.
.
Στα ημιτελικά του League Cup, 3-0 την Κηφισιά!

Το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του League Cup «σφράγισε» η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος επικράτησε με 3-0 σετ της Κηφισιάς στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στον δεύτερο προημιτελικό του θεσμού και προκρίθηκε στα ημιτελικά (με αντίπαλο τον Φοίνικα Σύρου). Μετά τη νίκη (0-3) στο πρώτο ματς των «8» στο Ζηρίνειο, οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν δύο κερδισμένα σετ στη ρεβάνς στο Ρέντη, κάτι που πέτυχαν σε 56 λεπτά (28-26, 25-15) και στη συνέχεια, έκαναν το 3-0 επί της Κηφισιάς, με 25-23, μετρώντας επτά άσσους και 62% στην επίθεση. Υπενθυμίζεται, ότι η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι θα αντιμετωπίσει την Κηφισιά και το Σάββατο (10/12, 14:00) στο «Μ. Μερκούρη», αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα της Volley League.

Πριν από την έναρξη του ματς, ο Ολυμπιακός, με τον Γενικό Αρχηγό, Γιάννη Δαλέζιο και τον Τιμ Μάνατζερ της ομάδας βόλεϊ Ανδρών, Νίκο Μαντούβαλο, βράβευσε τους Κώστα Χριστοφιδέλη και Γιώργο Στεφάνου.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 21-17, ωστόσο ανέβασε… στροφές και έκανε το 1-0, με μεγάλη ανατροπή! Με άσσο του Ιντάλγκο, ο Θρύλος μείωσε σε 21-19, με τον Κουμεντάκη να κάνει το 21-20. Στη συνέχεια, η Κηφισιά έφτασε στο 23-21, ο Στερν μείωσε σε 23-22, με τους «ερυθρόλευκους» να σηκώνουν… τείχος, με τριπλό μπλοκ, για την ισοφάριση (24-24). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε δεύτερο σετ μπολ (24-25), όμως ο Ιντάλγκο «χτύπησε» ξανά, για το 26-25, με τον Παγένκ να κάνει το 27-26 και το 28-26, με πρώτο χρόνο, για το 1-0 του Ολυμπιακού!

Ο Θρύλος «μπήκε» δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 4-0, με επίθεση του Στερν. Ο Ιντάλγκο «έγραψε» το 7-2, ενώ ο Κουμεντάκης κράτησε το +5 (9-4), με τον Κουβανό ακραίο να δηλώνει ξανά «παρών», κάνοντας το 10-4, με άσσο! Στη συνέχεια, ο Ιντάλγκο κέρδισε έναν ακόμα πόντο, για το 11-6, ο Παπαγγελόπουλος κάρφωσε δυνατά, για το 12-7, ενώ ο Τράβιτσα σκόραρε, με άσσο, για το +8 (15-7). Με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +9 (16-7), με τον Ιντάλγκο να πετυχαίνει έναν ακόμα πόντο, με καρφί, για το 20-11. Ο Παγένκ έδωσε «αέρα» 10 πόντων (21-11) στον Ολυμπιακό, με μονό μπλοκ, ο Στερν έκανε το 22-12, με τον Πετσιά να κάνει το 25-15, με άσσο, για το 2-0 και την πρόκριση στα ημιτελικά του League Cup.

Με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 1-1, στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, με τον Ζουπάνη να κάνει το 3-2, με ωραία επίθεση. Τότε, ανέλαβε… δράση ο νεαρός Χανδρινός, ο οποίος μέτρησε πέντε πόντους, με τρεις άσσους, κάνοντας το 9-3! Το 11-5 ήρθε από πλασέ του Παπαγγελόπουλου, ο οποίος έκανε και το 12-6, ενώ ο Χανδρινός κάρφωσε, για το 18-15. Η Κηφισιά μείωσε σε 22-21, ο Λινάρδος έκανε το 24-21, με μονό μπλοκ, ενώ ο Χανδρινός, με μπλοκ άουτ, έκανε το 25-23 και το 3-0 σετ!

Τα σετ 3-0: 28-26, 25-15, 25-23

1ο σετ: 7-8, 14-16, 17-21, 28-26

2ο σετ: 8-2, 16-7, 21-11, 25-15

3ο σετ: 8-3, 16-13, 21-16, 25-23

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 6 μπλοκ, 45 επιθέσεις, 20 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς από 4 άσσους, 5 μπλοκ, 34 επιθέσεις και 21 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Στερν 13 (13/16 επ.), Τράβιτσα 1 (1 άσσος), Κουμεντάκης 6 (6/15 επ. 33% υπ. - 28% άριστες), Παπαγγελόπουλος 7 (6/6 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 11 (8/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 22% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 64% υπ. - 64% άριστες), Χανδρινός 9 (6/9 επ., 3 άσσοι, 78% υπ. - 44% άριστες), Πετσιάς 1 (1 άσσος), Λινάρδος 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ζουπάνη 1 (1/5)

Κηφισιά (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 11 (9/22 επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρικάρντο 7 (6/11 επ., 1 άσσος, 45% υπ. - 45% άριστες), Σπηλιώτης (3/5 επ.), Μαϊκόν 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Τσέιβερς 9 (9/17 επ.,  62% υπ. - 46% άριστες) / Κοντοστάθης (λ., 31% υπ. - 23% άριστες), Οικονομόπουλος, Φιλιππακόπουλος 3 (1/1 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ρουσόπουλος, Κοσμάς (λ., 57% υπ. - 43% άριστες)

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Καθαρή νίκη σήμερα, όμως στο πρώτο σετ παλέψαμε πολύ για να το κερδίσουμε. Λογικό, γιατί όπως έχω πει και επαναλαμβάνω ξανά, η Κηφισιά έχει πολύ δυνατή ομάδα. Επίσης, είμαι ικανοποιημένος από τα παιδιά που έπαιξαν σήμερα και δεν είχαν την ευκαιρία να παίξουν πολύ στα προηγούμενα παιχνίδια. Τους βλέπω κάθε μέρα στην προπόνηση, προσπαθούν να δίνουν το 100% τους κάθε φορά, προσπαθούν πολύ και είναι καλό για όλους μας να έχουν τέτοιο πρόσωπο όταν αγωνίζονται».

Νίκος Παπαγγελόπουλος: «Θεωρώ, ότι κάναμε μια πολύ καλή εμφάνιση σήμερα, δόθηκε και η ευκαιρία στον προπονητή μας να δει την κατάσταση των παικτών που έρχονται από τον πάγκο. Θεωρώ, ότι όλοι τα κατάφεραν πολύ καλά και αυτό είναι σημαντικό για τη δύσκολη και απαιτητική συνέχεια. Έχουμε πολύ απαιτητικό πρόγραμμα. Επόμενος αντίπαλος στη διοργάνωση ο Φοίνικας, γνωρίζουμε τη δυναμική του, όμως εμείς πάμε να κερδίσουμε».