.
.
Με… φόρα από την Ευρώπη, 81-67 τη Νίκη Λευκάδας!

Με… φόρα από την Ευρώπη και την ιστορική πρόκριση στη φάση των «8» του EuroCup, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού διεύρυνε το νικηφόρο της σερί στο πρωτάθλημα. Μετά το σπουδαίο «διπλό» (68-87) στην Τουρκία, κόντρα στην Νεσίμπε Αϊντίν, στη ρεβάνς των «16» του EuroCup, τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν με 81-67 της Νίκης Λευκάδας στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για την εξ αναβολής 9η αγωνιστική της Α1. Οι «ερυθρόλευκες», που αγωνίστηκαν μόνο με μία ξένη, την Βιτόλα (δίχως τις Χάμπλιν, Πλουφ, Τόλφρι) και χωρίς την Αλεξανδρή, πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ, δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα κόντρα στην ομάδα της Λευκάδας και με πρώτη σκόρερ την Βιτόλα με 19 πόντους (18 η Σπυριδοπούλου), κυριάρχησαν απόλυτα, συνεχίζοντας τη νικηφόρα τους πορεία στο πρωτάθλημα…

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (7-10) από την Νίκη, όμως αντέδρασε, πάτησε «γκάζι» και με 9-0 σερί και καλάθια των Σπυριδοπούλου (6:03, 4:22, 3:23), Βιτόλα (5:39), Σταμάτη (4:12) και Σύρρα (2:55), προσπέρασε με +6, για το 16-10. Με νέο δίποντο της Σύρρα (0:47), ο Θρύλος έφτασε τους 20 πόντους (20-15) κόντρα στην ομάδα της Λευκάδας και ολοκλήρωσε, έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα δύο πόντων (20-18), μετρώντας συνολικά 5/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/15 βολές, πέντε ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά και ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (27-18) επί των φιλοξενούμενων, με καλάθι και φάουλ της Σπυριδοπούλου (7:42), ενώ στη συνέχεια, έφτασαν το σκορ στο 31-23, με λέι απ της Βιτόλα (6:25). Στην εξέλιξη της περιόδου, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς ένιωσε περισσότερη πίεση από την Νίκη, βρέθηκε μπροστά μόλις με έναν πόντο (1:16), όμως ανέβασε… στροφές και «έκλεισε» το ημίχρονο με προβάδισμα +6 (45-39).

Στο μέσα της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (55-45), με δύο εύστοχες βολές της Σπυριδοπούλου (5:41), ενώ λίγο αργότερα, έφτασαν στο +12 (62-50) επί των φιλοξενούμενων, με τζαμπ σουτ της Δίελα (3:30). Με ωραίο τρίποντο της Σπυριδοπούλου (2:17), τα κορίτσια του Θρύλου ξέφυγαν με +15 (65-50) από την ομάδα της Λευκάδας, έπειτα έφτασαν στο +17 (69-52), με την Βαμβακά (1:28) και έτσι, ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με 69-54. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» διαχειρίστηκαν με τον καλύτερο τρόπο το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν σχετικά εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα (81-67) κόντρα στην Νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-39, 69-54, 81-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμάτη 9(1), Σπυριδοπούλου 18(2), Σύρρα 10, Νικολοπούλου 16, Φουράκη, Δίελα 5(1), Βαμβακά 4, Βίτολα 19.

Νίκη Λευκάδας (Λαμπρόπουλος): Κόφι 15, Ντάλα 4(1), Δανδουλάκη Μ., Δανδουλάκη Α., Τζανετάτου 12(2), Μακμπράιν13(3), Τσαβόνι, Γιάνγκ 9(1), Οντουάιρ 14(2).

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Όταν κερδίζεις ματς με απουσίες, χτίζεις χαρακτήρα. Ξέραμε πριν από τον αγώνα, ότι θα έχουμε κάποια προβλήματα, ωστόσο έχουμε ένα ρόστερ με πολλές καλές αθλήτριες. Στο δεύτερο ημίχρονο, βελτιώσαμε κάποια πράγματα στην άμυνα μας, ανέβηκαν και κάποιες αθλήτριες και φτάσαμε στη νίκη».

Έλενα Σύρρα: «Έπρεπε να διαχειριστούμε την κατάσταση με κάποιες απώλειες που είχαμε, παρόλα αυτά στο δεύτερο ημίχρονο ανεβήκαμε, βρήκαμε τα πατήματά μας και πήραμε τη νίκη στην έδρας μας, απέναντι στην Νίκη. Όλα ξεκινούν από την άμυνα, δείξαμε συγκέντρωση και πήραμε τον αγώνα».