζέλικο Μπάμπιτς: «Ηταν απίστευτο, ήταν σαν όνειρο! Εξαιρετική προσπάθεια από την ομάδα, σπουδαία νίκη. Πραγματικά, είμαι πολύ περήφανος για τους παίκτες μου! Ηταν μια τεράστια εμφάνιση. Δεν έχω λόγια, τα συναισθήματα είναι περίεργα. Παίξαμε πολύ καλά στην επίθεση, τρέξαμε πολύ. Είχαμε κάποια κενά στην άμυνα, θα προσπαθήσουμε να παίξουμε καλύτερη άμυνα στη συνέχεια. Τώρα, ξεκούραση μερικές μέρες, θα αρχίσουμε να προετοιμαζόμαστε το επόμενό μας παιχνίδι. Θέλουμε να κερδίσουμε τη διοργάνωση. Πρέπει να το πιστέψουμε και να προετοιμάσουμε τους εαυτούς μας για αυτό».

Σάββας Σάββας: «Πολύ μεγάλη εμφάνιση πραγματοποιήσαμε σήμερα. Γράψαμε ιστορία, περάσαμε στους τελικούς της Ευρώπης, αυτός ήταν ο στόχος μας και μπράβο σε όλα τα παιδιά για τη συμβολή τους σε αυτή την επιτυχία! Η ομάδα έχει ανεβάσει πολύ ψηλά τον πήχη, θέλουμε και τις δύο κούπες, πρωτάθλημα και ευρωπαϊκό. Τα κεφάλια μέσα, σκληρή δουλειά, για να μην τελειώσει αυτό το όνειρο. Πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο μας για τη μεγάλη στους στήριξη, μια κατάμεστη Ηλιούπολη. Τους ευχαριστούμε πολύ, ήταν ο όγδοος μας παίκτης και τους περιμένουμε και να μας στηρίξει και στη συνέχεια. Πιστεύω, ότι με αυτή την ποιότητα της ομάδας και αυτό τον κόσμο, θα κατακτήσουμε και το πρωτάθλημα και το ευρωπαϊκό».