.
.
Εύκολα (13-4) τον Άλιμο στο Παπαστράτειο!

Νικηφόρα συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά την άνετη επικράτηση (5-17) στην Κρήτη, κόντρα στον ΝΟ Ρεθύμνου, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, οι πρωταθλήτριες Ευρώπης νίκησαν με 13-4 τον Άλιμο ΝΑΣ στο Παπαστράτειο, για τη 19η «στροφή» της Α1. Τα κορίτσια του Θρύλου κυριάρχησαν στο ματς, κράτησαν «χαμηλά» την ομάδα του Αλίμου, αφού δέχθηκαν μόλις τρία τέρματα και έκαναν το «19 στα 19» στο πρωτάθλημα, σε ένα ματς στο οποίο προηγήθηκαν με 5-0, 10-1 και 12-3. Πρώτη σκόρερ του ματς αναδείχθηκε η Ελ. Πλευρίτου, η οποία σημείωσε τέσσερα γκολ.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και παρότι έχασε αρκετές ευκαιρίες στο ξεκίνημα, «βρήκε» για πρώτη φορά δίχτυα στο 4:14, με την Τορνάρου, η οποία άνοιξε το σκορ (1-0). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με +4 προβάδισμα για τις πρωταθλήτριες Ευρώπης, αφού η Μυριοκεφαλιτάκη «έγραψε» το 4-0, στο 0:20. Στο φινάλε του ημιχρόνου (0:12), η Κρίστμας έκανε το 6-1 για τον Θρύλο, ο οποίος στο τρίτο οκτάλεπτο, έφτασε στο 10-1, με γκολ της Ελ. Πλευρίτου (0:44). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 13-4.

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 2-1, 4-1, 3-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Τορνάρου (φουνταριστό, 4:14), 2-0 Ξενάκη (π/π, 3:48), 3-0 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 2:33), 4-0 Μυριοκεφαλιτάκη (πέναλτι, 0:20)

2ο οκτάλεπτο: 5-0 Ελ. Πλευρίτου (πέναλτι, 0:32), 5-1 Ασημάκη (φουνταριστό, 0:12), 6-1 Κρίστμας (περιφέρεια, 0:03)

3ο οκτάλεπτο: 7-1 Χυδηριώτη (περιφέρεια, 6:22), 8-1 Τριχά (π/π, 4:04), 9-1 Ελ. Πλευρίτου (πέναλτι, 1:26), 10-1 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 0:44), 10-2 Τσιμάρα (κόντρα, 0:12)

4ο οκτάλεπτο: 11-2 Ξενάκη (κόντρα, 7:47), 11-3 Λογοθέτη (περιφέρεια, 7:11), 12-3 Ελ. Πλευρίτου (κόντρα, 2:19), 12-4 Χαλδαίου (π/π, 1:02), 13-4 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 0:39)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 4, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου, Τριχά 1, Ξενάκη 2, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου 1, Τορνάρου 1, Β. Πλευρίτου, Κρίστμας 1, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου, Σάντα, Τζωρτζακάκη

Άλιμος ΝΑΣ (Ιωάννης Μπενόπουλος): Λάζαρη, Χαλδαίου 1, Κοβάσεβιτς, Πιόβαν, Λυκοθανάση, Πάτερου, Ασημάκη 1, Λογοθέτη 1, Μιχαϊλοβιτς, Μπιτσάκου, Τσιμάρα 1, Χέλμη, Καραγιάννη, Κύρκου, Θεοφανοπούλου

Ελευθερία Πλευρίτου: «Τελείωσε άλλη μία αγωνιστική, φέραμε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τώρα, έχουμε μια διακοπή, λόγω των υποχρεώσεων με τις Εθνικές ομάδες. Θα συνεχίσουμε έτσι και τις επόμενες αγωνιστικές και μετά, θα επικεντρωθούμε στα ημιτελικά και στους τελικούς, για να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα».