.
.
Το «διπλό» (0-3) στη Βούλα ήρθε εύκολα για τις πρωταθλήτριες!

Mία ακόμη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά την άνετη επικράτηση (3-0) επί του Πανναξιακού στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για τη 18η αγωνιστική της Volley League, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας κέρδισαν εκτός έδρας με 3-0 σετ (18-25, 16-25, 16-25) την Θέτιδα Βούλας, για τη 19η «στροφή». Τα κορίτσια του Θρύλου, με εξαίρεση το ξεκίνημα του τρίτου σετ, δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα κόντρα στην ομάδα της Βούλας, πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και κυριάρχησαν απόλυτα, μετρώντας έξι άσσους και έξι μπλοκ. Οι «ερυθρόλευκες» έπαιξαν με συγκέντρωση και σοβαρότητα σε όλη τη διάρκεια, πήραν μεγάλες διαφορές και στα τρία σετ και με κορυφαία και πρώτη σκόρερ την Εμμανουηλίδου, με 16 πόντους (14 η Χίπε, 13 η Άγκοστ) πανηγύρισαν το θετικό αποτέλεσμα…

Προβάδισμα με +10!

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω από την Θέτιδα με 3-0, όμως αντέδρασε, «έτρεξε» ένα 5-0 σερί και προσπέρασε με 5-3. Στη συνέχεια, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πήραν διαφορά επτά πόντων (8-15) από τις γηπεδούχες, την οποία διατήρησαν με πάιπ της Εμμανουηλίδου για το 17-10. Με άσσο και καρφί της Χίπε, τα κορίτσια του Θρύλου ξέφυγαν με +9 (10-19) και στη συνέχεια, μετά από λάθος επίθεση της ομάδας της Βούλας, έφτασαν στο μεγαλύτερο τους προβάδισμα (+10), κάνοντας το 20-10! Με δύο ακόμα πόντους της Χίπε, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 22-15 επί των γηπεδούχων, έπειτα, με την Εμμανουηλίδου, «έγραψαν» το 26-14 και με ωραίο πόντο της Άγκοστ, έφτασαν στο σετ μπολ (16-24). Έτσι, με πρώτο χρόνο της Κελεσίδη, η ομάδα του Κάρλο Παρίζι έκανε το 25-18 και κατέκτησε το πρώτο σετ κόντρα στην Θέτιδα.

Κυριαρχία και 20-11!

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά και προηγήθηκε με 2-0, με τις Άγκοστ και Εμμανουηλίδου και στη συνέχεια, πάτησε «γκάζι» και αύξησε τη διαφορά από την ομάδα των Νοτίων Προαστίων στο +5 (2-7), με νέο πόντο της Εμμανουηλίδου. Με έξυπνο πόντο της Χριστοδούλου, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έκαναν το 8-4 και στη συνέχεια, με διπλό μπλοκ των Σάλας και Κελεσίδη και άσσο της Εμμανουηλίδου, πήραν προβάδισμα με +6 (4-10) επί των γηπεδούχων. Ο Θρύλος συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό κόντρα στην Θέτιδα και κράτησε το προβάδισμα των έξι πόντων (10-16), με καρφί της Άγκοστ, ενώ έφτασε στο +7 (10-17) και πάλι με την εξαιρετική Εμμανουηλίδου. Με πρώτο χρόνο της Χριστοδούλου, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο +9 (11-20) και έτσι, μετά από άουτ των γηπεδούχων, έκαναν το 25-16 και κατέκτησαν και το δεύτερο σετ!

Ανατροπή και… 3-0!

Στο τρίτο σετ, η ομάδα μας βρέθηκε πίσω με 4-1 από την Θέτιδα, όμως μείωσε σε 4-2, με μπλοκ άουτ της Χίπε και σε 4-3, με την Εμμανουηλίδου, ενώ στη συνέχεια, ισοφάρισε σε 6-6 με πάιπ της Άγκοστ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε εκ νέου σε 11-11, με την Χίπε, με πόντο της οποίας προσπέρασε με 12-11, όμως ισοφαρίστηκε (12-12) από την ομάδα της Βούλας στην επόμενη φάση. Με ωραία εκτέλεση της Άγκοστ, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +2 (12-14) στο τρίτο σετ και στη συνέχεια, με καρφί της Εμμανουηλίδου, πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους (12-17) κόντρα στην Θέτιδα! Με δύο διαδοχικούς πόντους της Άγκοστ, ο Θρύλος ξέφυγε με +7 (12-19) από την γηπεδούχο ομάδα, ενώ με νέο καρφί της Αμερικανίδας ακραίας, έφτασε στο 20-13. Οι «ερυθρόλευκες», με τρεις πόντους της Εμμανουηλίδου, έφτασαν τους 23 (15-23) και έτσι, με μπλοκ της Κελεσίδη, έκαναν το 25-16 και κατέκτησαν το τρίτο σετ και τη νίκη κόντρα στην Θέτιδα…

Τα σετ 3-0 σε 68’: 18-25 (24’), 16-25 (22’), 16-25 (22’)

1ο σετ: 4-8, 9-16, 15-21, 18-25

2ο σετ: 4-8, 10-16, 13-21, 16-25

3ο σετ: 8-6, 12-16, 13-21, 16-25

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 4 άσσους, 27 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 6 άσσους, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Εμμανουηλίδου 16 (12/18 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Άγκοστ 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 22% υπ. - 0% άριστες), Σάλας 5 (3/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 27% άριστες), Χριστοδούλου 6 (4/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 14 (11/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κελεσίδη 3 (3/6 επ.) / Κονόμι (λ, 50% υπ. - 0% άριστες), Συριστατίδη, Τοτσίδου

ΑΣΠ Θέτις (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Δραγουμάνου 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 10% υπ. - 10% άριστες), Ανθούλη 17 (13/34 επ., 4 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 1 (1 άσσος), Ακτάς 5 (5/16 επ., 21% υπ. - 17% άριστες), Παπαγεωργίου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 47% υπ. - 40% άριστες), Οικονόμου (λ), Απλαδά 1 (1/2 επ.), Περάλτα 2 (1/13 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 20% άριστες), Χατζηγρηγορίου, Αποστολάκη 1 (1 άσσος)

Κάρλο Παρίζι: «Είμαστε χαρούμενοι για αυτό το αποτέλεσμα. Οι αθλήτριες μου ήταν πολύ καλές, προσεγγίσαμε σωστά το ματς, παίξαμε επιθετικά. Είμαι χαρούμενος, γιατί ξέραμε ότι η Θέτιδα τον τελευταίο μήνα παίζει πολύ καλά, για αυτό και περιμέναμε ένα σκληρό αγώνα. Ωστόσο, παίξαμε πάρα, πάρα πολύ καλά και κερδίσαμε. Και αυτό είναι το πιο σημαντικό».

Σάσκια Χίπε: «Είμαι πολύ ευχαριστημένη και χαρούμενη για τη νίκη με 3-0 σετ σήμερα. Νομίζω, παίξαμε πολύ καλά και είμαι πολύ περήφανη για την εμφάνιση που είχαμε σε όλη τη διάρκεια, χωρίς σκαμπανεβάσματα. Σίγουρα, είναι μια πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια».