.
.
Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Πήγασο!

Μετά την πρόκριση στη φάση των «16» του Challenge Cup, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού επέστρεψε με νίκη στη «μάχη» του πρωταθλήματος της φετινής σεζόν. Με πρωταγωνιστές τους Στερν και Ιντάλγκο, με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ο Θρύλος επικράτησε με 3-0 σετ (27-25, 25-20, 25-16) του Πήγασου στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 5η αγωνιστική της Volley League και έκανε το «πέντε στα πέντε». Κόντρα στην ομάδα της Πολίχνης, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι στο Ρέντη και με εξαίρεση το πρώτο σετ, έφτασαν σχετικά εύκολα στην κατάκτηση ενός ακόμα «καθαρού» τρίποντου στο πρωτάθλημα, παραμένοντας αήττητοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 7-4 και 10-6, όμως σταδιακά, ανέβασε… στροφές και με πρώτο χρόνο του Παγένκ, προηγήθηκε με 18-17. Με μπλοκ άουτ του Στερν, ο Θρύλος ξέφυγε με +2 (20-18), με τον Πήγασο να φτάνει, στη συνέχεια, σε σετ μπολ (22-24). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν με 25-24, με μπλοκ του Χανδρινού, με τον Στερν να μπλοκάρει, για το 27-25 και το 1-0 σετ! Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 17-14, με μπλοκ του Κουμεντάκη, με τον Λινάρδο να «γράφει» το 19-16, με πρώτο χρόνο! Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έφτασε στο 24-20, με δύο άσσους του Στερν, ο οποίος τελείωσε το σετ, κάνοντας το 25-20 και το 2-0, με ωραία επίθεση! Στο τρίτο σετ, ο Λινάρδος έδωσε «αέρα» πέντε πόντων (12-7) στους «ερυθρόλευκους», με μπλοκ, με τον Ιντάλγκο να ανεβάζει τη διαφορά στο +8 (17-9). Μετά από υπέρβαση του Σακόγλου, ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ/ματς μπολ (24-15) και τελικά, μετά από άουτ σερβίς του Μαυροβουνιώτη, έκανε το 25-16 και το 3-0 σετ!

Τα σετ 3-0: 27-25, 25-20, 25-16

1ο σετ: 4-8, 14-16, 21-19, 27-25

2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-19, 25-20

3ο σετ: 8-6, 16-9, 21-12, 25-16

*Οι πόντοι του Ολυμπιακός προήλθαν από 7 άσσους, 36 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Πήγασου Πολίχνης από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 6 (4/4 επ.,2 μπλοκ), Στερν 13 (10/17 επ., 3 άσσοι), Τράβιτσα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 6 (6/10 επ., 67% υπ. - 67% άριστες), Λινάρδος 7 (3/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 12 (9/16 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 44% άριστες) / Τζιάβρας (λ. 47% υπ. - 41% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Κουμεντάκης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 20% άρστες), Χανδρινός 1 (1 μπλοκ, 100% υπ. - 100% άριστες)

Πήγασος Πολίχνης (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομιτούδης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Μπαρέτο 4 (4/12 επ., 60%υπ. - 40% άριστες), Μαυροβουνιώτης 9 (8/18 επ. 1 μπλοκ, 69% υπ. - 55% άριστες), Μίλης 8 (6/13 επ., 2 άσσοι), Αρμενάκης 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. 60% υπ. - 60% άριστες), Γραμμενούδης, Σακόγλου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Τερζόγλου, Τσιράκης (λ. 50%υπ. - 50% άριστες), Σωτηρίου

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Αρχικά, είναι σημαντικό ότι πήραμε τη νίκη, την οποία χρειαζόμασταν πολύ. Το πιο σημαντικό, όμως, είναι η προσπάθεια, για να έρθει η νίκη. Στο πρώτο σετ, δεν είχαμε πολλή προσπάθεια, αλλά μετά αντιδράσαμε, βάλαμε τη δύναμη που έχουμε και μπορούμε να βάλουμε και τελειώσαμε το παιχνίδι. Θα προετοιμαστούμε με κάθε λεπτομέρεια για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, το περιμένω πώς και πώς για να τσεκάρω το επίπεδο της ομάδας μου».

Ντράγκαν Τράβιτσα: «Δεν παίξαμε τόσο στο επίπεδο μας σήμερα, δεν παίξαμε όπως μπορούμε να παίξουμε, όμως κρατάω ότι αντιδράσαμε στο πρώτο σετ και μετά πήραμε αυτό που θέλαμε, τη νίκη. Όσον αφορά στο ματς της επόμενης εβδομάδας (σ.σ. κόντρα στον Παναθηναϊκό), ξέρουμε πολύ καλά τι σημαίνει, θα προετοιμαστούμε όσο το δυνατόν καλύτερα για αυτό, γιατί θα είναι ένας αγώνας υψηλού επιπέδου».