.
.
Ήττα από την Βίρτους Μπολόνια...

Παρουσιάζοντας δύο πρόσωπα στον αγωνιστικό χώρο, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε κόντρα στην Βίρτους Μπολόνια. Οι νταμπλούχες Ελλάδας διεκδικήσαν την πρώτη τους νίκη στη φετινή EuroLeague, όμως ηττήθηκαν με 79-63 στο ΣΕΦ, για την 5η αγωνιστική. Τα κορίτσια του Θρύλου είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν με 36-26, ωστόσο στο δεύτερο επηρεάστηκαν από κάποιες διαιτητικές αποφάσεις, έχασαν τη συγκέντρωση τους και γνώρισαν την ήττα από την ισχυρή ιταλική ομάδα.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα στην πρώτη περίοδο!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τρίποντο της Τσίνιλι, στο οποίο απάντησε ο Ολυμπιακός ισοφαρίζοντας σε 3-3, με καλάθι και φάουλ της Αγιούσο. Ανάλογη ήταν η εξέλιξη και στη συνέχεια, αφού η Βίρτους έφτασε στο 3-6 με τη Λάξα (8:50), με τη Γκούσταφσον να απαντάει, σκοράροντας κάτω από τη ρακέτα και εκτελώντας εύστοχα την ελεύθερη βολή, για το 6-6 (8:41). Με νέο τρίποντο της Τσίνιλι, οι φιλοξενούμενες πήγαν στο 6-9 (7:56), αλλά η Γκούσταφσον μείωσε σε 8-9. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν για πρώτη φοράμε 11-10 στα 5:35, χάρη σε τρίποντο της Αγιούσο και στη συνέχεια, έφτασαν στο 14-12, με νέο τρίποντο της Σπυριδοπούλου. Η Άντρε ισοφάρισε σε 14-14, ο Θρύλος ανέκτησε το προβάδισμα για το +3, μετά από καλάθι και φάουλ της Σταμολάμπρου, για το 17-14. Στη συνέχεια, οι νταμπλούχες έτρεξαν ένα 5-0 σερί, χάρη στο δεύτερο τρίποντο της Σπυριδοπούλου και σε λέι απ της Σταμολάμπρου στον αιφνιδιασμό, για το 22-18, 3:04 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο μπροστά στο σκορ με 26-22.

Πήγε στο +10, μείωσε η Βίρτους

Με δυο εύστοχες βολές της Σταμολάμπρου ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος για τον Ολυμπιακό, που πήγε στο 28-22, με την Αγιούσο να γράφει με τρίποντο το 31-24, στα 8:55 και τη Σταμολάμπρου να σημειώνει το 33-24, με δυο εύστοχες βολές για το «ερυθρόλευκο» +9 (8:34). Η Σταμολάμπρου, με τρίποντο, διεύρυνε σε διψήφια νούμερα τη διαφορά, για το 36-26, με την Βίρτους να απαντάει, μειώνοντας σε 36-29. Με λει απ, η Γκούσταφσον έγραψε το 38-29 (5:58), για να ακολουθήσει το 40-31, χάρη στο εύστοχο «ζευγάρι» βολών της Σταμολάμπρου (5:15). Οι φιλοξενούμενες, με ένα 5-0 σερί, μείωσαν σε 40-36, στα 3:24. Η Αγιούσο σταμάτησε, με δίποντο, το σερί αυτό, σημειώνοντας το 42-36, στα 2:28, πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, αλλά η Βίρτους μείωσε εκ νέου και πλησίασε στο 42-40, στο 1:20, που ήταν και το σκορ, με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ανατροπή σκηνικού

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Λάξα ισοφάρισε για την Βίρτους, όμως η Σουκ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό, για το 44-42. Στο νέο καλάθι των φιλοξενούμενων  απάντησε η Γκούσταφσον, πετυχαίνοντας το 46-44, όμως η Πάρκερ, με καλάθι και φάουλ, έδωσε μετά από ώρα το προβάδισμα στην ομάδα της Μπολόνια, για το 46-47 (7:56), ενώ ακολούθησε το 46-49 από την Πάσα (7:10). Η Μέγκαν Γκούσταφσον μείωσε, με δυο εύστοχές βολές, σε 48-49 (6:20) και με λει απ, έγραψε το 50-49 (5:24). Ακολούθησε ένα 6-0 σερί των Ιταλίδων, οι οποίες έφτασαν στο 50-56 στα 2:51, με την Σταμολάμπρου να μειώνει, με μπάσιμο, σε 52-56 (2:20). Ακολούθησε το 52-61, με μια σειρά εύστοχων βολών των Ιταλίδων, μέχρι τα 0:39, με οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκαλέπτο.

Στο 8:44 της τελευταίας περιόδου, η Λάξα ανέβασε τη διαφορά στο +13 (53-56), με τρίποντο και φάουλ, με την Ντελ Πιέρο να κάνει το 68-53. Το σκορ έφτασε στο 70-55, με την Γκούσταφσον να μειώνει σε70-59 για τον Θρύλο, 3:59 για τη λήξη του αγώνα. Στο 3:24, η Σπυριδοπούλου έχασε δύο βολές, με το 70-59 να παραμένει. Η ιταλική ομάδα έφτασε στο 77-59, η Σταμολάμπρου μείωσε σε 77-61 (1:19), με την Γκούσταφσον να κάνει το 77-63 και το ματς να τελειώνει με 79-63.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 42-40, 52-61, 63-79

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Αγιούσο 13(2), Γκουζέλου, Γκούσταφσον 21, Σπυριδοπούλου 6(2), Σύρρα, Δίελα, Νικολοπούλου, Σουκ 2, Σταμάτη, Σταμολάμπρου 21(1)

Βίρτους Μπολόνια (Τζιαμπιέρο Τίτσι): Ντελ Πιέρο 2, Ζαμονέλι, Πασα 9, Μπαρπερίς, Αντρε 7, Ζανταλασίνι 11, Ορσιλ, Πάρκερ 18, Λάξα 18, Τσίνιλι 14

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Είχαμε δύο διαφορετικά ημίχρονα. Στην άμυνα, δείξαμε άλλο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο, δεν είχαμε την ενέργεια που χρειαζόταν. Έπρεπε να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι στο δεύτερο μέρος, είχαμε καλή διαφορά στο πρώτο, δεν μπορέσαμε να την κρατήσουμε».

Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου: «Δυστυχώς, παρουσιάσαμε δύο πρόσωπα. Δεν είχαμε διάρκεια, ήμασταν ανταγωνιστικές στα πρώτα λεπτά και στο πρώτο ημίχρονο, όμως μετά πέσαμε. Πρέπει να δουλέψουμε σε αυτό το κομμάτι, μας αποσυντόνισε και η διακοπή λόγω των Εθνικών ομάδων. Δεν είναι δικαιολογία, πρέπει να έχουμε μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι, να ελέγχουμε τα ριμπάουντ, κάτι που σήμερα δεν κάναμε, δίνοντας τους δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες να σκοράρουν. Από κει και πέρα, παλέψαμε για ακόμα ένα ματς και τώρα, στρέφουμε την προσοχή μας στα Γιάννινα».