.
.
Νικηφόρα συνέχεια, 3-0 το Μαρκόπουλο στο Ρέντη!

Μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα, πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Με πρώτη σκόρερ την Χίπε με 18 πόντους, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας κέρδισαν ένα ακόμα «καθαρό» τρίποντο, αφού επικράτησαν με 3-0 σετ (25-18, 25-19, 25-16) του ΑΟ Μαρκόπουλου στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 22η αγωνιστική της Volley League. Τα κορίτσια του Θρύλου κυριάρχησαν επί των φιλοξενούμενων και κατέκτησαν σχετικά εύκολα και τα τρία σετ, φτάνοντας, έτσι, στο θετικό αποτέλεσμα, στην 22η «στροφή» του φετινού «μαραθωνίου» της Volley League. Οι «ερυθρόλευκες» στρέφουν, πλέον, την προσοχή τους στην 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος, αντιμετωπίζοντας τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, το Σάββατο (26/2).

Εύκολα (25-18) το πρώτο σετ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και αφού βρέθηκε πίσω (0-1) από το Μαρκόπουλο, ισοφάρισε σε 1-1, με την Χίπε, προσπέρασε με 2-1, με καρφί της Γενιτσαρίδη και έφτασε στο +2 (3-1), με μπλοκ της Εμμανουηλίδου. Με ωραία επίθεση της Γενιτσαρίδη, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (7-3), την οποία διατήρησαν με «χτυπήματα» των Εμμανουηλίδου, Χριστοδούλου και Άγκοστ, για το 10-6 κόντρα στη φιλοξενούμενη ομάδα. Με πλασέ της Εμμανουηλίδου, ο Θρύλος ανέβασε τη διαφορά στο +5 (14-9), ενώ με νέο πόντο της Ελληνίδας κεντρικής, ξέφυγε με +6 (19-13) από το Μαρκόπουλο. Στην επόμενη φάση, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 20-13 επί των φιλοξενούμενων, με την Άγκοστ και στη συνέχεια, κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-18, με ωραίο πρώτο χρόνο της Γιώτα.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία, 25-19 και 25-16!

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Κάρλο Παρίζι προηγήθηκε με 5-2 και 6-3, με τις Γενιτσαρίδη και Χίπε, αλλά δέχθηκε ένα 4-0 σερί από το Μαρκόπουλο και βρέθηκε πίσω με 7-6. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 7-7 με την Εμμανουηλίδου, ενώ στη συνέχεια, έφτασε στο 13-11 και 15-13, με επιθέσεις της Άγκοστ. Με μπλοκ άουτ της Γενιτσαρίδη, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έφτασαν σε σετ μπολ (24-18) και έτσι, με φοβερό πλασέ της Χριστοδούλου, έκαναν το 25-19 και συνάμα, το 2-0 επί του ΑΟΜ. Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο Θρύλος συνέχισε με το ίδιο πρόσωπο και με μπλοκ της Χίπε, έφτασε γρήγορα στο 13-7, ενώ με μπλοκ άουτ της Γενιτσαρίδη, προηγήθηκε με +7 (16-9) επί του Μαρκόπουλου και στη συνέχεια, με +9 (18-9). Με επιθέσεις των Άγκοστ και Χίπε, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 21-13 κόντρα στις φιλοξενούμενες και έτσι, διαμόρφωσαν με ευκολία το τελικό 3-0, με 25-16.

Τα σετ 3-0 σε 69’: 25-18 (22’), 25-19 (24’), 25-16 (23’)

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-14, 25-18

2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-15, 25-19

3ο σετ: 8-5, 16-9, 21-13, 25-16

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού  προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 10 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Μαρκοπούλου προήλθαν από 2 άσσους, 29 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 10 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 7 (3/7 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 9 (8/12 επ., 1 μπλοκ), Άγκοστ 16 (13/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 10% άριστες), Χριστοδούλου 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 18 (13/33 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 10 (9/30 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 30% άριστες) / Κονόμι (λ, 86% υπ. - 45% άριστες), Κελεσίδη, Συριστατίδη 1 (1 άσσος).

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Δημήτρης Μαρκάκης): Γιοβάνοβιτς 2 (0/2 επ., 2 άσσοι), Αλλαγιάννη 4 (1/7 επ., 3 μπλοκ), Γράβαρη 6 (3/10 επ., 3 μπλοκ), Καλανταρίδου 7 (5/23 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες), Ντε Τζέσους 10 (9/23 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ.-21% άριστες), Κούλερκαν 12 (11/33 επ., 1 μπλοκ) / Κόττα (λ, 50% υπ. - 33% άριστες).

Κάρλο Παρίζι: «Είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση μας, γιατί για άλλη μία βδομάδα δουλέψαμε στην ενέργεια και οι αθλήτριες μου ήταν καλές και δούλεψαν αρκετά αυτή την εβδομάδα. Το Μαρκόπουλο είναι καλή ομάδα, έχουμε δει πολλούς αγώνες και παίζουν καλά. Ήταν ένα καλό ματς σήμερα. Βλέπω τη βελτίωση της ομάδας παιχνίδι με παιχνίδι και δεν μπορώ να μην εκφράσω τη χαρά μου για αυτό. Συνεχίζουμε».

Κατερίνα Γιώτα: «Σίγουρα, έρχεται μία δύσκολη σειρά αγώνων από εδώ και πέρα. Ουσιαστικά, ήταν ένα τελευταίο παιχνίδι που μπορούσαμε να το δούμε σαν προπόνηση, γιατί έρχονται δύσκολοι αντίπαλοι. Η ομάδα δοκίμασε διάφορα πράγματα σήμερα, παίξαμε καλά. Πρέπει να διορθώσουμε κάποια πράγματα, αλλά σήμερα υπήρχε καλή διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και αυτό φάνηκε και στο σκορ».