.
.
Ξεκίνημα με νίκη για τους Παίδες, 35-20 τον Έσπερο

Δυναμικό ξεκίνημα για τους Παίδες του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα του αντίστοιχου πρωταθλήματος της ΕΣΧΑ, οι οποίοι επικράτησαν με 35-20 εκτός έδρας του Εσπέρου Καλλιθέας, το απόγευμα της Κυριακής (6/11). Με τον Φουσέκα να πετυχαίνει 8 τέρματα και τους Μαλατρά και Τσολάκη από 7, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας έτσι στην πρώτη επίσημη νίκη της σεζόν. Ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Αθηναϊκό στον Βύρωνα για την δεύτερη «στροφή» του πρωταθλήματος. Ήδη από τα πρώτα 15’ της αναμέτρησης, οι Πειραιώτες είχαν φτάσει τη διαφορά σε διψήφια τιμή (2-12), ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +15 και το 4-19. Ο Νίκος Γραμματικός προχώρησε σε πολλές αλλαγές στο δεύτερο μέρος, με τον Ολυμπιακό να φτάνει μέχρι και το +18, ένα δεκάλεπτο πριν το φινάλε. Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με το 20-35 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα πεντάλεπτα: 0-5, 1-8, 2-11, 2-13, 2-15, 4-19 (ημχ.), 6-19, 8-23, 11-27, 13-31, 15-32, 20-35

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Νίκος Γραμματικός) Ανδριώτης, Καμπόλης, Ξάμπλας, Αλωπουδης, Οικονόμου 7, Φουσέκας 8, Χρυσούλης, Τσολάκης 7, Στεφανίδης 3, Λιάκος, Μαλατράς 7, Τσελεμπής, Ντερος 3, Γραμματικός, Λυράκος