.
.
Βαριά ήττα στην Λετονία

Ο Ολυμπιακός άντεξε για ένα δεκάλεπτο στην έδρα της TTT Riga και γνώρισε την ήττα με 70-44 από τις Λετονές για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Θρύλος ήταν καλός μονάχα στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχες εκμεταλλευόμενες την έδρα τους ξέφυγαν στο σκορ, έκλεισαν το ημίχρονο όντας 16 πόντους μπροστά και τότε ήταν αδύνατον ο Ολυμπιακός να αντιδράσει. Η TTT Riga κράτησε τη διαφορά στους 21 πόντους με την έναρξη της τέταρτης περιόδου και μετά απλά την διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα χωρίς οι «ερυθρόλευκες» να μπορούν να γυρίσουν στο ματς. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Ιβάνα Τίκβιτς με 12 πόντους ενώ την ακολούθησε η Αγγελική Νικολοπούλου με 11.

ΜΕ 4 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Εκπληκτική η αρχή του Θρύλου με τον Γιώργο Παντελάκη να έχει στο παρκέ τις   Νικολοπούλου, Τόμας, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον και το σκορ να φτάνει στο 3-10 από δύο τρίποντα της Σωτηρίου και δύο ντράιβ της Νικολοπούλου. Η Σπυριδοπούλου έγραψε το 3-12, η Νικολοπούλου πραγματοποίησε το 6-14, με την TTT Riga να μειώνει σε 10-14.

Οι βολές της Τζόνσον έφεραν το 10-16, όμως οι γηπεδούχες πλησίασαν στον πόντο με 5-0 σερί και με την διαφορά να φτάνει στο 22-16 έπειτα από δίποντο της Κρέσλινα. Ο Θρύλος είχε να σκοράρει εφτά αγωνιστικά λεπτά με την Σπυριδοπουλου να λήγει το σερί των γηπεδούχων με ένα σουτ από τα 3 μέτρα. Ο Ολυμπιακός είχε κολλήσει στο σκορ, η Τζόνσον έκανε το 29-18 και σε ένα στείρο δεκάλεπτο η ομάδα του Πειραιά είχε μόλις ένα δίποντο. Η Τίκβιτς έκανε το 30-20, με την Πούλβερε να έχει πληγώσει τον Θρύλο από την γραμμή και το  ημίχρονο να τον βρίσκει στο 36-20.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ

Η Τίκβιτς πέτυχε το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού για το 38-22 και έβαλε το 40-24 με 8 λεπτά να απομένουν για το δεκάλεπτο. Το δίποντο της Σταμολάμπρου μείωσε στους 18, όμως ένα ακόμα της TTT Riga κράτησε τη διαφορά κοντά στους 20. Η TTT Riga είχε υψώσει τείχος στον Ολυμπιακό, η Τίκβιτς έπαιζε μόνη της τις ψηλές της και το ματς έφτασε στο 48-28. Το τρίποντο της Σταμολάμπρου έκανε το 48-31 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 52-31 για την ομάδα από την Λετονία.

Ο Ολυμπιακός ήταν στα σχοινιά από μία καλύτερη ομάδα στο παρκέ με το 58-36 να γίνεται από την Τόμας. Από εκεί και έπειτα δέχθηκε άλλους τέσσερις πόντους, η διαφορά ξέφυγε στους 30 και η ομάδα του Πειραιά με εκλάμψεις στο παιχνίδι της μείωσε σε 70-42. Η Τίκβιτς και η Νικολοπούλου έκαναν το 70-44 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 36-20, 52-31, 70-44

ΤΤΤ Riga (Ζίμπαρτς): Κρέσλινα 9 (1), Κουλιτέ 3 (1), Μότε 1, Πιλαμπέρ 3, Ροζενμπέργκα, Μπάσκο 4, Μπρουμερμάνε 4, Εγκλίτε, Πέντι 11, Πούλβερε 17 (3), Σλότερ 5, Βίτολα 13.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζη, Τζόνσον 3 (3/8β, 12ρ, 2κλ), Νικολοπούλου 11 (3/4δ, 1/3τρ, 2/2β, 3ρ, 2ασ, 5κλ), Σταμάτη (2ασ, 1 κλ), Τίκβιτς 12 (6/8δ, 6ρ), Κοσμά (2ρ), Λίτση, Παυλοπούλου (1ρ, 2ασ), Σωτηρίου 6 (2/3τρ, 2ασ, 2κλ), Σπυριδοπούλου 4 (2/4δ, 3ρ), Σταμολάμπρου 5 (1/3δ, 1/3 τρ, 4ρ, 1ασ), Τόμας 3 (1/6τρ, 2ασ).

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς ότι: «Ήταν ένα παιχνίδι εκτός έδρας με αντίπαλο την TTT Riga. Δυστυχώς για αυτό το παιχνίδι ενώ ξεκινήσαμε καλά στην διάρκεια του άλλαξε. Δεν έχουμε μιλήσει για διαιτησία και δεν θα ξαναμιλήσουμε αλλά είναι το πρώτο παιχνίδι που οι διαιτητές ήταν πραγματικά προβληματικοι. Είχαμε σφυρίγματα που δεν είχαν κάποιο νόημα στη ροή του παιχνιδιού. Θεωρώ ότι αυτό είναι και το κλειδί που άλλαξε ο ρυθμός του ματς. Δυστυχώς σφύριζαν διαφορετικά και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη που κάνουμε για να παίξουμε και τους άλλους δύο αγώνες που έχουμε στη διάρκεια της Ευρωλίγκα. Όσο για εμάς είχαμε την Πηνελόπη με το σπάσιμο στη μύτη, η οποία έπαιξε με προστατευτική μάσκα και η Άννα η οποία ήταν με πυρετό και προτιμήσαμε στην διάρκεια του ματς να την ξεκουράσουμε αφού δεν είχε ανάσες».

Η Ιβάνα Τίκβιτς τόνισε μετά το παιχνίδι πως: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς για εμάς. Δεν καταφέραμε να δείξουμε την δύναμη μας στην άμυνα και να είμαστε δυνατές. Συγχαρητήρια στην ομάδα της TTT Riga,η ατμόσφαιρα ήταν απολαυστική για γυναικείο μπάσκετ και είναι πολύ δύσκολο να παίζεις σε αυτήν την ατμόσφαιρα. Αλλά ελπίζουμε όλοι ότι θα γίνουμε καλύτεροι στα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης».