.
.
Το ταξίδι στην Ευρώπη συνεχίζεται!

Το εισιτήριο για τους «8» του CEV Cup «σφράγισε» η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού! Στη ρεβάνς των «16», στην Τσεχία, κόντρα στην Κράλοβο Μπρνο, ο Θρύλος ήθελε δύο σετ, τα οποία κέρδισε (1-2: 25-23, 23-25, 24-26) και πανηγύρισε, έτσι, την πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες του θεσμού! Στη συνέχεια της ρεβάνς στο Μπρνο, οι «ερυθρόλευκες» ισοφαρίστηκαν (2-2: 25-22), όμως κέρδισαν το τάι μπρέικ (7-15) και έτσι, μετά την «καθαρή» νίκη (3-0) στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στο πρώτο ματς των «16», πέρασαν με «δύο στα δύο» επί της τσεχικής ομάδας, στην προημιτελική φάση του CEV Cup.

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στις οκτώ καλύτερες ομάδες του CEV Cup, ωστόσο με την ολοκλήρωση και της φάσης των πλέι οφ, θα «μπουν» στη διοργάνωση και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι των ομίλων του Champions League.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 3-1, όμως ισοφάρισε σε 6-6, με την Λαμπρούση. Με μπλοκ της Κούμπουρα, ο Θρύλος προσπέρασε με 9-8, ενώ έφτασε στο +2 (10-12), μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων. Οι Τσέχες πήραν και πάλι προβάδισμα, με 18-15, όμως οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και έκαναν την ανατροπή, φτάνοντας στο 21-19, με δύο διαδοχικούς πόντους της Σάλας, η οποία έκανε και το 22-20! Παρόλα αυτά, η Κράλοβο «έτρεξε» σερί 4-0, προηγήθηκε με 24-22 και έπειτα, κατέκτησε το πρώτο σετ, με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Μπρνο ξέφυγε με +4 (11-7, 12-8) και στη συνέχεια, με +5 (17-12), όμως ο Ολυμπιακός πάτησε «γκάζι» και μείωσε, με την Γουίντερς, σε 20-19. Τα κορίτσια του Θρύλου συνέχισαν την αντεπίθεση τους, παίρνοντας προβάδισμα με 21-20, με επίθεση της Κούμπουρα, με την Λαμπρούση να κερδίζει μπλοκ, για το 23-22. Η Κούμπουρα δέχθηκε μπλοκ, για το 23-23, όμως «απάντησε», για το σετ μπολ (23-24) των «ερυθρόλευκων», με τις Σάλας και Λαμπρούση να σηκώνουν «τείχος», για την ισοφάριση, με 25-23.

Στο τρίτο σετ, η Σάλας μείωσε σε 4-3 και ισοφάρισε σε 4-4, όμως η τσεχική ομάδα πήρε προβάδισμα 11-7. Η Γουίντερς έφερε τον Ολυμπιακό κοντά (11-8), όμως οι Τσέχες έφτασαν στο +5 (14-9), μετά από άουτ επίθεση της Κούμπουρα. Σάλας και Γουίντερς μείωσαν σε 15-14, με την Κράλοβο να «ανεβαίνει» ξανά στο +3 (18-15). Η Κούμπουρα μείωσε σε 18-17, με άσσο, η Σάλας σε 19-18 και στη συνέχεια, η Γουίντερς ισοφάρισε σε 19-19 για τον Θρύλο. Η Κράλοβο έφτασε στο 23-21, η Κούμπουρα ισοφάρισε σε 23-23 και στη συνέχεια, σε 24-24, με την Σάλας να οδηγεί τις «ερυθρόλευκες» σε σετ μπολ (24-25). Η Σάλας συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση και με τρομερό μπλοκ, έκανε το 26-24, για το 2-1 του Ολυμπιακού και την πρόκριση!

Στο τέταρτο σετ, η Γενιτσαρίδη μείωσε σε 6-4 και η Γιώτα σε 6-5, με άσσο, με τις Τσέχες να φτάνουν στο 18-13. Η Τσιτσιγιάννη κέρδισε τον πόντο, για το 18-14, ενώ με μπλοκ της Χριστοδούλου, ο Θρύλος μείωσε στο ελάχιστο (20-19). Η Τσιτσιγιάννη μείωσε σε 21-20, η Χριστοδούλου μπλόκαρε ξανά, για το 24-22, όμως η Κράλοβο Μπρνο έκανε το 25-22 και το 2-2.

Στο τάι μπρέικ, οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν απόλυτα και προηγήθηκαν με 9-4, με μπλοκ άουτ της Τσιτσιγιάννη. Με πάιπ της Γενιτσαρίδη, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +6 (4-10), με την Ζαφειρίου να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 (6-13), με άσσο. Έτσι, με επίθεση της Γενιτσαρίδη, τα κορίτσια του Θρύλου έκαναν το 15-7 και πέρασαν νικηφόρα, με 3-2 σετ, από την Τσεχία!

Τα σετ 2-3 (σε 128'): 25-23, 23-25, 24-26, 25-22, 7-15

1ο σετ: 8-7, 16-14, 19-21, 25-23

2ο σετ: 8-4, 16-10, 20-21, 23-25

3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-20, 24-26

4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-19, 25-22

5ο σετ: 4-5, 4-10, 6-12, 7-15

Κράλοβο Μπρνο (Έρικ Νεζόντα): Κουλισιάνι 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ), Κουνίκοβα 6 (6/15 επ., 32% υπ. - 14% άριστες), Μορένο 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ρουσέσκα 5 (4/18 επ., 1 μπλοκ), Μπουκόβσκα 14 (11/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. - 6% άριστες), Νικόλοβα 18 (16/51 επ., 2 μπλοκ) / Ντιγκρίνοβα (λ, 64% υπ. - 27% άριστες), Σμάρντοβα (λ), Στοΐκοβιτς, Πελικάνοβα 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Βίτκοβα, Καμάσοβα 2 (1/13 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. - 17% άριστες), Ροζνογιάκοβα 7 (5/18 επ., 2 άσσοι), Πρτσάλοβα 4 (3/6 επ., 1 άσσος, 44% υπ. - 0% άριστες)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Γιώτα 6 (4/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουίντερς 9 (8/29 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 13% άριστες), Λαμπρούση 7 (3/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάλας 14 (12/30 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. - 17% άριστες), Κούμπουρα 16 (15/40 επ., 1 άσσος), Καράρο 3 (1/1 επ., 2 άσσοι) / Κοσμά (λ, 53% υπ. - 16% άριστες), Αντωνακάκη (λ, 58% υπ. - 17% άριστες), Συριστατίδη, Τσιτσιγιάννη 7 (7/17 επ.), Χριστοδούλου 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 8 (8/16 επ., 33% υπ. - 17% άριστες), Ζαφειρίου 1 (1/3 επ.)

Λορέντζο Μιτσέλι: «Καταλάβαμε, γιατί η Μπρνο νίκησε τον ΠΑΟΚ, όμως κάναμε πολύ καλή δουλειά σε τρία σετ και πετύχαμε αυτό που θέλαμε, την πρόκριση. Συγχαρητήρια, λοιπόν, σε όλες τις αθλήτριες μου, κάναμε το επόμενο βήμα στο CEV Cup. Τώρα, το αφήνουμε πίσω, θα έχουμε δύο ημέρες για να προετοιμαστούμε για τον μεγάλο αγώνα με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό».