.
.
Στο Ρέντη για την ανατροπή-πρόκριση!

Το προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του League Cup έχασε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού στη Σύρο, αφού στον πρώτο ημιτελικό, ηττήθηκε με 3-1 σετ (25-22, 20-25, 25-21, 25-22) από τον Φοίνικα. Στο πρώτο ματς της φάσης των «4» του θεσμού, στο κλειστό της Ερμούπολης, ο Θρύλος απώλεσε το πρώτο σετ (25-22), ισοφάρισε σε 1-1, με 25-20, όμως παρά το προβάδισμα στο τρίτο (12-16), βρέθηκε πίσω με 2-1 και στη συνέχεια, γνώρισε την ήττα από την ομάδα των Κυκλάδων, μετρώντας μόλις τρεις άσσους (12 μπλοκ) και 43% στην επίθεση. To Σάββατο (21/1), στη ρεβάνς με τον Φοίνικα στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται «καθαρή» νίκη (3-0 ή 3-1) και στη συνέχεια, την κατάκτηση του «χρυσού» σετ, ώστε να εξασφαλίσουν την πρόκριση στον τελικό του League Cup.

Με μπλοκ του Στερν, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 6-6, στο ξεκίνημα του σετ, με τον Φοίνικα να ξεφεύγει με 9-6. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 14-9, ο Κουμεντάκης μείωσε σε 14-11 και ο Στερν σε 15-12, με τον Λινάρδο να κάνει το 16-13. Με άσσο του Παγένκ, ο Θρύλος μείωσε σε 21-19 και στη συνέχεια, ο Τράβιτσα κάρφωσε, αντί να πασάρει, πιάνοντας στον… ύπνο το μπλοκ του Φοίνικα, για το 23-20. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 24-22, με ωραίο πρώτο χρόνο του Λινάρδου, όμως τελικά, απώλεσαν το πρώτο σετ, με 25-22, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-4, μετά από άουτ των φιλοξενούμενων, με τον Στερν να πατάει «γκάζι» και να «γράφει» το 10-8, το 13-11, το 15-12, το 16-13 και το 17-14! Στη συνέχεια, ο Παγένκ σήκωσε «τείχος», κρατώντας το +3 (17-20), με τον Λινάρδο να ανεβάζει, με τον ίδιο τρόπο, τη διαφορά στο +4 (17-21), σε ένα κρίσιμο σημείο. Με δύο επιθέσεις του Κουμεντάκη, ο Θρύλος έφτασε στο 22-18 και το 23-19, ο Λινάρδος μπλόκαρε, για το 24-19, με τον Στερν να τελειώνει το σετ, με δυνατό καρφί, για το 25-22 και την ισοφάριση (1-1).

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +4 (1-5), μετά από άουτ επίθεση του Φρομ, με τον Χανδρινό να κάνει το 7-4, με δύο διαδοχικούς πόντους, ενώ ο Λινάρδος κέρδισε ένα ακόμα μπλοκ, για το 11-8. Με δύο πόντους του Παγένκ, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έφτασε ξανά στο +4 (11-15), ο Στερν δήλωσε ξανά «παρών», για το 16-12, όμως ο Φοίνικας «έτρεξε» σερί 6-0, προσπερνώντας στο σκορ (18-16). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το +2 (19-17), ο Στερν μείωσε σε 19-18, με μπλοκ άουτ, αλλά ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 22-18. Ο Λινάρδος μείωσε σε 22-19, ο Ιντάλγκο πέτυχε άσσο, για το 22-20, όμως ο Φοίνικας έφτασε σε σετ μπολ (24-20). Ο Χανδρινός μείωσε σε 24-21, με μπλοκ άουτ, όμως ο Παπαγγελόπουλος έστειλε την μπάλα άουτ, με σερβίς, για το 25-21 και το 2-1 των γηπεδούχων.

