.
.
«Διπλό» στη Βούλα, 90-59 τον Πρωτέα!

Νικηφόρα επέστρεψε στο πρωτάθλημα η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος, λόγω των υποχρεώσεων των Εθνικών ομάδων. Οι νταμπλούχες Ελλάδας, μετά τη νίκη (89-74) επί του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, στις 19/11, για την 7η αγωνιστική της Α1, επικράτησαν εκτός έδρας με 90-59 του Πρωτέα Βούλας, για την 8η «στροφή». Τα κορίτσια του Θρύλου κυριάρχησαν στο ματς, προηγήθηκαν με +23 (22-45) στο ημίχρονο και με πρώτη σκόρερ την Γκούσταφσον, με 18 πόντους (14 η Σταμολάμπρου, 12 η Σπυριδοπούλου, 11 η Σύρρα, 10 η Σταμάτη), έφυγαν με το «διπλό» από την έδρα του Πρωτέα, κάνοντας το «οκτώ στα οκτώ» στο φετινό πρωτάθλημα!

Προβάδισμα +23 στο ημίχρονο!

Με τρίποντο της Σπυριδοπούλου (2:06), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με double score (9-18), με την Σύρρα να σκοράρει «έμμεσο τρίποντο» (1:42), για το +11 (10-21). Με νέα εύστοχη βολή της Σύρρα (0:58), οι νταμπλούχες Ελλάδας έφτασαν στο 22-12, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου, η Σταμολάμπρου ανέβασε τη διαφορά στο +14 (20-32), με δύο διαδοχικά λέι απ (5:08, 4:39), με την Γκούσταφσον να δίνει «αέρα» 18 πόντων (20-38) στον Θρύλο, στο 3:41. Η Σύρρα, με νέα εύστοχη βολή, δύο λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, «έγραψε» το 39-20, ενώ η Σπυριδοπούλου, με τζαμπ σουτ (1:52), οδήγησε τις «ερυθρόλευκες» στο +21 (20-41). Με δύο εύστοχες βολές (1:02), η Νικολοπούλου «εκτόξευσε» τη διαφορά από τον Πρωτέα στο +23 (20-43), ενώ η Σταμάτη, με τζαμπ σουτ στα 38 δευτερόλεπτα, διαμόρφωσε το 45-22 του ημιχρόνου.

Στο +41 η διαφορά και νίκη!

Στην τρίτη περίοδο, με τρίποντο της Δίελα (7:58), ο Ολυμπιακός βρέθηκε για πρώτη φορά στο +25 (25-50), με την Γκούσταφσον να σκοράρει έξι διαδοχικούς πόντους (7:21, 6:57, 5:46), για το +31 (25-56). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε προβάδισμα +37 (36-73) για τις νταμπλούχες Ελλάδας, με τρίποντο της Δίελα σε «νεκρό» χρόνο (0:01). Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (9:42), η Βαμβακά ανέβασε τη διαφορά στο +39 (36-75), με την Σταμάτη να «γράφει» το +41 (42-83) στο 4:35. Τα κορίτσια του Θρύλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και επικράτησαν με 90-59 του Πρωτέα στη Βούλα!

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 22-45, 36-73, 59-90

Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκίλντεϊ 8, Χατζηβασιλείου 2, Σακελλαρίου 8(2), Πατεράκη 8, Αναστασοπούλου Μ. 6, Αλεξιά 2, Αναστασοπούλου Χ. 10(2), Τσιμπριμάνη, Μπουθ 11, Τζανετάτου 4, Στεφανίδου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 14, Σταμάτη 10, Αγιούσο 6, Σπυριδοπούλου 12(2), Σύρρα 11(1), Γκούσταφσον 18, Νικολοπούλου 8(1), Δίελα 9(3), Βαμβακά 2

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Ήταν το πρώτο μας παιχνίδι, μετά τη διακοπή που είχε το πρωτάθλημα, λόγω των Εθνικών ομάδων. Παίξαμε με καλή ένταση σε όλη τη διάρκεια, ενώ αγωνιστήκαμε πολύ σωστά στην άμυνα. Αυτή η αμυντική λειτουργία θα μπορούσε να μας βοηθήσει στα επόμενα παιχνίδια».