.
.
Ξεκίνησε το 2019 με νίκη

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 60-52 του Πρωτέα στη Βούλα και μπήκε με ιδανικό τρόπο στο 2019. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και μετά το μέτριο πρώτο τους δεκάλεπτο, ανέβασαν ταχύτητα και πήραν ένατα το 8ο τους ροζ φύλλο αγώνα για την Α1 Γυναικών την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Οι Άννα Σπυριδοπούλου και Τζέσικα Τόμας είχαν από 12 πόντους αμφότερες, με την Άννα Νίκη Σταμολάμπρου να τις ακολουθεί με 8 πόντους.

ΑΝΕΒΑΣΕ ΣΤΡΟΦΕΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στο παρκέ τις Νικολοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον, με την Σπυριδοπούλου να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι για το 2019.

O Πρωτέας έτρεξε ένα 7-0, το οποίο διέκοψε και πάλι η Ελληνίδα φόργουορντ με έμμεσο -τρίποντο (7-5), με την Τόμας να ισοφαρίζει το παιχνίδι από τις βολές.

Με τρίποντο της Σπυριδοπούλου έγινε και το 11-10 και η Σωτηρίου έφερε και πάλι το ματς στα ίσα (13-13) με την πρώτη περίοδο να λήγει 16-13 υπέρ του Πρωτέα.

Οι «ερυθρόλευκες» προσπέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ με το καλάθι της Παυλοπούλου (16-17) και η Σταμάτη πραγματοποίησε το 16-20. Το γκολ φάουλ του Σταμολάμπρου έστειλε τη διαφορά στους 7 πόντους (16-23) και η Τόμας με τρίποντο έκανε το 20-28 με τρία λεπτά για το ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός είχε ήδη ανεβάσει ρυθμούς, πίεζε καλύτερα στην άμυνα και με δίποντο της Τζόνσον προηγήθηκε με 10 πόντους (20-30).

Η Τόμας με ένα τρίποντό της έκανε το 23-33 και η Σωτηρίου με buzzer beater το 25-35 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΣΤΟ 2019

Ο Ολυμπιακός πέρασε συγκεντρωμένος και στο δεύτερο ημίχρονο. Με όπλο την άμυνά της, η ομάδα του Πειραιά έτρεξε στο παρκέ, κράτησε χαμηλά τον Πρωτέα και με την Τόμας έφτασε τη διαφορά στους 18 πόντους (29-47). Οι γηπεδούχες με την Αλμπάνεζ μείωσαν στους 14 (33-47), η Λίτση από κοντά έκανε το 35-49, με την ομάδα της Βούλας να επιστρέφει όμως στο σκορ. Ένα ακόμα 5-0 από τον Πρωτέα έφερε το 40-49, για να πετύχει το τελευταίο καλάθι της περιόδου η Τόμας με το ματς να πηγαίνει στο +11 (40-51) για τον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκες» είδαν τον Πρωτέα να πιέζει στο ματς, η Σταμάτη πέτυχε 44-56 και το 47-58 και η Σταμολάμπρου το 49-60 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης.

Η Πέρκινς σκόραρε για το 51-60 και η ομάδα της Βούλας μείωσε στους 8 με τις βολές της Ντέλβα (52-60), με τον Ολυμπιακό να έχει κολλήσει στην επίθεση στην τελευταία περίοδο.

Ο Θρύλος έχασε τις επόμενες δύο επιθέσεις, η Τζόνσον έχασε τις βολές με 1:11 να απομένει και το σκορ να έχει κολλήσει στο 52-60. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκης μπήκε με το δεξί στο 2019 και από την Κυριακή θα ξεκινήσει την προετοιμασία της για το παιχνίδι με την Fenerbahce στην Τουρκία την προσεχή Τετάρτη.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 23-33, 40-51, 52-60

Πρωτέας Βούλας (Κονιδάρης): Χατζηβασιλείου 3 (1), Κολλάτου 3, Ντάνου, Αναστασοπούλου 8, Πέρκινς 10, Αλμπάνεζ 20 (1), Ντέλβα 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 12 (2/3 τρ.), Μάζιτς 1, Σταμάτη 7 (1/5 τρ.), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 12 (4/6 διπ.,1/2 τρ., 3 κλεψ.), Παυλοπούλου 2 (5 ριμπ.), Νικολοπούλου 5 (1/3 τρ.), Σωτηρίου 7 (2/2 διπ., 6 ριμπ., 3 ασ., 2 κλεψ.), Λίτση 2, Τζόνσον 4 (7 ριμπ.), Σταμολάμπρου 8 (1/3 τρ., 5 ριμπ.).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς : «Μετά την διακοπή αυτό που θέλαμε ήταν να παρουσιαστούμε όσο το δυνατόν καλύτεροι στο ματς. Κάναμε δυνατές προπονήσεις αυτό το διάστημα και απο την μεριά μας θέλαμε να δουλέψουμε κάποια πράγματα στο παρκέ ενόψει και της αναμέτρησης με την Fenerbahce στην Τουρκία την Τετάρτη. Κρατάμε τη νίκη απέναντι στον Πρωτέα Βούλας και πλέον προετοιμαζόμαστε για το ματς της Ευρωλίγκας».

Από την μεριά της η Κατερίνα Σωτηρίου δήλωσε: «Αρχικά θα ήθελα να ευχηθώ καλή χρονιά σε όλο τον κόσμο. Μετά από αυτό το παιχνίδι η ομάδα μπαίνει στο 2019 με νίκη. Αυτό που έχει σημασία για εμάς είναι το αποτέλεσμα και πιστεύω ότι δουλέψαμε αρκετά πράγματα και στην προπόνηση και στην τακτική μας για το σημαντικό παιχνίδι που έρχεται για εμάς, στην Κωνσταντινούπολη με την Fenerbahce».