Ο Θρύλος βρέθηκε πίσω (4-2) στο τέταρτο σετ, με τον Στερν να ισοφαρίζει σε 5-5. Ο Χανδρινός έδωσε «αέρα» δύο πόντων (6-8) στους «ερυθρόλευκους», ο Λινάρδος έκανε το 9-7, με τον Κουμεντάκη να κερδίζει άλλη μία επίθεση, για το 10-9. Ο Φοίνικας πέρασε μπροστά (13-11), ο Τράβιτσα ισοφάρισε (13-13), όμως οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν πίσω με -3 (17-14). Ο Ολυμπιακός πλησίασε στο σκορ (17-15), με επίθεση του Στερν, η ομάδα του νησιού, ωστόσο, ξέφυγε με +5 (20-15). Ο Ιντάλγκο μείωσε σε 20-16 και 20-17, ο Στερν κάρφωσε δυνατά, για το 20-18, με τον Παγένκ να κρατά τον Θρύλο κοντά, στο 22-20. Ο Ιντάλγκο κέρδισε έναν ακόμα άσσο, για το 22-21, ο Στερν μείωσε σε 24-22, όμως ο Φοίνικας έκανε το 25-22 και το τελικό 3-1.

Τα σετ 3-1 (σε 1.53): 25-22 (27’), 20-25 (26’), 25-21 (30’), 25-22 (30’)

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-17, 25-22

2ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 20-25

3ο σετ: 5-8, 12-16, 21-18, 25-21

4ο σετ: 6-8, 16-14, 21-18, 25-22

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων, ενώ του Φοίνικα Σύρου από 10 άσσους, 41 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Φοίνικας Σύρου (Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 18 (15/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 8 (4/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 8 (2/10 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 5 (5/13 επ., 40% υπ. - 33% άριστες), Γαλιώτος 3 (1/4 επ., 2 άσσοι), Φρομ 19 (12/34 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 44% υπ. - 27% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ., 40% υπ. - 20% άριστες), Ιερεσουέλο, Ρουμελιωτάκης 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος 2 (2/4 επ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Στερν 25 (21/39 επ., 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (7/29 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 59% άριστες), Τράβιτσα 3 (3/6 επ.), Λινάρδος 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 9 (7/16 επ., 2 άσσοι, 64% υπ. - 45% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 57% υπ. - 43% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Χανδρινός 7 (6/18 επ., 1 άσσος,  71% υπ. - 62% άριστες), Ζουπάνη (0/2 επ.)

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Πρώτα από όλα, η Σύρος έπαιξε πολύ καλά, συγχαρητήρια. Εμείς δεν παίξαμε πολύ καλά, στο επίπεδο που μπορούμε. Οπότε, χωρίς δικαιολογίες, χάσαμε το παιχνίδι, κοιτάμε τώρα το ματς του Σαββάτου. Δεν μου αρέσουν οι δικαιολογίες, δεν παίξαμε καλά, η Σύρος έπαιξε καλύτερα και για αυτό κέρδισε. Το Σάββατο, πρέπει να αλλάξει το επίπεδο μας και αυτό είναι πιθανό να συμβεί».

Ντράγκαν Τράβιτσα: «Αυτό που συνέβη σε σχέση με το προηγούμενο ματς, ήταν το επίπεδο της Σύρου, έπαιξε ομαδικά, πολύ ανώτερα από το Σάββατο, ήταν πολύ καλή στο σερβίς και την υποδοχή. Όταν μια ομάδα έχει αυτά τα στοιχεία κι εσύ δεν παίζεις όπως πρέπει, θα χάσεις… Εμείς δεν παίξαμε τόσο καλά, πιεστήκαμε και οδηγηθήκαμε σε λάθη, εμείς δεν καταφέραμε να πάρουμε πόντους από το σερβίς και χάσαμε και πολλές επιθέσεις, η Σύρος έχει το πλεονέκτημα τώρα, έχει δύο σετ. Πρέπει να κερδίσουμε τον αγώνα τον επόμενο, να τα δώσουμε όλα στο χρυσό σετ, ώστε να προκριθούμε».