.
.
Έχασε τη συγκέντρωση του στα καθοριστικά σημεία…

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του μίνι-πρωταθλήματος της Volley League κόντρα στον Παναθηναϊκό. Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την ήττα με 3-1 σετ από τους «πράσινους» στο κλειστό του Ρέντη και απώλεσαν την ελπίδα για διεκδίκηση του τίτλου. Σε ένα ματς που οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά-κοντά στο σκορ, ο Ολυμπιακός έχασε ένα «δικό του» σετ, αφού στο πρώτο προηγήθηκε με 21-16 και 22-17, έπειτα μείωσε σε 2-1 και τελικά, γνώρισε την ήττα στο «Μ. Μερκούρη», χάνοντας τη συγκέντρωση του στα καθοριστικά σημεία. Ο Θρύλος έχει μπροστά του ένα ακόμα ματς, με την Κηφισιά, για να ολοκληρώσει τη σεζόν και έπειτα, θα στραφεί στο σχεδιασμό της «επόμενης ημέρας», με στόχο την επιστροφή στην κορυφή.

Έχασε «δικό του» σετ…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 1-0, με πρώτο χρόνο του Μιγιαήλοβιτς, με τον Πέριτς να κάνει το 4-2, με πάιπ. Ο Τέπαν ανέβασε τη διαφορά στο +3 (10-7), ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 10-10, αλλά ο Θρύλος απάντησε ξανά και έκανε το 12-10, με άσσο του Πέριτς. Ο Ολυμπιακός συνέχισε την πίεση του και κράτησε το +3 (17-14), με νέο πόντο του Σέρβου ακραίου, ενώ ο Πρωτοψάλτης έστειλε την μπάλα άουτ, για το 18-14. Με άσσο του Μιγιαήλοβιτς, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +5 (19-14) από τον Παναθηναϊκό, με τον Τέπαν να κάνει το 20-15 και το 21-16. Ο Θρύλος πλησίασε ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του σετ, αφού έφτασε στο 22-17, όμως από εκείνο το σημείο έχασε τη συγκέντρωση του, επιτρέποντας στον Παναθηναϊκό να μειώσει σε 22-21 και στη συνέχεια, να προσπεράσει με 24-23. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 24-24, 25-25, 26-26 και 27-27, ωστόσο δεν τα κατάφερε και έχασε το σετ (27-29) από τον Παναθηναϊκό.

2-0, με 25-23…

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός κυνηγούσε στο σκορ, με εξαίρεση στα μέσα του, όπου βρέθηκε μπροστά με 13-12, 15-13, 16-14. Με άουτ του Πρωτοψάλτη, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 18-18, ο Πέριτς έφερε εκ νέου το ματς στα ίσια (22-22), όμως η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έχασε και το δεύτερο σετ από τον Παναθηναϊκό, με 25-23.

Μείωσε ο Θρύλος σε 2-1!

Στο τρίτο σετ, ο Θρύλος ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά, προηγήθηκαν με 6-4, με τον Μιγιαήλοβιτς, ενώ ο Τέπαν ανέβασε τον Ολυμπιακό στο 11-8, με ωραίο πλασέ. Με πόντο του Πέριτς, οι Πειραιώτες έκαναν το 14-12, με τον Ζουπάνη να οδηγεί τον Ολυμπιακό στο 23-21. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 23-22, αλλά με μπλοκ άουτ του Πέριτς, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε σετ μπολ (24-22), κατακτώντας στη συνέχεια το σετ, με 25-23.

Απώλεια…

Το ξεκίνημα του τέταρτου σετ βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με 5-2, με τον Μιγιαήλοβιτς να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 7-4. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τη διαφορά του +3, κάνοντας το 8-5, αλλά στη συνέχεια ισοφαρίστηκαν σε 8-8. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 9-8 και 14-13, ενώ ο Πρωτοψάλτης με άσσο έκανε το 15-13. Με άουτ του Παγένκ, ο Ολυμπιακός απομακρύνθηκε με 20-15 από τους «πράσινους» και στη συνέχεια, με 21-15, όμως μείωσε σε 21-19. Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα κατάφεραν και έχασαν το σετ με 25-21.

Τα σετ 1-3: 27-29, 23-25, 25-23, 21-25

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-16, 27-29

2ο σετ: 7-8, 16-14, 20-21, 23-25

3ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-23

4ο σετ: 8-5, 14-16, 15-21, 21-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 52 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (5/13 επ., 2 άσσοι), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 15 (13/33 επ., 2 άσσοι, 77% υπ. - 46% άριστες), Τέπαν 24 (21/47 επ., 3 άσσοι), Ζουπάνη 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Πέριτς 11 (9/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 43% άριστες) / Ζήσης (λ, 62% υπ. - 33% άριστες), Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος, Δαλακούρας (67% υπ. - 33% άριστες)

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 16 (13/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 50% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χ. 14 (12/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 32% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 18 (15/30 επ., 3 άσσοι), Στάλεκαρ 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 58% υπ. - 25% άριστες), Μπάσης, Ράπτης

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Αν είχαμε κερδίσει το πρώτο σετ, στο οποίο ήμασταν μπροστά με 22-17, η ιστορία θα είχε αλλάξει… Πρέπει να αποδεχτούμε το αποτέλεσμα, σε κάποια καθοριστικά σημεία δεν ήμασταν καλοί. Τώρα, μένει ένα ματς ακόμα, στο οποίο πρέπει να βγάλουμε ενέργεια και αντίδραση και να κερδίσουμε».

Κώστας Στιβαχτής: «Είμαστε στεναχωρημένοι και απογοητευμένοι, γιατί χάσαμε τη νίκη και το πρωτάθλημα. Χάσαμε τη συγκέντρωση μας σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και δεν είχαμε την απαιτούμενη υπομονή που χρειάζονται τέτοιοι είδους παιχνίδια. Μπροστά μας υπάρχει ένα ακόμα παιχνίδι και όσο δύσκολο κι αν είναι μετά την απώλεια του στόχου μας, πρέπει να είμαστε σοβαροί και να κερδίσουμε».