.
.
Ήττα από την TTT Riga

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός απέναντι στην TTT Riga γνωρίζοντας την ήττα στο ΣΕΦ με σκορ 51-70 για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκες» παρότι ήταν μπροστά στο -πρώτο δεκάλεπτο με 19-14, δεν ήταν το ίδιο αποδοτικές στην επίθεση στη συνέχεια. Σε συνδυασμό με την αστοχία και την καλή μέρα της ομάδας από τη Λετονία το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 39-47, με τον Ολυμπιακό να μένει από δυνάμεις στο τέλος και να γνωρίζει την ήττα.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Λικέντρα Τζόνσον με 13 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Εβίνα Σταμάτη με 8.

ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΚΟΡ ΣΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Γιώργος Παντελάκης επέλεξε τις Νικολοπούλου, Σταμολάμπρου, Σωτηρίου, Μάζιτς και Τζόνσον  για το ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 4-0 έπειτα από δίποντο της Σταμολάμπρου και βολές της Τζόνσον. H Μάζιτς πραγματοποίησε το 6-1 και η Νικολοπούλου το 8-3 με 5μιση λεπτά για το τέλος της περιόδου.  Η Σταμάτη με δίποντο έκανε το 10-5 για να την ακολουθήσει η Τόμας από τα 6,75μ για το 13-9.

Η προσπάθεια της Τζόνσον απέφερε το 15-11, για να ακολουθήσουν ισάριθμα ντράιβ από το Τόμας και Σταμολάμπρου για να κλείσει ο Θρύλος το δεκάλεπτο στο 19-14.

Η TTT Riga πίεσε και έτρεξε το δικό της σερί με το 8-0 της να γυρνάει το ματς και να της δίνει προβάδισμα τριών πόντων (19-22). Η επιστροφή από το τάιμ άουτ έφερε τρεις πόντους από την Τζόνσον για την ισοφάριση με 8 λεπτά για το ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν με 4 πόντους, η Τζόνσον και πάλι σκόραρε για το 24-26 και η Σταμολάμπρου πέτυχε το 26-28, όμως η ομάδα από την Λετονία δεν άφηνε το ματς. Ο Θρύλος υπέπεσε σε πολλά λάθη και η TTT Riga το εκμεταλλεύτηκε αυτό.

Ξέφυγε με έξι πόντους, για να οδηγήσει  πάντως η Παυλοπούλου τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 31-34 έπειτα από τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου.

ΜΕ ΚΑΚΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ

O Ολυμπιακός δεν μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και αυτό είχε αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με 8 πόντους από τις φιλοξενούμενες (31-39). Δύο καλές επιθέσεις και ισάριθμα τρίποντα των Κοσμά και Σταμάτη έριξαν την απόσταση στους δύο πόντους, όμως και πάλι η επίθεση «κόλλησε» με τις Λετονές να επαναφέρουν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα. Με πέντε λεπτά για την περίοδο η TTT Riga πραγματοποίησε το 37-45 μέσω της Σλότερ, σκορ που έμεινε ίδιο για πάνω από 2 λεπτά. Με 1:14 για το δεκάλεπτο η Μάζιτς έγραψε το 39-45, με την Σωτηρίου όμως να χρεώνεται 4ο προσωπικό φάουλ λίγο πριν εκπνεύσει η περίοδος.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το σκορ στο 39-47, με το επιθετικό πρόβλημα του Ολυμπιακού να παραμένει. Η TTT Riga επιτέθηκε από την περιφέρεια κατά κύριο λόγο με την Πέντι (39-50) με την Τζόνσον να μειώνει σε 41-50. Η ομάδα της Λετονίας συνέχισε και προηγήθηκε με 13 (41-54), η Σταμάτη με δίποντο έκανε το 43-55 και η Παυλοπούλου το 46-57 με 4 λεπτά για το τέλος.

Η TTT Riga είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος και οι  βολές της Πουλβέρε έκαναν το 48-64 με τρία λεπτά  να απομένουν.  Οι «ερυθρόλευκες» δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο σκορ, έμειναν από δυνάμεις με την Σταμολάμπρου να κάνει το 51-70 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 31-34, 39-47, 51-70

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Κοσμά 5 (1/3 τρ.), Μάζιτς 4, Νικολοπούλου 2, Σταμολάμπρου 9, Τόμας 5 (1), Τζόνσον 13 (12 ριμπ.), Παυλοπούλου 5 (1/4 τρ.), Σωτηρίου, Σταμάτη 8 (1/5 τρ.).

