.
.
Ο τίτλος θα κριθεί στο Ρέντη!

Στον τελικό των τελικών, στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», θα κριθεί ο τίτλος του πρωταθλήματος βόλεϊ Γυναικών της σεζόν 2021-22, αφού ο Ολυμπιακός ισοφαρίστηκε σε 2-2 από τον Παναθηναϊκό. Τα κορίτσια του Θρύλου γνώρισαν την ήττα με 3-0 σετ (25-23, 25-21, 25-18) από τις «πράσινες» στο κλειστό του Αγ. Θωμά στο Μαρούσι, στον τέταρτο τελικό της Volley League και έχασε την ευκαιρία να κάνει το 3-1 στη σειρά. Η εξέλιξη του αγώνα θα μπορούσε να είναι διαφορετική, αφού οι «ερυθρόλευκες» έχασαν στις λεπτομέρειες τα δύο πρώτα σετ. Στο πρώτο σετ, η ομάδα του Κάρλο Παρίζι επέστρεψε από το 20-12, ισοφάρισε σε 23-23, αλλά το έχασε με 25-23, ενώ στο δεύτερο, ήταν μπροστά με 21-19, όμως τελικά βρέθηκε πίσω με 2-0, με 25-21. Την Πέμπτη (12/5) στις 19:00, ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη, στον πέμπτο και τελευταίο τελικό του πρωταθλήματος, με μοναδικό στόχο το 3-2 στη σειρά και την κατάκτηση του 9ου διαδοχικού τίτλου.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1, με μπλοκ της Γιώτα στη Μεταξά, αλλά στη συνέχεια, έχασε τη συγκέντρωση του και βρέθηκε πίσω από τον Παναθηναϊκό με 9-5, μετά από λάθος της Κόστα. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έμειναν πίσω με 20-12, όμως σταδιακά ανέβασαν την απόδοση τους, αντέδρασαν και μείωσαν σε 21-18, με άσσο της Χίπε. Ο Θρύλος συνέχισε την αντεπίθεση του, μείωσε σε 23-22, με την Σάλας και στη συνέχεια, ισοφάρισε σε 23-23, μετά το 20-12 των «πράσινων». Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» δεν τα κατάφεραν και απώλεσαν το πρώτο σετ, με 25-23.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, η ομάδα του Κάρλο Παρίζι πήρε προβάδισμα με 3-1, με πάιπ της Σάλας και στη συνέχεια, έφτασε στο 4-2, με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά με 5-4. Με καρφί της Σάλας, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 7-7 και στη συνέχεια, ξέφυγε με +2 (7-9). Με πρώτο χρόνο της Γιώτα, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 11-11 και μετά από υπέρβαση της Παπαφωτίου, προηγήθηκε με 12-11 των «πράσινων», με την Κόστα να κάνει το 13-12. Η Χαντάβα έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (16-13) στον Παναθηναϊκό, ο οποίος έφτασε στο 17-13, με την Κόστα να μειώνει σε 17-15 για τον Ολυμπιακό και την Σάλας να κάνει το 17-16, μετά από εξαιρετική επίθεση. Η Χίπε έστειλε την μπάλα άουτ και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 19-16, με την Κελεσίδη να μειώνει σε 19-18, με άσσο και την Σάλας, με δύο διαδοχικούς πόντους, να βάζει μπροστά τον Ολυμπιακό, με 20-19! Ο Θρύλος ανέβασε τη διαφορά στο +2 (19-21), μετά από φιλέ της Παπαφωτίου, ωστόσο, με λάθη των Κελεσίδη και Κόστα, ισοφαρίστηκε σε 21-21. Η Σάλας δέχθηκε μπλοκ και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 22-21, με τον Ολυμπιακό να χάνει και το δεύτερο σετ, αυτή τη φορά με 25-21.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 5-2, όμως αντέδρασε και ισοφάρισε σε 5-5, με μπλοκ της Κόστα. Μετά από λάθος της Εμμανουηλίδου, οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω με 8-6 από τον Παναθηναϊκό, αλλά ισοφάρισαν σε 9-9, με την Σάλας να παίρνει μπλοκ άουτ, για το 10-9! Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +3 (9-12), με μπλοκ της Χριστοδούλου, έπειτα έκανε το 13-10, αλλά μετά από κόκκινη κάρτα στον Παρίζι για διαμαρτυρία, ισοφαρίστηκε σε 13-13. Η Χίπε έστειλε την μπάλα άουτ και ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 14-13 και έπειτα, με 16-13. Η Σάλας μείωσε σε 16-14, αλλά οι «πράσινες» βρέθηκαν στο 23-17 και κατέκτησαν το τρίτο σετ με 25-18, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα με 3-0 σετ στο Μαρούσι…

Τα σετ 3-0: 25-23, 25-21, 25-18

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-23

2ο σετ: 7-8, 16-13, 19-21, 25-21

3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-18

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 7 (3/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 1 (1/5 επ.), Σάλας 13 (13/28 επ., 33% υπ. - 33% άριστες), Μαριάνα Κόστα 8 (6/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 28% υπ. - 28% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Χίπε 10 (9/29 επ., 1 άσσος) / Κονόμι (λ, 42% υπ. - 42% άριστες), Γενιτσαρίδη, Κελεσίδη 1 (1 άσσος), Ξανθοπούλου

Παναθηναϊκός (Μπράνκο Γκάιτς): Κωνσταντίνου 12 (11/30 επ., 1 άσσος), Κρος 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόθες 16 (16/27 επ., 62% υπ. - 46% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Χαντάβα 17 (13/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 23% άριστες), Μεταξά 2 (0/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 68% υπ. - 59% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 3 (3/4 επ.), Στεπανένκο 2 (1/2 επ., 1 άσσος)

Κάρλο Παρίζι: «Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε σήμερα κάποιες ευκαιρίες σε κρίσιμα σημεία. Εμείς δεν πιάσαμε την απόδοση που θέλαμε και δεν επιτρέπεται σε αυτά τα ματς να χάνουμε πολλούς πόντους στη σειρά. Στο πρώτο σετ, επιστρέψαμε από το 20-12 και είχαμε την ευκαιρία να το κερδίσουμε, αλλά δεν το κάναμε, όπως και στο δεύτερο σετ, στο 21-19. Γενικά, δεν είχαμε την εικόνα που θέλαμε, δεν είχαμε καλό μπλοκ και άμυνα, κάναμε πολλά λάθη. Πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το ματς και να μαζέψουμε όλη μας την ενέργεια για τον πέμπτο τελικό».

Μελίνα Εμμανουηλίδου: «Δεν πρέπει να απογοητευόμαστε, γιατί σε σειρά τελικών μπορούν να γίνουν όλα. Είμαστε δύο πολύ καλές ομάδες, που έχουμε τον ίδιο στόχο. Έχουμε το πλεονέκτημα της έδρας και πρέπει να το εκμεταλλευτούμε. Θεωρώ, ότι φέτος δεν θα… σπάσει καμία έδρα και για αυτό είναι σημαντική η στήριξη του κόσμου μας στο τελευταίο ματς της σεζόν».