.
.
Ηττήθηκε στο τέλος στην Τουρκία

Ο Ολυμπιακός πάλεψε στα ίσα στην έδρα της Fenerbahce και εξαιτίας ενός κακού 5λέπτου στο τελευταίο δεκάλεπτο, ηττήθηκε με 76-68 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Ο Θρύλος μπήκε νωχελικά στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους στην Τουρκία, πίεσε περισσότερο στην άμυνά του όμως στη συνέχεια και μείωσε στους 3 πόντους με το τέλος του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο άντεξε στην επίθεση της Fenerbahce και στις αρχές της τέταρτης περιόδου έφερε το ματς στην ισοπαλία  (61-61 με την Σπυριδοπούλου), ο Ολυμπιακός όμως έμεινε άποντος για ένα πεντάλεπτο, με την ομάδα από την Τουρκία να τρέχει ένα 9-0 σερί και ουσιαστικά να «κλειδώνει» τη νίκη.

Πρώτη σκόρερ για τις «ερυθρόλευκες» ήταν η Άννα Σπυριδοπούλου με 23 πόντους και τέσσερα τρίποντα, ενώ την ακολούθησε η Τζέσικα Τόμας με 12 πόντους.

Η ΑΜΥΝΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΚΟΡ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς έχοντας στο παρκέ τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον, με την ομάδα από την Τουρκία να προηγείται με 6-0 μετά από ενάμιση λεπτό παιχνιδιού. Η Σπυριδοπούλου πέτυχε το πρώτο καλάθι της ομάδας της (6-2) και η Τόμα μείωσε στους δύο πόντους (6-4). Η Βεραμένκα είχε εύκολους πόντους στη ρακέτα για το 10-6, η Τόμας σκόραρε ξανά και η Παυλοπούλου από τα 6,75μ έκανε το 10-9. Η Fenerbahce «χτυπούσε» στο ποστ και προηγήθηκε με την Χάρτλεϊ με 16-9, με την Αμερικανίδα να πραγματοποιεί και το 19-10. Το δεκάλεπτο έληξε στο 22-12 με την Σταμολάμπρου να πετυχαίνει δύο βολές για τις «ερυθρόλευκες» και την Χάρτλεϊ να βάζει δίποντο με το τέλος της περιόδου.

O Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στην επίθεση, η Fenerbahce πέρασε με 24-12 αλλά η Σπυριδοπούλου με έμμεσο τρίποντο διαμόρφωσε το 24-15. Οι «ερυθρόλευκες» πίεσαν στην άμυνά τους, η Σωτηρίου έριξε κι άλλο τη διαφορά με δύο ντράιβ (26-19) και με γκολ φάουλ έκανε το 26-22 με 5’23’’ για το ημίχρονο.  Η Τζόνσον από τα έξι μέτρα έφτασε την απόσταση στους 2 πόντους (26-24) με την Σπυριδοπούλου να απαντάει στο τρίποντο της Γιαβάς για το 29-27. Βον και Χάρτλεϊ πέτυχαν σερί καλάθια για το +6 της Fenerbahce, όμως η  Τόμας μείωσε εκ νέου σε 33-29 και η Παυλοπούλου ροκάνισε κι άλλο τη διαφορά.

Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε, ένα τρίποντο της Σταμάτη έκανε το 36-34, η Σπυριδοπούλου από την περιφέρεια πέτυχε το 38-37 για να οδηγηθούν τελικά οι «ερυθρόλευκες» στα αποδυτήρια ούσες πίσω στο σκορ με 3 πόντους (40-37).