Ρίγα (Ζίμπαρτς):  Μπάσκο 8, Εγκλίτ 2, Κρεσλίνα 7 (1), Κουλίτε, Μπρούμερμαν, Πέντι 17 (3), Πουλβέρε 18 (1), Σλότερ 12, Βιτόλα 6.

Ο Γιώργος Παντελάκης είπε μετά το ματς: «Δυστυχώς σε αυτό το παιχνίδι δεν φανήκαμε κατάλληλα προετοιμασμένοι πνευματικά. Η TTT Riga μπήκε συγκεντρωμένη στην άμυνα και έπαιξε στο όριο του φάουλ, εμείς δυστυχώς δεν μπορέσαμε να ακολουθήσουμε σε αυτό τον ρυθμό του παιχνιδιού. Κάναμε πάρα πολλά λάθη, ήμασταν τρομερά άστοχοι στην έδρα μας και είχαμε αυτό το κακό αποτέλεσμα. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να δούμε τα λάθη μας, να συνεχίσουμε μπροστά για να μπορέσει η ομάδα μας σε αυτό το επίπεδο να παίζει πάνω από τα όριά της. Στο σημερινό παιχνίδι, παρότι στο παρελθόν τα είχαμε καταφέρει πολλές φορές, στο ματς με τη TTT Riga δεν το κάναμε και για αυτό ήρθε αυτό το αποτέλεσμα».

Αναφορικά με το τι έφταιξε και δεν μπόρεσε να είναι μέχρι τέλους στο παιχνίδι, ο προπονητής του Ολυμπιακού είπε: «Δεν έχω ψάξει ποτέ στη ζωή μου για δικαιολογίες. Ο βασικός λόγος είναι η επαφή, δεν ήμασταν τόσο σκληροί όσο η TTT Riga. Από τη δική μας την ομάδα δεν μπορεί να λείπει κανένας παίκτης. Αυτή είναι η αλήθεια. Δεν μπορεί να έχει κανέναν παίκτη η ομάδα εκτός αποστολής.  Σήμερα δεν είχαμε μαζί μας την Άννα Σπυριδοπούλου, η οποία κατά την προσωπική μου γνώμη είναι μία από τις καλύτερες επιθετικά  παίκτριες στην ομάδα μας. Αυτό μας στοίχησε και σε αυτό το παιχνίδι αλλά και σε αυτό με την Hatay BB, γιατί και εκεί δεν αγωνίστηκε πολύ. Αλλά ο βασικός λόγος της ήττας ήταν ότι δεν παρουσιαστήκαμε δυνατοί σε αυτό το παιχνίδι».

Τέλος αναφορικά με την κατάσταση της Άννας Σπυριδοπούλου δήλωσε: «Είναι καλή η κατάστασή της. Ηταν ένα μεγάλο ρίσκο η συμμετοχή της σήμερα. Το κουβέντιασα  με το ιατρικό τιμ της ομάδας και δεν ήταν σωστό να πάρω αυτό το ρίσκο. Θεωρώ ότι από το επόμενο παιχνίδι θα μπορέσει να μας βοηθήσει».

Η Λικέντρα Τζόνσον δήλωσε από τη μεριά της: «Θεωρώ ότι ήμασταν πολύ αδύναμοι στο παιχνίδι μας σήμερα. Ηταν ένα από τα πιο απογοητευτικά παιχνίδια που παίξαμε μπροστά στο κοινό μας. Ξεκινώντας από την μεριά μου. Στο δεύτερο ημίχρονο περιμέναμε τα φάουλ του και τη δύναμή τους, δεν ημασταν καλοί και πρέπει να είμαστε έτοιμοι στο επόμενο παιχνίδι. Δεν έχω να πω κάτι άλλο, σήμερα δεν βάλαμε το κορμί μας στην… φωτιά. Παίρνω την ευθύνη της ήττας σήμερα γιατί δεν ηγήθηκα της ομάδας μου στο παρκέ. Επρεπε να σκοράρω περισσότερο και πιστεύω ότι θα είμαστε καλύτεροι στη συνέχεια».