.
.
Εύκολα (27-37) τον Δούκα ο Ολυμπιακός!

Στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, επέστρεψε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν εύκολα με 37-27 του Δούκα στο ΟΑΚΑ, για τη 2η αγωνιστική της Handball Premier, κυριαρχώντας απόλυτα. Η ποιότητα των «ερυθρόλευκων» ήταν εμφανής, σε ένα ματς που αγωνίστηκαν χωρίς τον Νίοκας, με τον Βέμπερ να πρωταγωνιστεί με 15 γκολ! Μετά την ήττα (25-22) από την ΑΕΚ στο «Γ. Κασιμάτης», στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ο Θρύλος αντέδρασε, έπαιξε ωραίο χάντμπολ και πανηγύρισε το δίποντο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 2-0, με τον Βέμπερ (4:30). Ο Παπαβασίλης έκανε το 3-1 για τον Θρύλο, με τον Βέμπερ να σκοράρει δύο ακόμα τέρματα για το 5-2, στο 7ο λεπτό. Ο Καραμπουρνιώτης έκανε το 6-2, ο Βέμπερ σκόραρε και πάλι (11:40) για το 7-3, με τους «ερυθρόλευκους» να πατάνε «γκάζι» και να φτάνουν στο +7 (4-11), ξανά με τον Αυστριακό! Ο Καραμπουρνιώτης «βρήκε» δίχτυα για το 12-4, με τον Βύρωνα Παπαδόπουλο να «τελειώνει» το ημίχρονο, με γκολ στην «εκπνοή», για το 17-11 του Ολυμπιακού.

Στο 33ο λεπτό, ο Σλαβούλιτσα ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +7 (12-19) για την ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη, με τον Βέμπερ να κάνει το 21-14 και το 22-15. Ο Παπαβασίλης «βρήκε» δίχτυα για το 24-16, με τον Βέμπερ να δηλώνει ξανά «παρών», σκοράροντας δύο ακόμα τέρματα (17-25, 19-26). Στο 44ο λεπτό, ο Πασσιάς έκανε το 29-21 για τον Ολυμπιακό, με τον Δούκα να μην μπορεί να πλησιάσει. Στο 55ο λεπτό, Κανδύλας (25-33) και Παπαδόπουλος σκόραραν για το 34-25, ο Λιόλιος «έγραψε» το 36-26, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να φτάνουν στη νίκη με +10 (27-37).

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-6, 3-9, 4-12, 9-14, 11-17 (ημχ.), 14-19, 16-24, 21-28, 24-30, 25-33, 27-37

ΑΣΕ Δούκα (Χαλκίδης): Μποροντάι, Τζηράς 7, Μπατής, Τσακουρίδης 1, Παναγιώτου 3, Νικοληνταης, Γερουλάνος, Αναστασίου 1, Κοβάνης 2, Ντούνης 1, Χαριτωνίδης, Γκασεβιτς 7, Κολλυρης, Πάνου, Δικαιούλιας 5, Στεφανίτσης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασσαβιδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 2, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 1, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 1, Βέμπερ 15, Πασσιάς 2, Λιόλιος 1, Σλαβούλιτσα 3, Οστρούσκο 3, Γκρατζάν 2, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ

Δίλεπτα: 2-7

Πέναλτι: 2/3- 4/4

Δηλώσεις:

Γιώργος Καρασαββίδης: «Ένα μεγάλο μπράβο στους παίκτες μας για την αντίδραση. Κάναμε μια… κοιλιά στη νοοτροπία μας την προηγουμένη βδομάδα, με ευθύνη όλων και κυρίως δική μου, αλλά τα παιδιά έδειξαν ότι γυρίσαμε σελίδα. Συμφωνήσαμε να προσεγγίζουμε έτσι τα ματς από εδώ και πέρα. Θέλουμε να συνεχίσουμε σε υψηλή ένταση».