ΤΟ ΠΑΛΕΨΕ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ

Η Fenerbahce έτρεξε ένα 4-0 σερί με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η ασίστ της Τίκβιτς στην Σπυριδοπούλου και το τρίποντο της Ελληνίδας φόργουορντ εφερε το 44-40. Η Τόμας πέτυχε το 44-42 αλλά και το 46-44, με την Τζόνσον να σκοράρει από το ποστ για το 48-46.  Οι «ερυθρόλευκες» παρέμειναν σταθερές στο πλάνο τους, η Σπυριδοπούλου από τις βολές ισοφάρισε 48-48 και συνέχισαν να πιέζουν την ομάδα της Τουρκίας.Με ένα ακόμα δίποντό της η Παυλοπούλου έκανε το 54-50 με τρία λεπτά να απομένουν για το δεκάλεπτο. Παρά το δίποντο της Χάρτλεϊ, η Σωτηρίου πέτυχε το 56-52, όμως η Αμερικανίδα γκαρντ της Fenerbahce πραγματοποίησε το 59-52. Οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 9 πόντους με την Παυλοπούλου να πετυχαίνει το τρίποντο για το 61-55 που ήταν και το τελικό της περιόδου.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε και το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης στο τέταρτο δεκάλεπτο και η Τόμας στη συνέχεια μείωσε στους 2 πόντους (61-59). Η Σπυριδοπούλου ισοφάρισε σε 61-61, η Πλαμ σκόραρε για την Fenerbahce για το 64-61 με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να κοντρολάρει τον ρυθμό της αναμέτρησης. Τέσσερις συνεχόμενες βολές των γηπεδούχων έφεραν το 68-61 με 5μιση λεπτά για το τέλος του παιχνιδιού.  Ο Θρύλος δεν κατάφερε να σκοράρει στις επόμενες  δύο επιθέσεις του, είδε την Πλαμ να πετυχαίνει και το 70-61, με την ομάδα του Πειραιά να μένει άποντη για 5 αγωνιστικά λεπτά.  Από τις βολές η Νικολοπούλου τερμάτισε το 9-0 σερί της Fenerbahce (70-62) και η Σπυριδοπούλου με ένα ακόμα τρίποντο έγραψε το 70-65 με 1’40’’ να μένει για το τέλος.

Οι βολές τις Βον, απαντήθηκαν άμεσα με τρίποντο της Σταμάτη (72-68) με την Fenerbahce να παίρνει τάιμ άουτ στα 37,5’’. Ο Ολυμπιακός έπαιξε την άμυνα όμως η Σταμάτη υπέπεσε σε φάουλ, η Χάρτλεϊ έβαλε το ζευγάρι των βολών της και κάπου εκεί τελείωσαν οι ελπίδες του Θρύλου για μία μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 40-37, 61-55, 76-68

Fenerbahce (Γκαρνιέ): Χάρτλεϊ 21 (2), Πλουμ 15 , Ντεμιρμέν 2, Βον 8, Βεραμεγιένκαν 9 , Κανίτεθ 2, Γκόρα, Σοτάνα 5 (1), Τοπούζ, Γιαβάς 3), Ζανταλασίνι 11.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τζόνσον 4 (7 ριμπ. 4 ασ.), Παυλοπούλου 10 (2/4 τρ., 3 ασ.), Σωτηρίου 9 (4/4 διπ., 3 ριμπ.), Σπυριδοπούλου 23 (4/8 τρ., 4 ριμπ., 2 ασ.), Τόμας 12 (5/9 διπ) , Αυτζή, Κοσμά, Μάζιτς, Νικολοπούλου 1, Σταμάτη 6 (2/6 τρ.), Σταμολάμπρου 2, Τικβιτς 1.

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς ότι «Ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος της Ευρωλίγκας και παίξαμε εκτός έδρας, γνωρίζοντας ότι έχουμε δύσκολο έργο. Μπήκαμε μουδιασμένα στο παιχνίδι όμως στη συνέχεια το ισορροπήσαμε. Δυστυχώς κάποιες λεπτομέρειες είναι αυτές που μας στοίχησαν στο τέλος την ήττα. Το τελικό σκορ δεν είναι αντιπροσωπευτικό γιατί ήταν ένα πολύ πιο κλειστό παιχνίδι. Κρατάμε την εμφάνιση γιατί για ένα καλό χρονικό διάστημα ήμασταν θετικοί στο παρκέ.  Σήμερα τα ποσοστά ευστοχίας τους ήταν πάρα πολύ υψηλά όμως εμείς μέχρι τέλους ήμασταν ανταγωνιστικοί. Σίγουρα αυτή η εμφάνιση θα μας βοηθήσει για τη συνέχειά μας στην διοργάνωση».

Η Άννα Σπυριδοπούλου δήλωσε  μετά το ματς πως: «Ηταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Προσπαθήσαμε πολύ σε άμυνα και επίθεση, όμως για ακόμα μία φορά φάνηκε ότι χάσαμε το μυαλό μας σε κάποιες φάσεις και έφυγε το σκορ. Κάναμε ότι μπορούσαμε για να γυρίσαμε το παιχνίδι, το καταφέραμε αλλά δεν ήταν αρκετό αυτό. Ακολούθησαν κάποια σφυρίγματα που έφεραν μπροστά την Fenerbahce, όμως ήταν δίκαιη η νίκη τους και εμείς συνεχίζουμε. Θα προσπαθήσουμε για το επόμενο όπως κάνουμε πάντα και σκοπός μας είναι να παρουσιάσουμε καλύτερο πρόσωπο».