.
.
Νίκη στη Σαλαμίνα για τους Παμπαίδες!

Με τον καλύτερο τρόπο αποχαιρέτησαν το 2022 οι Παμπαίδες της Ακαδημίας Χάντμπολ του Ολυμπιακού, που επικράτησαν με 35-25 του Ο.Χ.Χ.Κ Σαλαμίνας, το μεσημέρι του Σαββάτου (17/12) στο Κλειστό της Σαλαμίνας. Τα αδέρφια Βαμβακάρη ανέλαβαν το σκοράρισμα για την ομάδα του Βύρωνα Παπαδόπουλου, με τον Σωτήρη και τον Αχιλλέα να σημειώνουν από 13 και 8 τέρματα αντίστοιχα, ενώ ο Βαος πέτυχε ακόμη 7.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα με 8-3 μετά από το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στη συνέχεια «ξέφυγαν» με +8, για το 21-13 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Η διψήφια διαφορά στο σκορ δεν άργησε να έρθει στο δεύτερο μέρος, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο +12, λίγο μετά το ξεκίνημα για το 29-17. Το παιχνίδι άνοιξε λίγο περισσότερο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν πιο εύκολα το δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει τελικά τη νίκη με τελικό σκορ 35-25 στο τελευταίο παιχνίδι για το 2022.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 8-3, 12-5, 15-8, 18-10 (ημχ.), 21-13, 25-16, 29-17, 33-21, 35-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Βύρων Παπαδόπουλος) Βαμβακάρης Α. 8, Νομικός, Μάνος, Στέβης, Βαμβακάρης Σ. 13, Οικονόμου, Μπραντζος 4, Κυνηγόπουλος 3, Βαος 7, Μαρκάκης, Κρητικάκης, Νίνος, Σταυρόπουλος